ÇİN GELİYOR
Prof.Dr.İsmail TATLIOĞLU 
Uludağ Üni.
Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Çin tehlikesine karşı gerekenlerin yapılmadığını belirterek, “Hiçkimse gereken önlemleri almıyor. Çin konusunda sadece konuşuyoruz” dedi.
Bebe Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) tarafından düzenlenen “Ekonomik Değerlendirmeler, Çin Tehlikesi ve 2005 Sonrası Muhtemel Gelişmeler” konulu toplantı Muradiye’deki Daruzziyafe’de düzenlendi.
Toplantının açılış konuşmasını yapan BEKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Alpay, Çin ekonomisinin son yirmi yıldır yılda yüzde 10’un üzerinde büyüme gerçekleştirdiğini belirterek, “Çin, son sekiz yılda yabancı yatırım çekme konusunda ABD’den sonra ikinci. 1979 - 2000 yılları arasında ülkeye 348 milyar ABD Doları tutarında doğrudan yabancı yatırım yapılmıştır” dedi.
Son 20 yıldaki reform ve dışa açılma sürecinde Çin’deki yatırım ortamının büyük ölçüde geliştiğini ifade eden Alpay, “Küreselleşen dünyada uzun vadede var olabilmenin koşullarından biri şu veya bu şekilde Çin ile ticari ilişki kurmaktan geçiyor” şeklinde konuştu.
Konuşmasında, 2005 yılına çok kısa bir süre kaldığını hatırlatan Alpay, Çin tehdidi konusunda devlet eliyle yeterli önlemlerin alındığının söylenemeyeceğini kaydetti. Alpay, “Bu bakımdan iş başa, yani bizlere düşüyor. Sektörde faaliyet gösteren firmaların, kurumsallaşmalarını tamamlamaları, markalaşmaları ve maliyetlerini minimize etmeleri gerekiyor” diye konuştu.
Alpay’dan sonra söz alan Uludağ Üniversitesi İİBF öğretim görevlisi Prof. Dr. İsmail Talıoğlu ise, Türkiye’de son yıllarda peşpeşe yaşanan krizlerin işletmelere ayakta kalmayı öğrettiğini kaydetti. Kriz dönemlerinde uygulanan hatalı döviz politikalarının firmaları olumsuz etkilediğine dikkati çeken Tatlıoğlu, 11 Eylül saldırıları sonrasında Türkiye’nin öneminin daha iyi anlaşıldığını ve IMF’nin destekleri ile Türkiye’nin Arjantin olmaktan kurtulduğunu söyledi.
Prof. Dr. Tatlıoğlu, konuşmasında son ekonomik gelişmeleri de değerlendirdi. Tek parti iktidarı ile güven ve istikrar ortamının sağlandığına işaret eden Tatlıoğlu, “Önümüzdeki 5 yılı görebiliyorsak istikrar vardır” dedi.
Dolar kurundaki düşüşten dolayı milli gelirde ciddi artışın olduğunu dile getiren Tatlıoğlu, Çin tehlikesine karşı gereken önlemlerin alınmadığını, konunun sadece konuşulduğunu söyledi. Bu süreçte maliyetlerin düşürülmesi ve verimliliğin de artırılması gerektiğine işaret eden Tatlıoğlu, “šimdi maliyetler ve stoklar çok iyi kontrol edilmelidir. Çin meselesinde sadece konuşuluyor, hiçkimse gereken tedbirleri almıyor. Sadece ‘markalaşın’ diyorlar. Markalaşma bu kadar kolay mı ? Markalaşma, sermaye, zaman ve altyapı istiyor” şeklinde konuştu.
Tatlıoğlu, konuşmasının sonunda sıfır atma operasyonu ile TL’nin itibar kazanacağını belirtti.

  • 877 defa okundu.