DERNEKTEN HABERLER...
GÖKBAYRAK 
Doğu Türkistan Kültür ve
Dayanışma Derneği KAYSERİ
4-7 Eylül 2003 : Ankara:
Derneğimiz her yıl Geleneksel Ankara Etimesgut Belediyesince tertip edilen Uluslararası Anadolu Günleri Kültür sanat Festivali'ne bu sene ikinci kez katılmıştır. 4-7 Eylül tarihlerinde Ankara Etimesgut Belediyesince gerçekleştirilen bu etkinliğe derneğimiz Kültür faaliyetlerimizi tanıtıcı sergi çadırımızı halkın ziyaretine açmıştır.Standımıza yoğun bir ilgi olmuştur özellikle MHP Genel Başkanı Sn. Devlet BAHÇELİ, Devlet eski bakanı Sn. Reşat DOĞRU, Sağlık eski Bakanı Osman DURMUŞ, Milli savunma eski Bakanı Sn. Sabahattin ÇAKMAKOĞLU, DYP. Genel Başkanı Sn .Mehmet AĞAR Sn. Saffet Arıkan BEDÜK,AKP Ankara milletvekili ErsönmezYARBAY, 19 Mayıs Üni.Eski Rektörü Sn.Prof.Dr.Osman ÇAKIR ziyarette bulunarak bilgi alışverişinde bulunulmuştur.İstanbuldan Posma kardeşler müzik gurubu davet edilerek Türkistan müziğinin en güzel örnekleri sunulmuştur.Yemek yarışmasında Türkistan mutfağı ülkeler kategorisinde ikincilik ödülünü almıştır.
(2)20.09.2003 Kayseri:
Çeşitli vilayetlerde bulunan dergimizin temsilcileri derneğimizi ziyaret ederek sorunlarımızın çözüm yollarında fikir birliğine varılmıştır.Mucur Temsilcimiz Hakan KARAKAYA ve Arkadaşları Hacı ERCAN, Serdar TURGUT, Uğur YARGI Beylere çok kısa bir zamanda dergimize 100 kişiye yakın Abone gerçekleştirmelerinden dolayı takdir ve şükranlarımızı sunar.Kardelen Pastanesi, Temilciliğimizin Üs olması sebebiyle Sahibi Serdar TURGUT Bey ve Ortaklarına ayrıca teşekkür ederiz.
(3) 20.09.2003 Kayseri:
Yerel Yönetimlerden Sorumlu AKP Genel Başkan yardımcısı Sn. Halil ÜRÜN'ün Kayseri ziyareti esnasında kendileriyle ikili görüşülmüş davamız hakkında bilgi verilmiştir.
(4) 24.09.2003.Kayseri:
DYP Genel Başkanı Sn.Mehmet AĞAR'ın Kayseri ziyareti esnasında Dernek yönetim .kurulu üyeleri Akşam yemekli toplantısına davet edilmiş kendileriyle görüşülerek fikir alış verişinde bulunulmuştur özellikle DYP Kayseri İl Başkanı Sn. Mustafa ERASLAN'nın davamıza yakın alakasından dolayı kendilerine teşekkür edilmiştir..
(5)26.09.2003 Ankara:
Dernek yönetim kurulu ve Ankara šube yönetimimiz BBP Yönetimi ile birlikte parti binalarında ortak bir basın toplantısı düzenleyerek basın bildirisi yayınlanmıştır,bu toplantı Ankara'nın yerel TV ve gazetelerinde yer almıştır.
(6)26.09.2003 Ankara:
Derneğimiz Genel merkez yönetimi ve Ankara šube yönetimimiz Saadet Partisi Genel Merkezine ziyarette bulunmuş ve bu ziyaret esnasında SP Genel Başkanı Sayın Prof.Dr. Necmettin ERBAKAN, Gen.Bşk. Yrd.ları Sn. Recai KUTAN Sn. Şevket KAZAN, Sn. Temel KARAMOLLAO¦LU hazır bulunmuşlar, kendilerine Doğu Türkistan davasına gösterdikleri ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür edilerek Doğu Türkistan Milli Giysisi Doppa ,Çapan.ve Gökbayrak hediye edilerek Doğu Türkistan Sorununu İçeren bir rapor sunulmuştur.Sayın Prof.Dr.Necmettin ERBAKAN hocada derneğimizin başarılı çalışmalarından dolayı yönetimimize şilt vermişlerdir.
(7)26.09.2003Ankara:
Dernek Genel merkez yönetimi ve Ankara šube yönetimimiz Kültür ve Turizm Eğitim ve Araştırma Genel Müdürü Sn.Mahmut EVKURAN Beyi ziyaret ederek.Doğu Türkistandaki son durum hakkında bilgi verilmiştir.
(8)27. 09.2003 Kayseri:
Derneğimiz başta Kocasinan Belediye Başkanımız Sn. Bekir YILDIZ, K.Sinan Milli Eğitim Müdürü Sn.Salih Çalıksoy ve bazı siyasi parti yöneticilerinin hazır bulundukları bir yemek verilmiştir.Davamıza katkılarından dolayı misafirlere teşekkür edilmiştir.
(9)01.10.2003 Ankara:
Kamu-Sen Genel Başkanı Sn.Bircan AKYILDIZ ve Türk Dayanışma Konseyi üyeleri ile birlikte Çin'in kuruluş yıldönümü olan 1 Ekim'de ortak bir basın toplantısı düzenlenerek Çin'in başlattığı 100 günlük sert vuruş hareketi pretosto edilmiştir.Bu basın toplantısı bazı ulusal basın ve TV lerde gündeme gelmiştir.
(10) 03.10.2003 Kayseri:
Derneğimiz Genel Merkez binasında Çin'in 100.Günlük Sert vuruş operasyonu ile ilgili basın toplantısı yapıldı.
(11)0510.2003 Kayseri:
Dişişleri Bakanı Sn. Abdullah Gül'ün Kayseri ziyareti esnasında kendileriyle kısa bir görüşme yapılarak sorunlarımız dile getirilmiştir.
(12)08.10.2003 Kayseri:
Kamu-Sen Genel Bşk. Sn.Bircan AKYILDIZ Beyin Kayseri ziyareti esnasında Dernek Başkanımız Sayın Seyit Tümtürk ile ortak bir basın toplantısı düzenlemiş ve toplantıda Kamu-Sen'in her zaman Doğu Türkistan davasına desteklerinin devam edeceğini bizzat teyid etmişlerdir. Bu toplantı ilimizin TV ve gazetelerinde yer almıştır.
(13)Kayseri:
Dernek Genel Merkezinin 3.Geleneksel Anadolu Turu Çerçevesinde 5-6-7 Ekim 2003 tarihleri arasında Derneğimiz yaklaşık 45 kişilik hemşerilerimizi Eskişehir,Bilecik,Söğüt,Bursa ve şehitler diyarı Çanakkaleye tur düzenlemiştir.Osmanlı İmparatorluğunun Kurucusu Osman GAZİ, Ertuğrul GAZİ Manevi Mimarı Şeyh EDEBALİ'nin Kabirlerini ziyaret ve Aziz Ruhlarına Dua edilmiştir.Özellikle Çanakkaleyi gezen hemşerilerimizin buradaki şehitler diyarındaki duygusal anı hiçbir zaman unutulmuyacak gibiydi.tıpkı Toprak uğrunda ölen varsa vatandır vecizesini sanki o gün orda hep beraber yaşadık.šehitlerimiz rahmetle andık ve topluca ruhlarına ithafen dualar okuduk.Ruhları şad makamları cennet olsun.Gezimizin önemli bir bölümüde Çanakkale Sargı yeri şehitliğini ziyaretimiz esnasında Birinci Ordu Komutanımız Orgeneral Sayın Yaşar BÜYÜKKANIT paşamızın tek tek Bütün Doğu Türkistanlılarla tokalaşarak hatırımızı sorması sıcak ve candan ilgisi bizleri duygulandırdı. Allah Kahraman Türk Ordusunu ve Komutanlarını Düşmana karşı daima muzzafer kılsın.
(14)15.10.2003 Kayseri:
Tarihinde ilimizin Yerel TV lerinden Kanal 38 de canlı yayın konuğu olarak dernek Genel Başkanımız sayın Seyit TÜMTÜRK Doğu Türkistan'da gelişmekte olan son olaylar hakkında detaylı bir proğram sunmuştur.Yaklaşık 1.5 Saat süren oturumda Doğu Türkistan meselesini Türkiye ve Uluslar arası alandaki konumu ele alınmıştır.
(15)23.10.2003 Kayseri:Türk Ocakları Genel Başkanı ve ATO Meclis Başkanı Sayın Nuri GÜRGÜR Konferans için Türk Ocakları Kayseri šubesinin daveti üzerine İlimize gelmiştir. Konferansı esnasında söz alınarak kendilerine Ankara,daki etkinliklerimizde davamıza olan samimi alakaları,ve yardımlarından dolayı teşekkür edilmiştir.
(16)23.10.2003.Ankara:Ankara şube Başkanımız Hayrulah EFENDİGİL tarafından Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Sn Necdet Ünüvar ve Sağlık Bakanlığı Personel daire Başkanı Sn. Salih ALTINIŞIK'A Doğu Türkistanda Çinlilerin Uygurlara uyguladığı zorunlu kürtaj artan AİDS ve kanser vakaları konusunda rapor verilmiştir.
(17)25.10.2003 Ankara:
Ankara šubemiz tarafından Denizcilik Müsteşarlığı Salonunda 'Doğu Türkistan Dostluk Gecesi' düzenlenmiştir.Bu geceye Kayseri'denYönetim kurulu ve yaklaşık 15 kişilik ekiple iştirak edilmiş bu geceye Saadet partisinden Adelet eski Bakanı Sn:ševket KAZAN, MHPden Devlet eski Bakanı Sn.Reşat DOĞRU,Kamu-SenGenel Başkanı Sn.BircanAKKYILDIZ,Keçiören BelediyeBşk Sn.TurgutALTINOK, Sincan Belediye Bşk.Sn.Rüstem ALTINBAš, ASAM Başkanı Sn.Prof.Dr.Ümit ÖZDA¦ ve birçok bürokrat ve Sivil Toplum Örgüt temsilcileri ve basın mensupları katılmışlardır. D.T.K. D. Derneği Genel Merkez adına Sn.Seyit TÜMTÜRK ve Ankara šubesi adına Sn.Hayrullah EFENDİGİL açış konuşmasını yapmıştır. Gecede Doğu Türkistan da gelişmekte olan son olaylara yer verilmiştir. SP. adına Sn. Adalet Eski Bakanı Sn. ševket KAZAN, MHP. adına Sn. Devlet Eski Bakanı Sn.Reşat DO¦RU, ASAM (Avrasya stratejik araştırmalar merkezi ) Başkanı Sn. Ümit ÖZDAĞ birer konuşma yapmıştır.
Gecemize Başta.Başbakan Sn.Recep Tayyib ERDOĞAN, DYP.Genel Bşk.Sn.Mehmet AĞAR, MHP.Genel Bşk.Sn.Devlet BAHÇELİ, Sağlık Bakanı Sn.Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı Sn.Binali YILDIRIM, TBMM. Bşk V. Sn.İsmail ALPTEKİN TBMM. Bşk V. Sn.Yılmaz ATEŞ, AKP. Grp.Bşk.V.Sn.Salih KAPUSUZ, Meclis İnsan Hakları Komisyonu Bşk.Sn.Mehmet ELKATMIŞ Milletvekilleri Sn.Pro.Dr.Adem BAŞTÜRK, Sn.Niyazi ÖZCAN, Sn.Ersönmez YARBAY, Sn.Hamza ALBAYRAK,DYP Genel Bşk.Yrd. Sn.Saffet Arıkan BEDÜK, Sn.Eti Mesgut Bld.Bşk.Enver DEMİREL,Müsteşar Sn.Prof.Dr.Nejdet ÜNÜVAR veİsmini yazamadığımız bir çoksivil toplum örgütü Kutlama TELGRAF'I Göndermişlerdir.Kendilerine teşekkür ederiz.
(18)Kayseri:
Derneğimiz bu yıl 16 Doğu Türkistanlı öğrenci kardeşimize ÖSS ye hazırlık için ücretsiz Dershane imkanı sağlamıştır.Ayrıca derneğimiz bu öğrenci kardeşlerimize özel ders imkanlarını araştırma konusunda çalışma başlatılmıştır.

  • 803 defa okundu.