MÜCAHİT BÜYÜĞÜMÜZ A.KADİR TÜRKİSTANİ
GÖKBAYRAK 
Doğu Türkistan Kültür Ve
Dayanışma Derneği
Merhum Büyüğümüz Abdulkadir Ahmet TÜRKİSTAN’İ 02.07.2003 tarihinde Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde vefat etti.
Merhum büyüğümüz 1927 yılında Türkistan’ın Artuş nahiyesinin Azak köyünde dünyaya geldi. Babası Ahmet Hacim šınsi SEY tarafından tutuklanarak 1938 yılında hapishanede idam edildi. Babasından ayrılan Ahmet Abdülkadir Türkistani, hayatını devam ettirmek için amcası Ebeydullah ile Tibet yolculuğunda kervan ticaretine başladı. 1947 yılında Annesini hac yaptırmak maksadı ile Suudi Arabistan’a geldi ve buraya yerleşti.
Cidde şehrine yerleştikten sonra burada oğlu ile bir plastik fabrikası kurdu. Vefatına kadar bu işle meşgul oldu. Ahmet Abdülkadir Türkistani’nin hem maddi ve hemde manevi yönden Türkistan davasına büyük katkısı olmuştur.
1992 yılında İstanbulda düzenlenen Doğu Türkistan Milli Kurultayına iştirak etmiş ve bu toplantıda hizmette bulunmuştur. 1993 yılında merhum Abdulgafur Emin ile beraber Türk Cumhuriyetlerini ziyaret etmiş buradaki Türkistanlı hemşehrilerimizle alakadar olmuş ayrıca orada yaptırılmakta olan bir camiiyede maddi yardım da bulunmuştur. Ahmet Abdülkadir Türkistani İslam Abatta açılan Doğu Türkistan Misafirhanesinede maddi yardım da bulunmuştur.
Doğu Türkistan davası için basılan kitapların dağıltılmasında da büyük katkısı olan bu şahsiyet kendisini bu davaya adamış bir insandı. Doğu Türkistan davasına yaptığı yardımları unutmak
mümkün değildir. Merhuma Cenabı Haktan rahmet kederli ailesine ve Doğu Türkistan davasının savunucularına sabır niyaz ederiz.
Merhum Ahmet Abdülkadir Türkistani TÜRKİSTAN’in vefatının üçüncü günü İstanbuldaki Doğu Türkistan Vakfında merhumAhmet Abdülkadir Türkistani’nin hayatı ve Doğu Türkistan davasına katkıları düzenlenen bir toplantıda anlatılmıştır.


Kayseri'de yaşayan Doğu Türkistan'lılar olarak Merhuma Cenab-ı Allah'tan Rahmet ailesine baş sağlığı diliyoruz.

  • 788 defa okundu.