BARIN KATLİAMI ÜZERİNE BASIN BİLDİRİSİ
05 NİSAN 2004
Seyit TÜMTÜRK 
Doğu Türkistan Kültür Dayanışma
Derneği Genel Başkanı KAYSERİ
Bu gün 14. yıldönümünü andığımız Barın Olayları, 1990 yılında ramazan ayının 17. sine denk gelen 5 nisan günü, Kaşgar vilayetine bağlı Barın kasabasında uygur halkının,Çin’in imha politikasından kurtulan bir camiyi kendi imkanları ile tamir etmek istemelerinin Çin’li yetkililer tarafından engellenmek istemeleri üzerine başlamıştır. Caminin ibadete açılmasına Çinlilerin karşı çıkması üzerine, Müslüman ahali tepki göstermiş. Yıllardır zulüm ve baskı altında bulunan Doğu Türkistan halkı, bu olay üzerine haklarını elde etmek için harekete geçmiştir. Başlayan olaylar kısa zamanda büyümüş, tüm bir bölgeyi saran bir bağımsızlık hareketine dönüşmüştür. Çin bu hareketi durdurmak ve tüm yurt çapına yayılmasını önlemek için10,000,000 den fazla özel birliklerle Çin bu hareketi durdurmak için askeri güçle müdahale etmiştir. Kaşgar’da bulunan ordu birlikleri, hava kuvvetlerinin desteği ile bölgeye gönderilmiştir. Doğu Türkistan halkı, ellerinde hiçbir askeri araç ve gereç bulunmamasına rağmen donanımlı Çin ordusuna karşı büyük bir mücadele örneği sergilemişlerdir. Kısa bir süre de olsa bölge Çin hakimiyetinden kurtulmuştur. Fakat, Çin bu ayaklanmanın büyümeden ve diğer bölgelere yayılmadan durdurulması için, silahsız ve masum halka, en gelişmiş silahları ile müdahele etmiş, yoğun hava bombardımanı ile köy ve kasabaları tamamen yok etmek pahasına bağımsızlık mücadelesini bastırmıştır. Olaylar sonucunda Çin’in vahşi yüzü bir kez daha ortaya çıkarken, geriye, tamamen yerle bir olmuş 9 köy, binlerce ölü ve yaralı kalmıştır.
Çin tarafından dış dünya ile ilişkileri tamamen kesik tutulan Doğu Türkistan’da, yukarıda anlatılan Barın olayı gibi, halkın baskı ve zulme başkaldırışı sürekli devam etmektedir. Fakat uygulanan politikanın etkisi ile, dünya kamuoyu Doğu Türkistan halkının yaşadığı sıkıntılar, insan hakları ihlallerinden habersiz olduğu gibi, bağımsızlık için verilen mücadelelerden habersiz kalmaktadır. Doğu Türkistan halkı insanca yaşama koşullarını elde etme, bağımsız bir ülke olabilmek için mücadelesine devam etmekte, inancını sağlam tutmaktadır. Nitekim, 1990 Barın olaylarından sonra, 1995 yılı temmuz ayında Hoten’de, 1997 5 şubatta Gulja’da büyük bağımsızlık hareketleri olmuştur.
Vatanı ve halkı için, insanca yaşamak ve insan hakları için mücadele eden, bu uğurda can veren bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.
İşgali altında tuttuğu topraklarda her türlü zulmü uygulayan, insan hak hukuku tanımayan, Barın katliamının sorumlusu Çin Halk Cumhuriyetini nefretle kınıyoruz.
Doğu Türkistan halkı olarak kalıcı bir barışın tesis edilmesi gerektiği, bu kalıcı barışında ancak, insanların özgürce yaşaması ve insan hak ve hukukuna tam anlamı ile uyulması ile oluşturulabileceğine inanıyoruz. Yeryüzünde devam eden tüm savaşların ve neden olduğu acıların en kısa zamanda bitmesini temenni ediyoruz.

  • 886 defa okundu.