BAYRAK İNMEZ

KURULTAY GAZETESİ 

Doğu Türkistan “šükran Günü” törenlerinde önce şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulduktan sonra hep bir ağızdan İstiklal Marşı okundu.
Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, 15 gündür her türlü baskıya rağmen kendisinin engellenemediğini belirterek, “Bana geldiler ve dediler ki ; Bu topluluk Çin’i yıkacak. Ben de buna çok sevindim. Demek ki 30 milyon 1.5 milyarı korkutmuş” dedi.
Sinan Aygün, Doğu Türkistan Bayrağı’nın salona asılmaması için çıkartılan genelgeyi de deldi ve kürsüde Doğu Türkistan Bayrağı’nı açtı. Aygün, “Bu bayrağı odama da asıyorum. Gücü yeten gelsin indirsin” dedi.
Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür, kürsüden indikten sonra Sinan Aygün’ü kutladı ve alnında öptü. Sinan Aygün, Çinli yetkililerin babasına bile ulaştıklarını anlatarak, “Ben bir Türkmenim. Babama bile ulaşmışlar. Beni aradı. ‘Oğlum teröristlerle görüşüyormuşsun gibi bir şey dediler’ dedi. Ben de ‘baba beni bilirsin Böyle bir şey olur mu diye cevap verdim.’ İşte her türlü müdahalelerine rağmen bugün buradayız. İnşallah seneye daha büyük bir salonda sizlerle birlikte daha iyisini tertipleyeceğiz. Allah sizden razı olsun” dedi.
Gazeteci – Yazar Servet Kabaklı da, Türk ve Doğu Türkistan bayraklarını kürsüde yan yana havaya kaldırınca salon ayağa kalktı. Kabaklı, hükümetin bakan ve milletvekillerine kutlama telgrafı göndermeyin şeklinde bir teklifte bulunduğunu anlatarak, “Buna rağmen buraya gelmese bile medeni cesaret gösterip telgraf gönderenleri kutluyorum” dedi. Kabaklı, “Bu bayrağın burada asılmasının yasaklanması çok da önemli değil. Bu bayrak bizim gönüllerimizdedir” diye konuştu.
Törende sırasıyla Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan Kongresi Hazırlık Komisyonu Başkanı ve UNPO Genel Sekreteri Erkin Alptekin, Türk Edebiyat Vakfı Başkanı ve Gazeteci – Yazar Servet Kabaklı, ATO Başkanı Sinan Aygün, Doğu Türkistan Milli Kurultay Başkanı Enver Can, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu birer konuşma yaptılar. Salonda Türk Dünyası’nın Bilge Lideri Alparslan Türkeş’in adı anılınca ve Türk dünyası adına kendisine minnet duyulduğu belirtilince adeta bir alkış tufanı yaşandı ve “Başbuğ Türkeş” sloganları atıldı.
Salonda hükümeti temsilen hiç kimse bulunmazken, bazı bakanların ve AKP’li vekillerin telgraf gönderdikleri gözlendi.
Plaket töreni için kürsüye gelen AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu’nun tepkisi ise salonu ayağa kaldırdı ve bol alkış aldı. Kuzu, hükümeti kastederek, “Buraya gelmeyenleri kınıyorum” dedi. Kuzu, Çin’de çok ciddi bir soykırım yaşandığını da dikkat çekti ve “Hak her zaman yerini bulacak ve zulüm sona erecektir” diye konuştu. Salonu dolduran çok sayıda davetlinin sık sık Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için slogan attıkları görüldü.
Kutlama törenine katılanlar ise şu isimlerden oluştu : MHP Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Mehmet Telek, Kültür eski Bakanları’ndan Namık Kemal Zeybek, Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın, ANAP Malatya eski Milletvekili Ahmet Özal, Tarım eski bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Türkiye Kamu – Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Adalet eski Bakanı ševket Kazan, Kültür eski Bakanı Agah Oktay Güner, Devlet eski Bakanı Abdülhaluk Çay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Fazilet Partisi Nevşehir eski Milletvekili Mehmet Elkatmış, Ülkü Ocakları Vakfı Genel Başkanı Atilla Kaya, Fazilet Partisi Trabzon eski Milletvekili šeref Malkoç, Türk Eğitim Sen Genel Başkanı šuayip Özcan, ATP eski Genel Başkanı Tuğrul Türkeş, Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür, Gazeteci – Yazar Servet Kabaklı, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok...
Bayrak asılmasının yasak olduğu salonda izleyiciler şu sloganları attı: “Korkak hükümet istemiyoruz”, “Vur vur inlesin, hükümet dinlesin”, “Türkistan Türkleri yalnız değildir”, “Başbuğ Türkeş”, “Hükümet istifa, satılmış AKP”, “İki yüzlü siyaset istemiyoruz” Salonun girişinde Doğu Türkistan ile ilgili kitaplar, bayrak ve rozetler ücret karşılığı konuklara satıldı. Doğu Türkistan’ın geçmişinden bugününe kadar geçen zamanı içeren bir slayt gösterisi yapıldıktan sonra plaket törenine geçildi.

  • 817 defa okundu.