DERNEKTEN HABERLER
GÖKBAYRAK 
Doğu Türkistan Kültür
Dayanışma Derneği KAYSERİ
1. 08.03.2004 Ankara
Dünya Kadınlar günü nedeniyle Çin Hükümetinin Doğu Türkistan’daki kadınlara uyguladığı zorunlu kürtaj ve zorunlu kısırlaştırma gibi insan hakları ihlallerini Türk ve dünya kamuoyuna bir kez daha duyurmak amacıyla 117 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu (Türk Dayanışma Konseyi) yürütme kurulu ile birlikte Çin elçiliği önünde basın bildirisi ve akabinde siyah çelenk konularak protesto edilmiştir. Bu etkinliğimize çok sayıda yerli ve yabancı basının dışında İstanbul’dan Türkistan Spor Kulübü Başkanı Mehmet Dönmez Bey bir otobüs Dolusu hemşerimizle, Avrasya Türk Federasyonu Gn. Bşk. Dr. Ahmet Türköz Bey ve Ankara’daki çok sayıda sivil toplum kuruluşlarından ve üniversite gençliği katılmışlardır. Desteklerini bizden esirgemeyen tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.
2. 08.03.2004 Ankara
Derneğimizin organize ettiği ve Türkiye Kamu-Sen Türk Evi Salonunda akşam saat 19:00da Avrasya Türk Federasyonu Gn. Bşk.-Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Gn. Sekreteri Sayın Dr. Ahmet Türköz ve Gazi Üniversitesi Öğrencisi Bir kızımız “Doğu Türkistan’da İnsan Hakları ihlalleri” ve “Doğu Türkistan’da Zorunlu Kürtaj ve Kısırlaştırma” konulu panel düzenlenmiştir.
Bu panele İstanbul’dan gelerek iştirak eden sayın Dr. Ahmet Türköz Beye, her zaman bizlerden desteğini esirgemeyen Türkiye Kamu-Sen Gn. Bşk. Sayın Bircan Akyıldız Beye, Türkiye Kamu-Sen Kültür ve Sanat-Sen Gn. Bşk. H. Hüseyin Yılmaz Beye ve Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz.

3. 13.03.2004 Ankara
Türk Ocakları Ankara şubesinin Gazi Üniversitesi Kültür Merkezinde Düzenlediği “Kıbrıs ve Kuzey Irak” konulu toplantıya iştirak edilmiş, bu toplantıya katılan değerli siyaset ve bilim adamlarıyla ikili görüşmeler yapılarak Doğu Türkistan’ın uluslar arası konumu, Türkiye-Çin ilişkileri hakkında görüşülmüş ve bilgi sunulmuştur

4.21.03.2004 Ankara
Gazi Üniversitesinin tertiplediği Nevruz Bayramı programına katılarak Öğrencilere Doğu Türkistan’da Nevruz geleneği hakkında bilgi verilmiştir.

5. 21.03.2004 Ankara
İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen Nevruz şenliği programına İstanbul’daki Doğu Türkistan Yardımlaşma Derneği ile Ankara šubemiz birlikte iştirak edilmiştir. Sultan Ahmet Meydanındaki protokol çadırının yanına derneğimizin Otağ Çadırı kurulmuş, çadır Al ve Gök Bayraklarla süslenerek geleneksel Folklor ve Müzik kültürümüz alana gelen binlerce yerli ve yabancı ziyaretçilere tanıtılarak ziyaretçilere Doğu Türkistan Pilavı ve ayran ikram edilmiştir.
Ayrıca Dernek Yönetim Kurulu üyemiz Sn. Abdullah Akyol ile Doğu Türkistan Yardımlaşma Derneği Gn. Sekreteri A. Kadir Ahan İstanbul Valisi Sn. Muammer Güler Beye Al ve Gök Bayrak ile Derneğimizin yayın organı olan GÖK BAYRAK dergisini takdim ederek Sayın Valimize ve Protokoldeki diğer zevata Doğu Türkistan’ın bugünkü durumu hakkında bilgi sunmuştur. Bu etkinliği düzenleyen başta sayın valimiz Muammer Güler Beye, emeği geçen tüm yetkililere, bize ev sahipliği yapan Doğu Türkistan Yardımlaşma Derneği Başkanı Sn. Seyit Tarancı Beye ve tüm hemşerilerimize teşekkür ederiz.

5-16.04.2004 Ankara
Dernek Genel Başkanı Seyit Tümtürk ve Ankara şube Başkanı Hayrullah Efendigil, TBMM Başkan Vekili Sayın Sadık Yakut, DSİ Genel Müdürü Sayın Veysel Eroğlu makamlarında ziyaret edilmiş ve kendileriyle yararlı bir görüşme yapılmıştır.

6. 05.04.2004 Ankara
05.04.1990 Tarihinde Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında meydana gelen “Barın Katliamı” olarak tarihe geçen Soykırımın 14.yılı münasebeti ile bir basın bildirisi hazırlanarak bütün basına, siyasi parti genel merkezlerine ve sivil toplum kuruluşlarına fakslanarak Çin Hükümetinin yaptığı mezalim şiddetle kınanmıştır.

7. 20.04.2004 Ankara
23 Nisan Ulusal ve Egemenlik Dünya Çocuk bayramı nedeni ile TBMM Meclis Başkanı sayın Bülent Arınç Beyin himayelerinde TBMM salonunda Alman resim sanatçısı Mr. Michael Kuhlmann’ tarafından gerçekleştirilen “Dünya Çocukları resimleri sergisi” açılışında dernek başkanımız Hayrullah Efendigil ve Yönetim Kurulu üyeleri bu açılışa katılarak TBMM Meclis Başkanı Sayın Bülent Arınç Beye Çin Hükümetinin Doğu Türkistan’da uyguladığı asimile ve Çocuk katliamı hakkında bilgi vermiş ve bu konunun uluslar arası arenada dile getirilmesi istenmiştir. Ayrıca Mr. Michael Kuhlmann’a da Doğu Türkistan’daki Çocukların durumları anlatılmış ve kendisinin Doğu Türkistan’a giderek oradaki çocukların ve insanların yaşantılarını, karşılaştıkları insanlık dışı uygulamaları incelemesi istenmiştir.

8. 01.03.2004 ve 30.04.2004 Ankara
Bu tarihler arasında her cumartesi günü saat 13:00 da Türk Ocakları Ankara šubesi Öğrenci kollarının düzenlediği Üniversite Öğrencilerine yönelik panellere iştirak edilerek panele gelen öğrencilere Doğu Türkistan hakkında kısaca bilgiler verilmiştir.
Aynı tarihler arasında Türkiye Kamu-Sen’in genel merkez binasındaki Türk Evi salonunda her Perşembe günü yapılan panellere katılarak bu panele katılanlara da Doğu Türkistan hakkında bilgiler sunulmuştur.

9-17.03.2004 - 28 Mart Yerel seçimler münasebetiyle ilimizde bulunan M.H.P. belediye başkan adayları başta Büyükşehir Belediye adayı Mahzar Gündoğ,Kocasinan Belediyesi adayı Memduh Uzunoğlu ve parti yönetim kurulu dernek binamızı ziyarette bulunmuştur.Bu ziyaret esnasında denek yönetim kurulu üyelerimiz ve mahalle sakinlerimizde hazır bulunmuşlardır.

10-24.03.2004 - 28 Mart yerel seçimler münasebetiyle ilimizde bulunan Saadet partisi yönetim kurulu üyeleri ve belediye başkan adayları başta Mustafa Akkaş –Ergün Sezer-Ahmet Bayraktar olmak üzere Derneğimziziyarette bulunmuştur. Dernek yönetim kurulu üyelerimiz ve mahalle sakinlerinin hazır bulunduğu bo toplantı çok sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirilmiştir.

11-24.02.2004 – 28 Mart Yerel seçimler münasebetiyle ilimizde bulunan Doğru Yol Partisi ve yönetim kurulu üyeleri başta Mustafa Erarslan olmak üzere dernek binamızı ziyarette bulunmuşlardır.Yönetim kurulu üyelerimiz bata olmak üzere mahallemizin ileri gelenlerinin hazır bulunduğu bu toplantıda dernek çalışmaları hakkında bilgiler verilmiştir.


05.03.2004 – Mahallemizin ileri gelen büyüklerimizden Nur Mehmet Yarkentli Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Dernek yönetim kurulu olarak kederli ailelerine başsağlığı dileriz.

  • 859 defa okundu.