Çin hükümeti 'online chat'i sansürlüyor

 

Reportes Without Borders (Sınır tanımayan Gazeteciler) örgütünün açıklamasına göre Çin hükümeti, rejim karşıtı mesajların yer aldığı chat sitelerine devamlı suretle müdahale ediyor.

Örgütün açıklamasında Çin hükümetinin chat sitelerinde görüş belirtenleri takip ettiği ve hapse yolladığı yazıldı. Örgüte göre Çin hükümeti interneti sansürlemek için tam 30 bin bilgisayar mühendisi kullanıyor. Örgüt, Çin hükümetinin sansür mekanizmasını ortaya çıkarmak için hayali kişilikler oluşturup ve bir ay süreyle internette rejim karşıtı mesajlar gönderdi. Mesajlar tahrik şiddetine göre l'den 10'a kadar derecelendirildi. Düşük dereceli mesajlar internet sitelerinde gözükürken, tahrik derecesi 10 olan mesajların yolladıkları sitelerde çıkmadıkları gözlemlendi. derecesi 7-8 civarında olan hafif eleştirel mesajlar ise sitelere çıktıktan hemen sonra silinerek kayboldular.

Boyun eğmenin adı 'özdisiplin'

Çin'de kendi internet sitesini açmak isteyenler Hükümet kontrolünde imzalanan 'özdisiplin'aktine imza atmak zorundalar. Bu akte göre moderatörler kendi sitelerinde insan hakları, Tayvan konusu, sars ve BBC ile ilgili haberler ve hükümeti internet ortamını rejim karşıtı gruplar için adeta bir mayın tarlasına çeviriyor. Rakip karşıtı bir çok öğrencinin internette ifade ettikleri görüşleri yüzünden hapse atıldıkları biliniyor.

BBC/Londra/NTV-MSNBC

27 Mayıs 2003-09-09

 

Çin'de İnternet tutuklamalar

Yeni gençlik kulübü adında bir internet sitesi kuran 4 genç 20 aydır gözaltında davanın sonucunu bekliyorlar.

Pekin mahkemesi Jin Haike ve gazeteci Xu VVei'yi 10 yıl hapis cezasına mahkum etti bilgisayar yazılımcısı Yang Zili ve yazar Zhang hong haide 8 yıla mahkum edildiler. Kurdukları internet sitesinde Çin hükümetini eleştiren yazılar yayımlayan cemiyet üyeleri gözaltındayken ölümüne dövüldükleri, elektrik şok ile işkenceye maruz kaldıklarını açıkladılar. Bu esnada güvenlik güçlerince başlarına vurularak etkisiz hale getirilen gazeteciler duruşma salonunu sedye ile terk etmek zorunda kaldılar.

İnternetin ticari potansiyelini sonuna kadar kullanmakta kararlı olan Çin hükümeti rejim aleyhtarı yazıların internetten dolaşmasından tedirginlik duyuyor. Çin hükümetinin İnternetteki rejim aleyhtarı yazıları kontrol etmek için 30 bin kişiyi görevlendirdiği biliniyor.Çin şimdiye kadar36 kiyi internetteki yayımlan nedeni ile tutukladılar.

BBC/Londra/NTV-MSNBC

30 Mayıs 2003-09-09

 

Çin'de İnternet için açlık grevi

Çin hükümeti tarafından internete rejim aleyhtarlığı yaptığı gerekçesiyle tutuklanan internet-gazetecisi açlık grevine girdi.

Mahkemece lOyıl hapis cezasına çarptırılan Xu VVei cezaevine girdikten sonra yemek yemeyi kesti.Xu sadece su içiyor.

Çin'de gözaltında bulunanlara işkence yapıldığı ve internet tutuklularının da bu işkencelere maruz kaldığı biliniyor.Çin hükümet sözcüsü uluslar arası insan haklan örgütlerinin eleştirilerini reddetti.

Pekin/ASSOCIATED PRESS

4 Haziran 2003

  • 694 defa okundu.