Gökbayrak 
Doğu Türkistan Kültür ve
Dayanışma derneği Kayseri -Türkiye

DOĞU TÜRKİSTAN HABERLER

www.rfa.org/uyghur/anglitish
Çeviren: Tahir Zarepxan

Çocuklara Dini Ders Veren Amine Hanım Tutuklandı.
Aksu şehrinin Şayar Semtinde Çocuklara Dini ders veren bir Uygur kadını, Çin polislerince tutuklandı. Yaşadığı bölgedeki çocukların ana babalarının istekleri ile 37 çocuğa dini ders veren 56 yaşındaki Uygur aydını olan Amine Hanım kendi evinde topladığı çocuklara ders verirken, evine baskın düzenleyen Çin polisleri, Amine hanımı ve yaşları 7 ila 18 aralarında değişen çocukları tutukladı. Tutuklanan çocuklar 7,000 ila 10,000 Yuen arasında kefalet ödendikten sonra bırakıldı. Fransa haber ajansı’nın15 Temmuz günü Pekin’den verdiği habere göre, Çin Polisleri tutuklananlar hakkında bilgi vermekten kaçındılar. Bu haberden sonra olay bölgesinde bulunan polis karakolunu aradığımızda telefona çıkan Çinli komiser bizi, meslektaşı olan Uygur komiser’e yönlendirdi. Arayan Kişinin Erkin Asya Radyo’sundan olduğunu öğrenen Uygur komiser ise “Üzgünüm, böyle bir olay yoktur” diyip bilgi vermekten kaçındı.
DUK. beyanatçısı Dilshat Reşit Çin Hükümeti terörizmi bahane edip, Uygurların dini özgürlüğünü kısıtladığını, tutuklanan çocukların ve Dini eğitim veren buna benzer hocalarının da tutuklanma ihtimalinin olduğunu bildirdi

Doğu Türkistan Cumhuriyeti Eski Baş Katibi Abdurauf Mahsum Vefat etti.
Abdurauf Mehsum 1914 yılında Gulca Şehrinde dünyaya geldi. 1944 yılında kurulan “Azatlık Teşkilatı”nın ilk 12 üyesinin biri olan Mahsum 1944 yılı Gulca’da kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyetinin Baş Katibi olarak görev aldı. Abdurauf Mehsum efendi, 3 Ağustos 2005 tarihinde Kazakistan’ın Almata şehrinde vefat etti

Kandırılarak Çin bölgelerine kaçırılan Uygur çocuklarının sayısı gittikçe artıyor
Çin’in mafyası tarafından satın alınarak yada kandırılarak Çin bölgelerine götürülen Uygur çocukları, zorla hırsızlık,yankesicilik ve çocuk fuhuşu gibi suçlara zorlanmakta,uyuşturucu madde bağımlısı haline getirilmektedir.Bize ulaşan haberlere göre bu gençlerin ve çocukların Doğu Türkistan daki Hayat şartlarının zorluğundan dolayı getirildikleri Çin bölgelerindeki bu hayatlarından istemeden de olsalar memnun oldukları gözlenmiştir. Çin bölgelerindeki bütün şehirlerde görülebilen Uygur gençleri ve Çocuklarının akıbeti gittikçe vahim bir hal almaktadır.


Uygur Bölgesi 2010 yılına kadar Çin’in Bir numaralı
Petrol Üretim Merkezine Dönüşecek

Çinin Resmi Haber ajansı Xin Hua’nın 14. Ağustos günki haberine göre, Doğu Türkistan bölgesinde geçen yıl üretilen petrolün miktarı 22 milyon 280 bin varil olup, bu rakam Çin’de 3. derecededir. 2010 yılına gelindiğinde bu rakam 50 milyon varil’e ulaştırılıp Çin’in bir numaralı petrol bölgesine dönüştürülecek.
Doğu Türkistan bölgesinin Karamay Şehrindeki bir petrol Rafinerisi bu yıl Şubat ayında 10 milyon varil petrol üretmiştir.Çin’in 2008 yılına gelindiğinde söz konusu petrol Rafinerisi yapmayı planladığı petrol Rafinerisi ile bölgeye şimdiye kadar yaptığı en büyük yatırım olacak.

Tarım Bölgesinin Doğal Gazı, İlk ilkez Pekin’e Ulaştırıldı
Bu yıl 3 Ağustos günü Tarım’ın Doğal gazı, boru hatlarıyla Pekin’e ulaştırıldı. Tanrı Dağı Internet haberine göre, daha önce Pekin’in doğal gaz ihtiyacını temin eden Shen shi ve Chang chıng petrol bölgelerinin doğal gaz gönderimi gittikçe azaldığı için Pekin’in doğal gaz ihtiyacını giderememiş.
Çin, Doğu Türkistan bölgesindeki Petrol ve doğal gaz araştırmalarına hız vererek, petrol ve doğal gaz aramalarını geniş bir alanda yürütmektedir. Yakında Aksu şehrinin, Yeni Mahalle bölgesindeki doğal gaz rezervinin çıkarılması için, Çin hükümeti tarafından 4 milyar 200 milyon yuen yatırım yapılmıştır.

  • 900 defa okundu.