DIŞ BASIN DIŞ BASIN DIŞ BASIN
GÖKBAYRAK  
Doğu Türkistan Kültür Ve
Dayanışma Derneği KAYSERİ
Doğu Türkistan'da neler oluyor?
• Çin Komünist Partisi sistemi çöküyor mu?
• Çin Toplumunda Güvensizlik
• Çin'de 30 Milyon İnsan AçBu sorulara geçtiğimiz birkaç gün içinde elimize ulaşan şu bilgiler cevap veriyor.
Doğu Türkistan'da yürütülmekte olan "Yüz Günlük Darbe" hareketinden kısa haber.
Eylül aylarının sonuna doğru, Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da 1 Ekim Çin Halk Cumhuriyeti kuruluşunun yıl dönümü münasebetiyle bir meydan temizleme hareketi yürüteceği ile ilgili kısa bir haber yayınlanmıştı. Aslında bu hareketin tam adı "Yüz gün içinde cinayet dosyalarını çözümleme hareketi" denilmektedir. Yani bizim deyimimizde Uygur ve diğer topluluklara yönelik "100 Günlük Sert Darbe"dir bunun adı. Kasım ayının başlarında Uygur Özerk Bölgesi (Doğu Türkistan) Kamu Güvenlik Genel Müdürlüğü (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir ay içinde toplam 1668 cinayet dosyasının çözüme kavuşturduğu açıklamasını yapmıştır. Çin güvenlik güçleri, hareketin başladığı 1 Ekim tarihinden 28 Ekim tarihleri arasına kadar sadece Ürümçi şehrinde 1021 kişiyi tutuklamış, 2 silah, 571 tane mermi ve 4.32 kg uyuşturucu ele geçirmiştir. Ayrıca 32 suç şebekesinin çökertildiği ve organizasyon üyesi olan 124 kişinin tutuklandığını da açıklamıştır. Ayrıca bu hareketin 1 Ekimden 10 Ocak 2004 tarihine kadar süreceği bilinmektedir. Diğer bölgelerle ilgili bilgilere hala ulaşamiyoruz.
Doğu Türkistan Başkenti Ürümçi'de Yeni Bir Tatbikat
1 Kasım saat 9.30-9.39 arasında Doğu Türkistan başkenti Ürümçi'de olası hava saldırısı haberi veren siren sesleri yükselmiştir. Yükselen siren sesleri ise üç çeşide bölünmüş olup bunlar hava saldırısına karşı korunma uyarısı, ciddi an uyarı sireni, siren seslerin iptalini bildiren siren sesidir. Hazırlık siren sesi 36 saniye sürmüş olup, 24 saniye ara verildikten sonra tekrar 3 defa çalınmış ve toplam süresi 3 dakika olmuştur. Hava saldırısından korunma siren sesinin süresi önce 6 saniye sürmüş, 6 saniye ara verildikten sonra tekrar 15 defa çalınmış toplam süresi ise 3 dakika olmuştur. Siren seslerinin iptalini bildiren siren sesi ise toplam 3 dakika sürmüştür. Ayrıca, Ürümçi'de, kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, "šehir Halk Hava Saldırısından Korunma Ofisi"nin tesis edildiği de gelen haberler içindedir.

Çin Yönetimi Bürokratları İle Başı Dertte
Elimize ulaşan yeni bir bilgiye göre, ÇKP Merkezi Disiplin Denetleme Komitesi, Denetim Kurulu ve Kamu Güvenlik Bakanlığı gibi kurumlar geçtiğimiz 3 Ağustos tarihinde, kendi iç kısmında 30 Haziran 2003 tarihine kadar, Çin'in çeşitli bölgelerinde ve çeşitli görev alanlarında çalışan nahiye derecesinden yüksek bürokratların kaybolma, intihar ve yurtdışına kaçış oranlarıyla eyalet dereceli bürokratların isimleri olduğu bir gizli liste yayınlamıştır. Geçtiğimiz yaz ayında sadece iki ay içinde 3 değişik bölgeden eyalet dereceli bürokratların intihar etme olayı, ÇKP Merkezi ve Hükümetinde ciddi bir paniğin yaşanmasına neden olmuştur. Panik olayı sadece intihar değil aynı zamanda yüklü miktarda dövizlerle kaybolan ve yurtdışına kaçmakta olan bürokrat sayısının gün geçtikçe çoğalmasıdır. İntihar eden bürokratlarla ilgili çeşitli yorumlar da mevcut olup, bunlardan bazıları ise; bu bürokratların kendi ailesi, arkadaş çevresi ve ya belirli bir çıkar gruplarının maddi çıkarlarını korumak, gizlemek ve hatta bazı gizli hesapların sorumluluğunu üstlenmek amacıyla kendini feda etmesi yönündedir. Ölen bürokratların aile fertlerin banka hesaplarında epey kabarık rakamların bulunması, arkadaş çevresi ve muhatap olduğu kurumların hesapları ya da diğer maddi gelirlerindeki bir çok belirsizlikler yorumu kuvvetlendiren unsurlardan biridir. Aşağıda Çin'in tüm eyalet ve bölgelerinde araştırma yapılarak ulaşılan statistik bilgileri göreceğiz.

 

Fakir Bürokrat Çocukları İşadamımı Oldu ?
Çin Yönetimi 1980'li yılların başlarında "Bürokratların çocukları ticaret yapamaz" konulu bir genelge yayınlamıştır. Tam aksine bu genelge boş bir kağıt olarak kenara atıldığı ortaya çıkmıştır. Bir çok eyalet dereceli bürokratların kişisel dosyalarına bakıldığında bir çoğunun çocuğu ticaret yoluyla çoktan köşeye dönmüştür. Özellikle eyalet başkanlarının çocukları ve akrabaları, babasının ya da akrabasının adını kullanarak zimmetine para geçirme, ticari kolaylıklar elde etme ve hatta çok ağır mali suçlar işlediği ortaya çıkmıştır. Bunlardan, Yünnen Eyaleti Başkanın oğlu 8 kere başkaların paralarını kendi zimmetine geçirmiş, Guizhou Eyaleti ÇKP Genel Sekreterinin oğlu yasadışı yolarla 200 Milyar yuan elde etmiş, Hebei Eyaleti ÇKP eski sekreteri kızı ise vergi kaçırmaktan tutuklanmış... konuyla ilgili bir çok örnekler bulunmaktadır. Dikkat çekici bir nokta ise yargılananların hemen hemen hepsi eyalet dereceli bürokratlar ve aileleridir. Peki bakan dereceli bürokratların çocukları devlete çok mu sadık ? hayır onlar zaten Çin ekonomisinin kaymağını yiyenlerdir, ancak onlara devletin gücü yetmez, zaten devlet dediğimiz kendi babasıdır ve sonra kendisidir.

  • 855 defa okundu.