DÜNYA UYGUR KURULTAYI KURULDU
GÖKBAYRAK 
Doğu Türkistan Kültür
Dayanışma Derneği KAYSERİ
Dünya Uygur Kurultayı 16-19 Nisan tarihleri arasında Almanya’nın Münih şehrinin Eden misafirhanesinin toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Kurultayın açılış merasimine 11 ülkeden gelen Uygur teşkilatlarının sorumlu vekilleri,çeşitli ülkelerin insan ve hukuk teşkilatlarının mesul müdürleri ve basın mensuplarının yanı sıra Almanya da yaşamakta olan Uygurlarla birlikte toplantıya yaklaşık 300 kişi katıldı.
Çin hükümetinin bu toplantıyı iptal ettirme olasılığına karşın Kurultay hazırlık komitesi toplantının açılışına kadar,toplantının nerde, ne zaman yapılacağı ve kimlerin katılacağı konusunda kimseye bilgi vermemiştir.Bunun sonucu olarak Kurultay Hazırlık komitesi tarafından belirlenen 33 vekilden 29 vekil bu tarihi toplantıya iştirak etmiştir.
16 Nisan da başlayan kurultayın açılış merasimine Erkin Alptekin,Dolkun İsa,Asgar Can oturum başkanlığını yaptılar.Vekillerin konuşmaları Almanca, İngilizce ve Uygurca olarak misafirlere tercüme edildi.Kurultayın açılış merasiminde sıra ile Uygurların Milli rehberi Erkin Alptekin šarki Türkistan(Uyguristan) milli kurultay başkanı Enver Can,Dünya Uygur Yaşlar Kurultay reisi Mehmed Tohti, Almanya, Kanada, Belçika, İsviçre, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Hollanda, Norveç, Fransa gibi devletlerdeki Uygur teşkilatları ve Uygur cemaatlerinin vekilleri, BM de temsil edilmeyen milletler teşkilatı UNPO, Dünyada tehlike altındaki milletleri koruma teşkilatı, İnsan Hakları teşkilatları, Türkiye’den eski TBMM başkan yardımcısı Yasin Hatipoğlu, Almanya da faaliyet gösteren Türk ve İslam teşkilatı temsilcileri toplantıya iştirak ederek birer konuşma yapmışlardır.. Toplantıda yapılan konuşmalarda Doğu Türkistan davasının bu günkü durumu ve gelecekte ki yönü hakkında fikirler dile getirildi.
Kurultayın ikinci günü toplantını esas amacı olan tüzük değişikliği demokratik bir şekilde oylanarak kabul edildi.Birleşme kurultayının tüzüğünde yer alan ve yeniden kurulan tüm Doğu Türkistan halkını temsil eden kuruluşun adını ‘’Dünya Uygur Kurultayı’’olarak isimlendirildi.Yönetim merkezi olarak Almanya nın Münih şehri olarak karara bağlandı.
Kurultayın 3. günü Dünya Uygur Kurultayının yetkili organlarının seçimi yapıldı. Görev dağılımı aşağıdaki şekilde yapılmıştır.

Başkan : Erkin Alptekin (Almanya)
Bşk.Yrd. : Memet Tohti (Kanada)
Bash teptish : Kuresh Kusen (İsviçre)
İcra Komitesi reisi : Alim Siyitof (Amerika)
Muavin Reisi : Aksar Can (Almanya)
Başh katip : Doklun Eysa Almanya)
Muavin Başkatipler : Perhat Muhemmidi (Almanya)
: Nuri Turkel (Amerika)
: Erkin Emet (Türkiye)
: Abdurishit Turdi (Kazakistan)
Fond reisi : Ablikim Hoten
Kurultay Sözcüleri : Dilşat Reshit (İsviçre)
: Ömer Kanat (Amerika)
Kurultay temsilcileri :
Kahraman ghujamberdi (Kazakistan)
: Rozi Mehmed Abdibaqev (Kırgızistan)
: Seyit Tümtürk (Türkiye)
Enformasyon Araştırma Merkez Müdürü :
Dr.Erkin Ekrem (Türkiye)
İçişleri Bölüm Müdürü : Ablimit Tursun (Almanya)
Gençler Kurultay Kom. Md. :Bahtiyar Shemsiddin (Hollanda)
Bayanlar komitesi müdürü : Risalet Aripowa (Belçika)

  • 907 defa okundu.