DERNEK'TEN HABERLER
GÖKBAYRAK 
Doğu Türkistan Kültür Ve
Dayanışma Derneği
KAYSERİ
1. 02.05.2003 Ankara: Mamak Belediye başkanı sayın Gazi šAHİN şubemiz yönetim kurulu üyelerince ziyaret edilmiştir.
2. 03.05.2003 Ankara: Mamak Belediyesi tarafından organize edilen ve bu sene 3.sü gerçekleştirilen “Hıdırellez šenliklerinde” derneğimiz iki çadır ile katılmıştır. Bu şenliklere, Meclis başkan yardımcısı İsmail Alptekin başta olmak üzere, Ankara Milletvekili Ersönmez YARBAY, eski bakanlardan Saffet Arıkan BEDÜK, ile çok sayıda Milletvekili katıldı. Protokolun çadır ziyareti ile şenliğin gündüz programı son buldu. Protokole katılan Bakan, Milletvekili ve yetkililere dergimiz GÖKBAYRAK takdim edilmiştir. šenliğin akşam bölümünde sahneye çıkan sanatçı Orhan HAKALMAZ’a Doğu Türkistan bayrağı Gökbayrak hediye edilmiştir ve bu proğram Ankara’da yayın yapan yerel televizyonlarda naklen yayınlanmıştır.
3. 18.05.2003 Kayseri: Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Abdullah GÜL Kayseri ziyaretinde açılışını yaptığı Kadir HAS Kültür sitesinde Genel başkanımız Seyit TÜMTÜRK ve yönetim kurulumuz ile ayak üstü sohbet etmiş, bu sohbet sırasında Doğu Türkistan’daki son gelişmeler hakkında kendilerine bilgi verilmiştir.
4. 20.05.2003 Kayseri:Dernek Merkez yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu bir heyet ile Kayseri Büyükşehir Belediye başkanı sayın Mehmet ÖZHASEKİ, Kocasinan Belediye başkanı sayın Bekir YILDIZ, makamlarında ziyaret edilmiştir. Ziyaret sırasında genel başkanımız Seyit TÜMTÜRK tarafından Doğu Türkistan’daki gelişen olaylar hakkında iki başkana da geniş bilgi verilmiştir.
5. 20.05.2003 Kayseri: tarihinde BBP.Genel Başkanı sayın Muhsin Yazıcıoğlu ve Parti üstdüzey yöneticileri ile Kayseride görüşüldü.Görüşmeye D.T.K.D Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk,Ankara šube Başkanı Hayrullah Efendigil ile dernek yönetim kurulu katıldı.Kendilerine Doğu Türkistan İle ilgili bilgiler verilerek bugüne kadar Davamıza verdikleri destekten dolayı teşekkür edildi.
6. 02.06.2003 Kayseri: Japonya’da yayın yapan yüksek trajlı bir gazetenin muhabiri bayan Oshida AKİKO derneğimizi ziyaret ederek, derneğimiz faaliyetleri, Doğu Türkistan’dan hicretimiz ve Doğu Türkistan’daki son gelişmeler hakkında bilgi almıştır.
7. 06.06.2003 Kayseri-Ankara: Kısa Adı.(TÜRKSAV)Türk Dünyası Sanatçılar ve Yazarlar Vakfı tarafından her yıl gerçekleştirilen “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü”ne bu yıl derneğimiz’de layık görülmüştür. Diyanet vakfı Kocatepe konferans salonunda gerçekleştirilen ödül töreninde T.B.M.M Başkan vekili İsmail ALPTEKİN ve Devlet Bakanı Mehmet Suat AYDIN hazır bulunmuştur. Derneğimiz dışında 16 kişi, kurum ve kuruluşun layık görüldüğü bu ödülü derneğimiz adına Genel başkan sayın Seyit TÜMTÜRK Devlet Bakanı Mehmet Suat AYDIN’ın elinden almıştır.
8. 12.06.2003 Kayseri-Ankara: Liderlerimiz merhum Mehmet Emin BU¦RA, İsa Yusuf ALPTEKİN ve dava arkadaşlarının komünist Çin işgalinden kaçarak, Türkiye Cumhuriyeti’ne ilticalarının 50.Yıl münasebeti ile Ankara Ticaret Odası (ATO) toplantı salonunda Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milletine šükran Günü adı ile bir proğram tertip edildi. Programımıza devlet erkanı, seçkin misafirler ile Doğu Türkistan davasına gönül vermiş çok sayıda davetli katıldı. Programa ayrıca Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlıların yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerindeki Doğu Türkistan teşkilatlarının başkanları hazır bulundu. Düzenlemiş olduğumuz program her türlü engellemeye rağmen başarı ile gerçekleştirilmiştir.
9. 14.06.2003 Kayseri: Derneğimiz genel merkezi tarafından “Doğu Türkistan Pilav Günü” tertip edilmiştir. Kayseri Anadolu fuarı kültür merkezi içerisindeki Fuaryum düğün salonunda gerçekleştirilen pilav gününde Yurt dışında yaşayan Doğu Türkistanlıları temsilen gelen teşkilat başkanlarımız hazır bulunmuştur. Yaptığımız bu etkinlik çerçevesinde 1965 yılından bu günü kadar Doğu Türkistanlılara ve Doğu Türkistan davasında maddi, manevi yardımı bulanan Doğu Türkistan dostlarına plaket takdim edilerek yardımlarından dolayı teşekkür edilmiştir. Pilav Günü etkinliğinde plaket alan hayırsever dostlarımızın isimleri aşağıda verilmiştir.
10. 14.06.2003 Kayseri: Kayseri’ye misafir olarak gelen Doğu Türkistanlı Teşkilat başkanları adına Beştepeler Döner restorantta akşam yemeği verilmiştir. Yemeğe katılan teşkilat başkanları UNPO Genel Sekreteri Erkin ALPTEKİN, Milli Kurultay başkanı Enver CAN, Uygur Gençler Kurultayı Eski başkanı Dolkun İSA, Askar CAN (ALMANYA) RFA Uygurca Yayın Bölümü Müdürü Dolkun KAMBERİ (USA), Dilmurat KUZİEV, Tamara MEMEDOVA (KAZAKİSTAN), Nur Muhammet KENCİEV (KIRGIZİSTAN), teşkilatları ve bulundukları ülkedeki Doğu Türkistanlıları temsilen gelen başkanlarının yanı sıra yurt dışında yaşayan Uygur sanatçılar ve hemşehrilerimiz katılmıştır.
Ankara šubemizin yönetim kurulu üyesi Dr.Ahmet AKSU Memur-Sen Genel Başkanlığına seçilmiştir.Yeni Görevinde başarılar dileriz.
İki Aylık süre zarfında yapmış olduğumuz bütün faaliyetler Amerika’da yayın yapan Hür Asya Radyosu’nun Uygurca anlatımı ile Doğu Türkistan’a ulaşmaktadır.
.

TAZİYE

02.05.2003 Cuma günü H.Abdullah Selçuk Vefat etmiştir.merhuma Allah’tan rahmet,yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.


TAZİYE

24.05.2003 Cumartesi günü Gülhanım Karagöz Vefat etmiştir.Merhume’ye Allah’tanrahmet,yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.
TAZİYE

20.05.2003Salı günü Doğu Türkistan Muhacir Seyit Abdulveli Hocaefendinin eşi Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Efendigil ve Derneğimiz Ankara šube Başkanımızın Hayrullah Efendigil’in Sevgili Annesi H.Fatıma Efendigil Vefat etmiştir. Merhume’ye Allah’tan rahmet,
yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz

  • 801 defa okundu.