AĞLAYAN DOĞU TÜRKİSTAN
Ali İhsan YİĞİT 
Araştırmacı-Yazar
Milliyetçiliğe en az meyledenler tarihte Türkler olmuştur. Çünkü Türk halkları,yaşadıkları toprak üzerinde daima kendi güçleri ile bağımsız yaşadıkları için, milliyetçi davranma ihtiyacı duymamışlardır.
Rus çarı İvan Grozni tarafından oluşturulan,sıcak denizlere inme projesi nedeniyle, Rusların tek tek Türk halklarını yok etme projesi başlayınca, Türk Milliyetçiliği de mecburiyetten doğmuştur. Batının ve bilhassa Amerikanın sunduğu ekonomik reformlar Sovyetlerin sonunu getirince, yıllarca baskı ile bir arada yaşayan halklar, bağımsızlıklarına kavuşmuşlardır.
Bugün ise, Ruslardan kurtulanlar cumhuriyet ve demokrasiyi öğrenirken,Çin hala Doğu Türkistanlılara zulüm yapmaktadır. Çin hapislerinde 100 binden fazla Türk genci işkence altındadır. Ünlü bir Uygurlu iş kadını olan ve “bin anne”ler isimli hareketi başlatarak,evlatlarına sahip çıkan Rabiye Kadir, sudan bahanelerle hapse atılmıştır. Çin halk cumhuriyetinde, sistemli ve sürekli olarak insan hakları ihlal edilmektedir. Yıllardır zulüm gören bu insanlardan, gördüğü zulme karşı çıkanların cezası ölüm olmaktadır. Sincan bölgesinde, kitle halinde Türklerin yok edildiği söylenmekte, sağlıklı bilgiler alınamamaktadır. Çin mallarını almak,Çin halk cumhuriyetine destek vermektir. Çin halk cumhuriyetine destek vermek,doğu Türkistan’da yapılan zulme razı olmak hatta iştirak etmek demektir. Kendinizin, eşinizin, çocuğunuzun işi tehlikededir. Çin; köle gibi çalıştırdığı işçilerle, neredeyse bedava ürettiği malları satarak, bizim sanayimizi baltalamaktadır. Nedense hiç milli olmamış sermaye kesimlerinin de, Türk kelimesini telaffuz etmekten ödü kopan hükümetin de, bu konuda yeterli girişimi yoktur. Sırf Türk oldukları için canlarına kıyılan, zulmedilen doğu Türkistanlıların katline ortak olmayın.! Çin mallarını boykot edin, Doğu Türkistan zulmüne karşı sesinizi yükseltin.! Fabrikalar kapanmaya başlayıp da işçiler işsiz kaldığında, iş işten geçmiş olacaktır…!

  • 822 defa okundu.