DÜNYA UYGUR KURULTAYINDAN HABERLER
GÖKBAYRAK 
Doğu Türkistan Kültür
Dayanışma Derneği Kayseri
Sayın:Okuyucularımız Gökbayrak Dergimizin 59 Sayısından itibaren Dünyanın dört bir yanına dağılmışUygur kardeşlerimizinde DUK.’un yaptığı faaliyet haberdar olması için Uygurca yazlı haberlerimizde yayınlanacaktır. DUK. (Dünya UYGUR KURULTAYI )Teşkilat Başkanları bulunduları ülkede Gökbayrak dergimizin Temsilciliğini üstlenmiş bulunmaktadır. Temsilcilerimizin İsim ve Telefonları Dergimizde yayınlanmıştır.
DUK Faaliyetleri (Türkçe)
1-) 28.05.2004 tarihinde Amerika’daki Türk topluluklarının oluşturdukları ATA(Amerikan asemblesi) merkezi binasında Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Erkin Alptekin seçkin bir davetli topluluğuna hitaben Doğu Türkistan meselesini ABD.Çin ve Türkiye perspektifinden ele aldı.Konuşmada DUK. Yönetiminden Mehmet Tohti (Kanada)Uygur Amerikan Assosion Alim Seytof (ABD) Seyit Tümtürk(Türkiye) Enver Can (Almanya) hazır bulundular.

2-) 29.05.2004 tarihinde UAA. tarafından ABD.de yaşayan Uygurlar ABD’li siyaset ilim adamları entelektüel camia ve Doğu Türkistan dostları onuruna Doğu Türkistan Medeniyet gecesi adı altında yemekli bir resepsiyon verilmiş davete yaklaşık 250 seçkin misafir ve Türkiye, Avustralya,Almanya, Fransa,İngiltere Hollanda ,Kanada Orta Asya Belçika gibi bir çok ülkeden Doğu Türkistanlı teşkilat başkanları katılmıştır.Toplantı Amerikalılara Uygurların insani medeni yönünün tanıtılması ve tespiti açısından çok güzel bir fırsat olmuştur. Toplantıda ABD.Cumhuriyetçi Senatörü Barley Frank bir konuşma yapmıştır.

3-) 30.05.2004 tarihinde RFA (Radyo Free Asia ) üst düzey yöneticisi Mr.Deen tarafından DUK. Başkanı Erkin Alptekin bey ve DUK .yöneticileri adına radyo merkezinde bir toplantı düzenlemiş toplantıya DUK yönetiminden Bşk.yrd. Mehmet Tohti, Gn.Sek.Alim Seytoff Türkiye sorumlusu Seyit Tümtürk, Erkin Emet ve Dr. Erkin Ekrem , Nuri Türkel radyonun Uygurca bölümünde çalışan personel katılmıştır.

4-) 30.05.2004 tarihinde ABD de bulunan Natianol Andounurment for demokrasi adlı kurumun Başkanı Sn.Carll Greesman ve yardımcıları Melisa Birchard ve Louisa Greve hanımlar ile DUK Bşk. Sn. Erkin Alptekin başkanlığında DUK yönetiminden Mehmet Tohti, Alim Seytoff, Nuri Türkel,Seyit Tümtürk den oluşan bir heyet katılmışlardır. (NED) in Amerika da faaliyet gösteren (UAA) Uygur Amerikan Assosations Uygur Amerikan teşkilatina 75,000$ maddi yardımından dolayı teşekkür edilmiştir ve gelecekte iş birliğinin artırılması kararı alınmıştır.

5-) 31.05.2004 tarihinde UAA kongresi yapılmış kongrede Nuri Türkel başkanlığında Ömer Kanat Alim Seytoff, Kayser Seyit, Nur Mehmet Can’dan oluşan ekip yönetime seçilmiştir.

6-) 01.06.2004 tarihinde DUK icra komitesi Avrupa ve Amerika toplantısı Bşk. Erkin Alptekin Bşk. Yrd. Mehmet Tohti Gn. Sk. Alim Seytoff; Seyit Tümtürk , Nuri Türkel, Erkin Emet, Erkin Ekrem, Nebican Tursun katılmış.DUK’un kısa vadede ivedi meseleleri masaya yatırılmış ve yararlı bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

7-) 03.06.2004 tarihinde dünya uygur kurultayı başkanı Amerika ziyareti esnasında Amerikan kongresinde kongre üyelerine Doğu Türkistan’ın şimdiki durumu hakkında özel bilgiler verip ikili görüşmelerde bulunmuştur.

8-)05.06.2004 Almanya’nın Münih şehrinde Dünya uygur kurultayı genel sekreteri Dolkun İsa genel sekreter yardımcısı Ferhat Muhemmedi yönetiminde yapılan faaliyetler hakkında bilgi verildi ve bölüm yetkililerinden yaptıkları faailyetlerle ilgili bilgi alındı.

9-) 06.06.2004 tarihinde DUK. Yeni Seçimi ABD de toplantı ve gelişmeler UUA. nın kongresi ile ilgili İstanbul’daki hemşerilerimizi ve teşkilatlarımızı bilgilendirme amaçlı bir toplantı Doğu Türkistan vakfında gerçekleştirildi.Toplantıya DUK Gen. Sek. Yrd. Askarcan DUK. Türkiye sorumlusu Seyit Tümtürk Erkin Emet Doğu Türkistan Vakıf Müdürü Hamit Göktürk Doğu Türkistan Dayanışma Derneği Bşk. Seyit Tarancı,İstanbul’da yaşayan yurttaşlarımızın geniş katılım sağlamışlardır. .Kurultay yetkilileri kurultaya Sn. Erkin Alptekin başkanlığındaki yeni oluşum yeni oluşumun görüş ve düşüncelerini aktarmış ve sorulara cevap vermiştir.

10-) 10.06.2004 tarihinde Doğu Türkistan’ın hem siyasi hem ilmi açıdan yetiştirmiş olduğu büyük insan vatan perver Ziya Semedi merhumun 90. doğum günü münasebeti ile gerçekleştirilen anma merasimine DUK başkanı Erkin Alptekin Gen.Sek.Yrd.Askar Can ‘Türkiye Sorumlusu Seyit Tümtürk birlikte katılmış ve birer konuşma yapmışlardır.Aynı DUK yöneticilerine Orta Asya teşkilat başkanlarının ve Uygur ileri gelenlerinin katılımı ile bir davet verilmiştir.Bu toplantıda Orta Asya teşkilat başkanlarına ve Uygur ileri gelenlerine DUK nın yeni oluşumu ve hareketin görüş ve düşünceleri aktarılmıştır.

11-)11-12.06.2004 tarihlerinde D.U.K.nın sözcüsü Dilşat Reşit Kurultay adına dünyaya iki defa ayrı ayrı beyanat yayınlayıp Çin hükümetinin 6.ayda Afganistan’da 11 çinli kara yolu işçisinin öldürülmesinin Uygurların üzerine atılmasını sert şekilde protesto etti.İlan edilen beyanatlar dünya kamuoyunun ve basının dikkatini çekti.

12-) 12.06.2004 tarihinde DUK. yöneticileri Orta Asya’daki teşkilat başkanları Erkin Alptekin başkanlığındaki DUK Gen. Sek. Yrd. Askarcan DUK. Türkiye sorumlusu Seyit Tümtürk Kahraman Ghocamberdi(Kazakistan sorumlusu) Rozi Mehmet Hacı (Kırgızistan sorumlusu Tursun İslam (Kırgızistan insan hakları derneği başkanı) šeripcan Nadirov (UMA)Uygur Milli Assosian başkanı Tamara Mehmet ova Hanım,Gülünur Celanova Abdurreşit Turdi, Hamit Hamrayer’in katılımları ile DUK icra komitesinin Orta Asya toplantısı Kazakistan’ın Almata şehrinde bir otelde gerçekleştirilmiştir

13-)15-19.06.2004 tarihleri arasında D.U.K. Genel sekreteri Dolkun İsa İtalya’nın Rieti şehrine açılan 2. uluslar arası mülteciler ve siyasi ilticacılar toplantısına katılıp Dünyanın diğer yerlerinde zor durum da kalan Uygur mülteciler hakkın da bilgi verdi.Toplantı sırasında UNHCR.Avrupa Konseyi ve diğer ülkelerden gelen uluslar arası teşkilatların görevlileri ile ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

.14-) 25.06.2004 tarihinde merkezi Münih’te bulunan bir dünya evi isimli teşkilatın yıllık olağan kururlu yapılmıştır.Davet üzerine toplantıya DUK’a vekaleten medeniyet ve ictimai işler bölümü sorumlusu Alim Can ve Dilnur hanım katıldı.

15-) 25.06.2004 ATO (Ankara Ticaret Odası)’nda Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara šubesi tarafından Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri konulu panel tertip edilmiştir.Panel konuşmacı olarak ATO başkanı Sinan Aygün, Türk ocaklar Gn.Bşk. Nuri Gürgür meclis insan hakları komisyon üyesi Akp.Adıyaman Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel başkanı Seyit Tümtürk katılmışlardır.Toplantıya başta TBMM başkan Yrd. Sn. Sadık Yakut Bey olmak üzere millet vekilleri eski bakanlar sivil toplum örgütleri başkanları siyasi parti temsilcileri iştirak etmiştir.Ayrıca toplantıya Sayın Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Devlet bakanı Ali Babacan, Çevre Orman bakanı Osman Pepe Milli savunma bakanı Vecdi Gönül, Kayseri milletvekili Taner Yıldız ve Mustafa Elitaş, Isparta Milletvekili M.Sait Armağan, Manisa Milletvekili Dr. Mehmet Cerci, Ankara milletvekili Dr. Bülent Gedikli ve Ersönmez Yarbay, M. Sait Yazıcıoğlu Meclis insan hakları komisyonu başkanı Mehmet Elkatmış, CHP Ankara milletvekili Yılmaz Ateş İstanbul milletvekili Güldal Okutucu, Saadet partisi Başkanı Prof. Dr. Nejmettin Erbakan ve genel baş. Vekili Recai Kutan BBP genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ANAP genel başkanı Nesrin Nas eski bakanlardan Reşat Doğru birer telgraf göndererek toplantının başarılı geçmesi için temennide bulunmuşlardır.

16-) 26.06.2004 tarihinde Dünya uygur kurultayı icra komitesi başkanı yardımcısı Asgar Can genel sekreter Dolkun İsa beylerin idaresinde icra komitesinin Almanya’daki toplantısı genel sekreterlik bünyesindeki yetkili organların katılımı ile gerçekleştirildi. Bu arada Asgar Can Türkiye ve Orta Asya ziyaretleri hakkında Dolkun İsa, İtalya’daki toplantı hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

17-) 27.06.2004 tarihinde Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği 8. olağan genel kurulu toplantısını gerçekleştirmiş toplantımızı yönetici ve dışarıdan Doğu Türkistan’lı konuklar ve teşkilat başkanları Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız.Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın başta olmak üzere eski milletvekili Dr.Seyfi šahin Türk ocağı başkanı, BBP il başkanı ve seçkin bir davetli topluluğu katılmış.Kongremizde Seyit Tümtürk, Oktay Bozkurt, Emrullah Efendigil, Ebubekir Türksoy, Nazım Batuhan, S.Ömer Tümtürk, Galip Batuhan, A.Rahim Türkdoğan,Abdulsamet İlktürk,M. Dursun Süydünlü,Mesut Türkmen’den oluşan isimler yönetime gelmişlerdir.

18-) D.U.K.tarafından diğer ülkelerde ciddi ekonomik sıkıntı içerisindeki Uygurlara 6 ayda 1500 dolar gönderildi.

19-)25.05.2004 Günü Doğu Türkistan kültür ve Dayanışma Derneği Ankara şube Başkanı Hayrullah Efendigil T.B.M.M.’de Ak Parti Genel Başkanı ,Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyle görüşmüş ve kendisi kısaca bilgi vermiştir.

20-)25.05.2004 Ankara šube Başkanı Hayrullah Efendigil T.B.M.M.’de Devlet Bakanı Sayın Güldal Akşit Hanım görüşmüştür.

21-)23.05.2004 Tarihinde Derneğimizin Ankara šubesinin 2.Olağan genel kurulu gerçekleştirilmiştir.Dernek yönetimine Genç Dinamik ve Güçlü bir ekiple yenilenmiştir.

Hormetlik kitaphan we bizni chin qelbidin qollap kiliwatqan mushteriler, hem keng yazghuchi shair qelemkeshler shuni jiddi seminglerge salimizki mushu sanimizdin bashlap pütün dunyaning her tereplirige qumdek chechilip ketken keng uygurlarning nowette yengidin qurrulghan dunya Uygur qurultayining ishliwatqan hizmetliridin paaliyetliridin hewerdar qilish uchun Uygur latin yeziqida hewer berishini öz zimmisige aldi. shundaqla her qaysi doletlerdiki teshkilat reisliri bu gok bayraqwning shu özi yashawatqan doletlerdiki wekili bolup, bu jornalni tehimu yahshi supetlik chiqirish üchün ularning ismi we telefun numuri besildi. hemmimiz birlikte ittipaqliship, ortaq tiriship yurtimiz sherqi türkistanning dawasini birlikte elip mengishqa pütün küchümiz bilen qolgha keltüreyli.

  • 1262 defa okundu.