DIŞ BASINDAN HABERLER

Radikal Gazetesi  Dış Haberler

Washington: Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanı Powell yaptığı basın açıklamasında yakında serbest bırakılacak olan ve halen Guantanamo askeri üstünde tutuklu bulunan bir avuç Uygurun Çin'e iade edilmeyeceğini beyan etti.
Powell perşembe günü bir grup Asyalı gazeteci ile yapmış olduğu mülakatta "Uygurlar güç bir problem ve Guantanamo'da ki diğer tutuklulara bağlı olarak bu meseleyi halletmeye çalışıyoruz" dedi. "Uygurlar Çin'e geri gitmeyecekler fakat onlara yer bulmak basit bir mesele değil. fakat onlara yer bulmaya çalışıyoruz. Onlara yer bulmaya çalışıyoruz ve elbette tüm aday ülkeler araştırılacaktır." dedi.
ABD'nin Afgansitan'a müdahalesinden bu yana tutuklanan yüzlerce mahkum arasında bir düzüne kadar Uygur bulunuyor. "Uygurlar Türk kökenli olup Çin otoriteleri ayrılıkçılık ve terörizmi batı Çin'deki (Doğu Türkistan) gruplarla ilişkilendirdiğinden bu tarafa çok sert baskı ve dini kısıtlamalarla karşı karşıya kalmaktadırlar."
İnsan hakları ve sivil toplum örgütleri bu tutukluların iade edilmeleri durumunda baskıyla karşı karşıya kalacaklarından dolayı, Washington'dan geri iade edilmemelerini talep ediyor.
Dışarıdaki Müslüman Uygur Gruplar halen Çin'in kontrol ettiği xinjiang Uygur özerk bölgesinde 1940 larda tarihi olarak ortaya çıkan ve kurulan Orta Asya'daki bağımsız Doğu Türkistan'ın yeniden kurulması için çaba sarfediyorlar. Çin uluslararası Terörizm ile mücadelenin bir parçası olarak gördüğü bu grupların Terörist Örgütler olarak hedeflenmesi gerektiğini savunuyor.

Pekin: 13 Ağustos 2004

Yapılan resmi açıklamaya göre 13 ağustos cuma günü ayrılıkçılık suçlaması ile tutuklanan 18 Uygur'dan 2 si idam edildi, 16 Uygur hapse mahkum edildi.
yapılan resmi açıklamaya göre bu grubun az bilinen Doğu Türkistan Halk Partisi üyesi oldukları ve 21 temmuzda Doğu Türkistan'ın Aksu vilayetinde tutuklandıkları iddia edildi. Ma Lin ismindeki bir mahkeme yetkilisi bunların 2'sinin ölüme mahkum edildiği ve idamlarının gerçekleştirildiğini, 2'sininde ömür boyu hapse mahkum edildiğini beyan etti. Almanya'da kurulu bulunan Dünya Uygur Kongresi yetkilisinin beyanatına göre diğer 14 tutuklu 5 yıldan 20 yıla kadar hapse mahkum edildi.
Çin'in kuzeybatısındaki Uygur Bölgesi'nde son 3 yılda on binlerce kişinin tutuklandığını belirten Uluslararası Af Örgütü, bu kişilerin akıbeti konusuna dikkat çekerek hukuki yargılama konusunda kaygılarını dile getirdi.
Bölgedeki yerel hükümet liderinin “Son yıllarda hiçbir bombalama ya da suikast olayı yaşanmadı” sözlerine yer verilen raporda, buna rağmen tutuklamaların artarak sürmesi ciddi bir ihlal olarak değerlendirildi.
Çin’in, Uygur Türkleri’ne baskı yapmak için sözde terörizmle global mücadeleyi bahane olarak kullandığı anımsatılan raporda, Çin’deki Uygur toplumunun, yetkililerin baskı ve işkencelerine maruz kaldığı belirtildi.
Uygurlar nefes alamıyor
“Çin, ABD’deki 11 Eylül saldırılarından bu yana ‘terörle mücadele’yi siyasi muhalifler ve farklı dinî görüşlerdekileri ezmek için kullanıyor” diyen örgüt, birçok Uygur’un komşu ülkelere kaçtığını, geri dönenlerin ise işkence ve idamla karşı karşıya kaldığını kaydetti. Örgüt ayrıca, şiddete karışmamış kişileri tutuklamasının, Çin hükümetinin bölgede terörle mücadeleden çok farklı amaçları olduğunu gösterdiğini ifade etti. REUTERS - PEKİN - Çin'in başlarından demir yumruğu eksik etmediği Uygur Türklerinin uluslararası toplumun dikkatinden uzak trajedisini Uluslararası Af Örgütü gözler önüne serdi.
Örgütün önceki günkü raporuna göre, Çin son üç yılda 'terörizme karşı mücadele' adı altında on binlerce Uygur Türkü'nü tutukladı, cami ve dini okulları kapattı, yüzlerce, hatta binlerce kişiyi hapse attı, çok sayıda insanı 'ayrılıkçı' damgası vurup idam etti. İdam edilenlerin sayısı ise bilinmiyor. Çin içerde estirdiği terörle yetinmeyip açık hapishaneye dönüştürdüğü Sincan'dan kaçan Uygurları teslim etmeleri için diğer ülkelere de baskıyı artırdı. Raporda, "Hükümetin şiddet önermeyen düşünce mahkûmlarını tutuklaması, baskının teröre karşı mücadelenin ötesine geçtiğini göstermektedir" denildi.
Radikal

  • 782 defa okundu.