ÇİN'E KARŞI HAREKET İSTANBUL'DA GÜÇLENDİ
Emre ALKİN 
Gazeteci Yazar
TEKSTİL ihracatçılarının ABD'deki temsilcisi Ziya šükün'den bir bilgilendirme mektubu geldi. Ziya Bey ile tam üç hafta önce İstanbul'da görüştüğümüzde, heyecanlı bir olaya imza atmak üzereydi. İstanbul Deklarasyonu adı altında Çin'in dünya piyasalarında artan kural dışı baskısına dur demek üzere, ABD'li ve Türk tekstil liderlerine imza attırmak üzereydi. Bunu da başardı. İstanbul Deklerasyonu tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. İTKİB Başkanı Sayın Süleyman Orakçıoğlu hem İstanbul'da, hem de Washington'da bu dayanışmayla ilgili yoğun temaslarda bulundu. Sayın šükün'ün gönderdiği mektup da bu çalışmaların ışığında ABD'de olan bitenle alakalı. Çin tehlikesi karşısında hiçbir şey yapılmadığını iddia edenlerin de dikkatle okuması gereken bir mektup bu: 'Yapılan istatistikler, Çin'in tekstil ve hazır giyim pazarına artan bir hızla hakim olduğunu gösteredursun, Amerikan tekstil ve hazır giyim birlikleriyle gelişmekte olan ülkelerin tekstil ve hazır giyim birlikleri, 1 Ocak 2005 itibariyle kotaların kaldırılmasını takiben pazarın hakimiyetini tamamiyle eline alacak olan Çin'i durdurmak için birlik olmaya başladılar. Sektörün en prestijli gazetelerinden biri olan WWD.com ve Woman's Wear Daily gazetesinin 5 Mart tarihli, Kristi Ellis imzası taşıyan yazısında, son kurtulma çabası olarak nitelenen; Türk ve Amerikan tekstil ve hazır giyim gruplarının kurucu ortak olarak birlikte başlattığı hareketin amacı; hükümetlere gerekli baskıyı uygulayarak konuyu Dünya Ticaret Örgütü'nün gündemine sokabilmek ve kotaların kaldırılması için belirlenen tarihi en azından 2007 yılı sonuna kadar erteleme kararı aldırtmak. İki Amerikan ATMI ve AMTAC Amerikan Manufacturers Trade Action Coalition ile dört Türk tekstil ve hazır giyim kurumunun, ITKIB Tekstil, ITKIB Konfeksiyon, TGSD ve TUTSIS'in bir araya gelerek Istanbul'da yaptıkları basın toplantısında, WTOO Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Supachai Panitchpakdi'ye bir mektup göndererek Dünya Ticaret Örgütü'nden 1 Temmuz'dan önce konunun Resmi Devlet Temsilcileri arasında tartışılması için acil toplantı talebinde bulunacaklarını beyan ettiler. Tekstil ve hazır giyim AMTAC Washington Koordinatoru Augustine Tantillo ve ATMI Başkanı Cass Johnson'un da hazır bulunduğu İstanbul Konferansı'na katılan ITKIB- USA Genel Direktörü Ziya šükün, WWD gazete muhabirleriyle İstanbul'dan yaptığı telefon mülakatında, tekstil ve hazır giyim sektörünün birkaç ülkenin tekeline geçmesinin, ekonomik büyümesini bu ürünlerin ihracatına bağlamış gelişmekte olan ülkeler için bir felaket olacağını söyledi.
Ayrıca ITKIB USA olarak bu hareketin ön çalışmalarının birkaç aydan beri yapıldığını, Amerika ve Türkiye'nin ortaklaşa karar vererek başlattıkları bu hareketin en azından kuvvetli bir birlik ve beraberlik gostergesi olarak büyük önem taşıdığını beyanına ekledi. Kotaların kaldırılmasından sonra Çin'in pazarı silip süpüreceği konusunda hem fikir olan Dünya Ticaret Örgütü üyesi ülkeler, bu hareketin tamamen destekleyicisi durumundalar. Grubun altını çizerek vurguladığı bir gerçek var ki, 1998'de kotaları kaldırılma kararı alındığında Çin'in Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmadığı. Bilindiği gibi Çin ancak 2002 yılında resmen WTO üyesi oldu. 15 Mart tarihinde WWD (Woman's Wear Daily) gazetesinde yayınlanan diğer bir Kristi Ellis imzalı yazıda, kotaların kaldırılmasına karşılık Türk ve Amerikan tekstil ve hazır giyim gruplarının birlikte başlattığı harekete diğer ülkelerden de katılımların hızla başladığı belirtiliyor. İstanbul Declaration for Fair Trade in Tekstiles & Clothing' olarak adlandırılan hareketin en büyük hedefi, hükümetlerin baskı uygulayarak konuyu Dünya Ticaret Örgütü'nün gündemine getirebilmek.
ITKIB- USA direktörü Ziya šükün'un 15 Mart tarihinde yayınlanan beyanına göre, Türkiye ve Amerika tarafından, kotaların kaldırılması aleyhine başlatılan savaşa katılan ülke sayısı büyük bir hızla artıyor. Bugüne kadar Koalisyon Kurucusu Türkiye ve Amerika'ya ilaveten Meksika ve ikisi İtalyan, biri Belçika'lı ve biri Avusturya'lı olmak üzere 3 Avrupalı birlikle aralarında Kenya, Güney Afrika, Lesotho, Mauritus, Botsvana, Namibya ve Madagaskar'ın da içinde bulunduğu 15 Afrikalı tekstil ve hazır giyim birliği de Istanbul Deklarasyonu Grubu'na dahil oldu.
Meksika gruba katılırken Çin'in pazar payındaki artış dolayısıyla olumsuz etkilenen diğer ülkeleri de harekete katılmaya davet etti. Evet, Çin'e karşı hareketlilik artıyor. Tabii, bu işin bir ölçüsü de olmalı. Karambolden yararlanıp korumacılık tekrar hortlayabilir. Buna da dikkat edilmeli.

  • 890 defa okundu.