DOĞU TÜRKİSTAN'LILARA BİR TOKAT'TA AKP'DEN
GÖKBAYRAK 
Doğu Türkistanlılar Kültür ve
Dayanışma Derneği
KAYSERİ
Doğu Türkistanlıların Türkiye’ye hicretlerinin 50.yıldönümlerin de Uygurların Türkiye Cumhuriyeti’ne şükranlarını sunmak istemeleri büyük tartışmalara neden oldu. Hiçbir siyasi etkisi olmayan bu toplantı ülkemizdeki Çin lobisini harekete geçirerek Çin’in içişlerine karışılmış gibi bir ortam yaratılmak istendi. Toplantının Ankara ATO toplantı salonunda yapılmasından rahatsız olan Çin’li yetkililer toplantının iptali için çalmadık kapı bırakmadılar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanının araya girerek Türk-Çin ilişkilerinin zarar görebilir diyerek toplantının başka bir yerde yapılma isteği derneğimiz yönetim kurulu tarafından şiddetle reddedilmiştir.
Çin’li yetkililer sivil toplum örgütlerinin olaya tepki göstermeleri üzerine, her zamanki gibi Türk-Çin ilişkililerini kullanarak hükümet nezdinde toplantının iptali konusunda baskı yapmaya başladılar. Dernek yönetimimiz bu toplantının asla Çin’le alakasının olmadığını evladın babaya ,kardeşin kardeşe minnettarlığını ifade şeklinde algılanmasını istedi.
500 yıl önce Musevilere kucak açan Türk halkının 50 yıl öncede kendi kanı kendi soyundan gelene kucak açması ve bu kucak açmaya teşekkür etmek, şu anda iktidarda olanların hangi fikir ve anlayışına ters düştü. Bu masumane isteğimiz yüzümüze bir tokat gibi geri döndü. 23 Aralık 1997 tarihli Mesut Yılmaz imzasıyla yayınlanan bir genelge ile GÖKBAYRAK yasaklanmıştı ve o zamanın muhalefeti şimdiki hükümet sözcüleri bu genelgeyi kınamışlardı. Ama aradan geçen süre zarfında, 1998 de yayınlanan genelgeye büyük tepki gösteren ve kınayanlar bugün iktidara geldiklerinde, aynı paralellikte bir genelge, Türk milletinin hamisi Türkiye’de mazlum, işgal altındaki Doğu Türkistan’ın GÖKBAYRAK’ın asılmasını yasakladılar. Bu genelgeyi siz sayın okuyucularımıza istemiyerek olsada yayınlıyoruz.

BAŞBAKANLIK Personel ve Prensipler genel Müdürlüğü
Sayı : B.02.0PPG.0.12-320. 05 Haziran 2003-
Konu : Merkezi Kayseri’de bulunan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği
Tarafından 12 Haziran 2003 Perşembe günü Ankara’da bir toplantı düzenleneceği
Öğrenilmiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti ile olan iyi ilişkilerimiz dikkate alınarak bu etkinliğin iki ülke
Arasındaki ilişkilere zarar verebileceği noktasından hareketin söz konusu toplantıya Bakan veya üst düzey bürokrat seviyesinde katılımda bulunulmaması ve mesaj gönderilmemesi hususunda hassasiyetin gönderilmesini rica ederim.
İ M Z A
Fikret N.ÜÇCAN
Başbakan p. Müsteşar

Acaba bu yasak niye ve kime hizmet ediyoruz,bu yasağa rağmen toplantımıza birçok bakan mesaj ve bildiri yayınlayarak toplantının başarılı olması temennisinde bulunulmuştur.
TBMM başkanı sayın Bülent ARINÇ bir bildiri ile toplantının başarılı olmasını isteyerek gönlünün her zaman Doğu Türkistan’lılarla birlikte olduğunu dile getirmiştir.
Toplantımıza mazaret bildirerek katılamayan ancak mesaj gönderen bakanlarımız da şunlardır
TBMM başkan vekili İsmail ALPTEKİN, Devlet Bakanı Abdullatif ŞENER, Devlet Bakanı Ali BABACAN, Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK, AKP grup başkan vekiili Salih KAPUSUZ, AKP Milletvekilleri Murat BAYRAKTAR, Mehmet YILDIRIM, Atilla BAšO¦LU, Faik ÇEKMEZ, Mehmet DÜLGER, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin ERBAKAN’da bir kutlama telgrafı göndermiştir.
Toplantı salonumuza gelerek bizimle davamızı paylaşan bazı siyasi parti temsilcileri şunlardır.
AKP Milletvekilleri, Prof. Dr. Burhan KUZU, Niyazi ÖZCAN, Mustafa ELİTAš, Mehmet ELKATMIš, CHP temsilcisi Güldal OKUTUCU, Eski Bayındırlık ve İskan bakanı Koray AYDIN, Tarim ve Köy İşleri bakanı Hüsnü Yusuf GÖKALP, E. Devlet Bakanı Sadi SOMUNCUO¦LU, E. Adalet bakanı ševket KAZAN, Eski Milletvekilleri šeref MALKOÇ, Sevgi ESEN, Perihan YILMAZ, BBP Genel Başkanı Muhsin YAZICIO¦LU, ATP Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN, Tuğrul TÜRKEš, Ahmet ÖZAL, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan AKYILDIZ, Ülkü Ocakları Vakfı Genel Başkanı Atilla KAYA, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı šuayip ÖZCAN, Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri GÜRGÜR, Keçiören Belediye Başkanı Turgut ALTINOK, KTÜ Mezunları Dayanışma Vakfı Bşk. Köksal Koçer, 103 Sivil Toplum Kuruluşlarından oluşan Türk Dünyası Dayanışma Konseyi, Etimesut Bld. Bşk. Yrd. Ali Metin, Sağlık İş Sendikası Genel Bşk. Mustafa Başdğlu, Memursen Gen. Bşk. Dr. Ahmet Aksu ve Memursen’ e Bağlı Sendika Başkanları, Türkiye Kamusen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Türkiye Kamusen’e bağlı sendika Başkanları, Türk Dünyası Kadınları Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı šenol Bal bizzat katılarak davamıza destek olmuşlardır.
Toplantımıza katılamayarak yurdumuzun çeşitli yerlerinden derneğimizi arayarak ve fax gödererek bizlere destek olanlar, Erbaa Belediye Başkanı Ahmet YEHİHAN, Fehmi KIR emekli öğretmen, İbrahim ÇAM Tokat Kütüphane Müdürü, Hasan YILDIRIM Tokat Belediyesi Meclis üyesi, Türk Ulaşım-Sen Adına Mehmet KUBAT, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ, Türk Ocakları Amasya šubesi Başkanı Ahmet ZEYTÜNLÜ, Çetinkaya Giyim Adına Ömer ÇETİNKAYA, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi, İSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halil DEMİRKAYA, Türk Dayanışma Konseyi adına Kazım ÜTÜK ve adını yazamadığımız kişi ve kuruluşlarda bu kutsal davayı halk adına sahiplenmiştir.
Yapılan bu baskı ve yasakçı zihniyete rağmen toplantımız hiçbir taşkınlığa yol açmadan başarılı bir şekilde yapılmıştır.
Bu toplantının yapılmasında büyük emeği geçen ve salonu tahsis eden Sayın ATO başkanımız Sinan AYGÜN ,Türk Ocakları Gen.Bşk.sayın Nuri GÜRGÜR,kalemini her zaman doğrunun yanında kullanan davamızın yılmaz savunucusu sayın Servet KABAK’lıya 35 milyon Doğu Türkistanlı adına Dernek yönetim kurulu üyeleri teşekkür ederiz.

Toplantıyı geniş bir şekilde işleyerek tarafsız olarak okuyucularına sunan MİLLET Dergisi ve ORKUN Dergisi yöneticilerine GÖKBAYRAK Dergisi olarak teşekkür ederiz. Büyük şair Akif’in dediği gibi
BÜYÜK İDEALLER HİCRANA
UĞRASADA HÜSRANA UĞRAMAZ.


  • 837 defa okundu.