Dernekten Haberler
                                                                                                                             GÖKBAYRAK
Kurban Bayramı Coşkusu

Mübarek Kurban bayramını sevgi kardeşlik ve dayanışma içinde kutladık. Dini bayramlarımızdan biri olan mübarek Kurban bayramı Derneğimizin organizasyonu sayesinde mahallemizde huzurlu bir şekilde gelenek ve göreneklere bağlı olarak geçirilmiştir. Bayram namazının Türkistan camisinde topluca kılan hemşerilerimiz namaz sonrası camii içinde topluca bayramlaşmışlardır. Kurbanlıkların kesiminden sonra başta dernek yönetim kurulu üyeleri ve mahallemizin ileri gelenlerinin başkanlığında ev ev dolaşılarak hane sakinlerin bayramları kutlanarak hal ve hatırları sorulmuştur. Türkiye’ye hicretlerin den beri gelenek ve adetlerini unutmamaya çalışan hemşerilerimiz bir bayramın da kardeşlik içinde kutlanmasından memnuniyetlerini bizzat derneğimize gelerek ifade etmiştir.

 

Kocasinan belediye başkanı derneğimizde.

Kocasinan Belediye başkanı Sayın Bekir Yıldız Bey seçim çalışmaları dolayısıyla derneğimizi de ziyaret etmiştir. dernek binamızda başta yönetim kurulu üyeleri olmak üzere hemşerilerimizin yanı sıra mahallemizde ikamet etmekte bulunan başta Tunceli, Diyarbakırlı ve afet evleri sakinlerinin hazır bulunduğu bu toplantı çok coşkulu ve neşeli bir ortamda son bulmuştur. Dernek binamızda ilk defa her türlü görüşünde bir çatı altında bulunması belediye başkanın gözünden de kaçmamış bu konuda ayrı ayrı fikri olan insanları da dernek çatısı altında toplayan yönetim kurulu üyelerine teşekkür etmiştir.

 

Çin malları bu mahalleye giremez.

Son günlerde basında özellikle ATO başkanı sayın Sinan Aygün'ün dile getirdiği taklit Çin mallarının ekonomimize olan zararlarının dile getirmesi özellikle Çin devletinin zulmünü daha yakından ve acısını bilen Hoca Ahmet Yesevi mahallesinde yaşayan Doğu Türkistan lılarında hatırlanmasına sebep olmuştur. Ülkemizin sayılı haber ajanslarından Anadolu Ajansı, Doğan haber ajansı, Cihan haber ajansı dernek binamıza gelerek bu konuda dernek başkanımız Seyit Tümtürk ile röportaj yaparak bu konuyu basın aracılığı ile duyurmuştur, yerel ve ulusal basında bu haberler geniş bir biçimde yer almıştır.

 

Altındağ Kaymakamı Sn.Mustafa Altıntaş'a ziyaret.

Ankara şubemiz ve yönetim kurulu üyeleri 04.01.2004 tarihinde Ankara Altındağ ilçesi Kaymakamı makamında ziyaret edilerek derneğimizin Ankara Şubesinin iki yıllık faaliyetleri ve Doğu Türkistan da gelişen son olaylar hakkında kendilerine geniş bir bilgi sunulmuştur. Bağımsızlığımızın sembolü olan bayrağımız ve Derneğimizin yayın organı olan GÖKBAYRAK hediye edilmiştir.

 

Kurban Hay ram ı n ı Ankara Şubemizde kutladık

Mübarek Kurban bayramı Ankara şubemizde üç gün boyunca coşkulu bir şekilde geçirildi. Ankara da bulunan Doğu Türkistanlı hemşeri ve talebelerimizin yoğun bir şekilde alaka gösterdiği bu kurban bayramı tüm Doğu Türkistan dostlarını bir araya getirmiştir. Ankara da bulunan Sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere kardeş derneklerinde katılıma ortak olmaları bayram neşemizi bir kar daha artırmıştır. Doğu Türkistan havasının estiği dernek şubemizde hemşerilerimiz memleketlerinden uzak kalmasına rağmen bu bayram birlik ve dayanışma içinde geçirildi.

 

Kamu sen ve K.K.T.C. hakkında bilgilendirme toplantısı

12.02.2004 Türkiye Kamu sen sendikasının düzenlemiş olduğu bilgilendirme toplantısına       | Ankara şube başkanımızda katılarak katılımcılara son esir Türk devleti olan Doğu Türkistan hakkında bilgiler sunulmuştur. Toplantı sonrası Ankara büyükelçisi sayın M.Zeki Bulunç bey'e Doğu Türkistan hakkında geniş bir bilgi sunulmuştur. Kendilerine Bağımsızlığımızın sembolü olan bayrağımız ve yayın organımız olan

GÖKBAYRAK hediye edilerek Türkiye de yaşayan on binlerce Doğu Türkistanlının bu haklı haklı Kıbrıs davasında yanlarında olduğumuzu sayın elçilik aracılığıyla Rauf Denktaş'a ulaştırılması istenmiştir.

 

K.K.T.C. ye destek

13.02.2004 Türk Dayanışma Konseyi, Türkiye Kamu sen başkanı Sn.Bircan Akyıldız ve Ankara şube başkanımız Hayrullah Efendigil başta olmak üzere Sn. Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'a destek vermek amacı ile K.K.T.C. Ankara Büyükelçisi Sn.Zeki Bulunç bey makamında ziyaret edilmiştir.

 

T.B.M.M. de bilgilendirme

Milletvekillerinin bilgilendirme konusunda 17.02.2004 günü AKP Eskişehir milletvekili Sn.Muharrem Tozçöken makamında ziyaret edilerek Doğu Türkistan hakkında geniş bir bilgi verilmiştir. Doğu Türkistan hakkında bir rapor sunularak partinin yetkili ve meclis kürsüsünde görüşülmesi talep edilmiştir.

 

İnsan Hakları raporu Meclis İnsan Hakları Komisyonunda

ABD dış işleri bakanlığının ilan ettiği İnsan Hakları Raporu Çin Halk Cumhuriyetinin Doğu Türkistanlılara uyguladığı rapor derneğimiz tarafından derlenerek 24.02.2004 T.B.M.M. İnsan Haklan Komisyon Başkanı Sn.Mehmet Elkatmış'a takdim edilerek gerekli destek istenmiştir.

  • 715 defa okundu.