TSE'DEN KALİTESİZ ÇİN MALI UYARISI
Kenan MALATYALI 
TSE Başkanı
ANKARA (İHA) -
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Kenan Malatyalı, kalitesiz Çin mallarına karşı her türlü tedbiri almaya çalıştıklarını, ancak bu malların Avrupa piyasasından Türkiye'ye girdiği için engelleme şanslarının olmadığını bildirdi.
Malatlayalı, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'ye Uzakdoğu ülkelerinden ve özellikle Çin'den gelen kalitesiz mallara karşı bazı önlemler alınması gerektiğini konusunda uyardı. Kalitesiz Çin malların tüketicinin can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini savunan Malatyalı, bu mallarda fiyat-kalite istikrarı olmadığı için tüketicilerin aldandığını ifade etti. Bu malların aynı zamanda da haksız rekabete sebep olduğunu ve bunun da ülke ekonomisine zarar verdiğini vurgulayan Malatyalı, "Türkiye'yi işgal etmiş kalitesiz Çin mallarına karşı sanayici, esnaf ve tüketicileri korumak için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Ankara Ticaret Odası birlikte hareket ediyor" dedi.
Her Çin malının da kötü olmadığının altını çizen Malatyalı, TSE'nin sadece düşük fiyatlı kalitesiz Çin mallarına karşı olduğunu ifade etti. Malatyalı, Çin mallarından Türkiye kadar AB'nin de rahatsız olduğunu ifade ederek, "Kalitesiz Çin malları ile ilgili her türlü tedbiri almaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı. "ENGELLEME ŞANSIMIZ YOK" Kenan Malatyalı, üçüncü dünya ülkelerinden ve Avrupa Birliği'nden gelen CE işaretli malların kaliteli olup olmadığı konusunda bazı şüpheler bulunduğunu hatırlattı. "Ticaret bir yolunu buluyor, akıyor" diyen Malatyalı, açıklamasına şöyle devam etti:
"Çin'den gelen mallara siz etkin bir kontrol yapıyorsunuz, fakat bir düzen kurulmuş. Çin mamullerini Avrupa Birliği'ne götürüyor, yüzde 18 vergi ödüyor. Serbest dolaşım belgesini aldıktan sonra direkt olarak Türkiye piyasasına arz ediyor. Avrupa'dan geldiği için bunu engelleme şansımız yok. Burada Avrupa kaybetmiyor. Avrupa ikinci kez kazanıyor. Fakat kaybeden tek ülke Türkiye Cumhuriyeti."
Malatyalı, CE işareti taşıyan malların Türkiye'ye serbest girişinin sorunun temelinde yattığını ifade ederek, CE işareti taşıyan malların Türkiye'ye girişinde detaylı bir inceleme yapılması gerektiğinin altını çizdi.
Türkiye, Çin çöplüğüne döndü
Elektronikten kırtasiyeye, züccaciyeden ayakkabıya kadar birçok sektörde yaşanan Çin malı istilası yüzünden esnaf ve küçük sanayiciler kepenk indirmeye başladı. Piyasalarda, iç giyimden elektrik malzemelerine, oyuncaktan züccaciyeye, kırtasiyeden ayakkabıya kadar birçok sektörde ithal Çin mallarının yarattığı sıkıntı büyüyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) meslek komiteleri temsilcileri, pazar paylarını artırırken, birçok üreticinin işini kaybetmesine yol açan Çin ürünlerinin piyasadaki durumunu değerlendirdiler.
İTO Elektrik Tesisat Malzemesi ve Elektronik Meslek Komitesi Başkanı, Maksan Kablo’nun yöneticisi Natık Akyol, sektörlerinin Çin tehdidi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Türkiye’nin bir nevi Çin çöplüğüne dönüşmekte olduğunu dile getiren Akyol, kalitesiz, taklit elektrik ve elektronik ürünlerinin Türkiye’de haksız rekabet yaratmasının yanı sıra ihracat pazarlarında büyük kayıplara yol açtığını vurguladı.
Akyol, Çin ile rekabette üretim maliyetlerinin düşürülmesinin büyük önem taşıdığını belirtti. Mensucat Meslek Komitesi Başkanı ve Tektaş İç Çamaşırları’nın sahibi Faruk Çataltaş, Çin’den yapılan iç çamaşırı ithalatının üretim yapanlar için önemli bir sorun haline geldiğini vurgulayarak, fiyat ve rekabet konusunda Çin ürünleriyle başedemez durumda olduklarını söyledi. Çataltaş, “Türkiye’de üretilen bir ürünün 5 milyon liralık fiyatına karşılık, Çin’den gelen benzer ürünün fiyatı 1 milyon 200 bin lira civarında oluyor. Markalarıyla öne çıkıp ihracat yapanlar hariç, diğer üretici firmalarımız Çin mallarıyla rekabet edemiyorlar. Bu konuda bizim sektörümüzde en güzel tespit yapılabilecek yer Beykoz Paşabahçe’dir. İmalat yapılan birçok atölye kapandı ve kapanmaya devam ediyor’’ dedi. Kendilerinin de müşteri talepleri doğrultusunda belli oranda ithal mal satmaya başladıklarını ifade eden dernek başkanı Çataltaş, “Bu kadar dengesiz rekabete devletin izin vermesine anlam veremiyorum’’ diye konuştu. Züccaciye sektöründe faaliyet gösteren ve Mercan’da şirketi bulunan Ömer Ertuğrul Erdoğan da, bütün sektörler gibi züccaciyenin de benzer sıkıntıyı yaşadığını bildirdi. Çin’den gelen ürünlerin, Türkiye’de üretilenlerle karşılaştırıldığında inanılmaz ucuz olduklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti: “Kalite farklılığına rağmen düşük alım gücü nedeniyle tüketiciler ucuz olanı tercih ediyorlar. Çin ürünleri, damping soruşturması, fon ya da kota getirilmesi gibi ne yapılırsa yapılsın engellenemiyor. Bu önlemler alındığında da ithalatı yapanlar Çin’de üretilse bile başka ülkede üretilmiş gibi gösterip getiriyorlar. Bunun yanında ithalatta düşük miktar ve düşük bedel beyanları da var. Tüm bunların engellendiğini düşünelim, ancak bu işin kaçak boyutu var, kayıtsız giren ürünler var. Ürettiğim ürünler arasında üç parça emaye saklama kabından oluşan bir set de var. Bunun toptan fiyatı 26 milyon lira, ancak, inanılmaz kalitesizi, üstelik 5 parça olarak 3 milyon liraya pazarda satılıyor.

  • 887 defa okundu.