30 MİLYON DOĞU TÜRKİSTAN'LI 1.5 MİLYARLIK ÇİN'İ KORKUTMUŞ
Sinan AYGÜN 
ATO Başkanı
Değerli misafirler toplantımıza hepiniz hoş geldiniz Çin’in her türlü baskılarına rağmen toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluyum,herşeye rağmen bu tolantı engellenemedi ama şunu biliyorumki bu baskılar her zaman olmuştur bir takım güçlerin dış Türklerin büyümesini bir araya gelmesini istemiyorlar işte bunuda birkez daha burda daha teyid ettik.
Biliyorlarki bir Türk’ün cihana bedel olduğunu ,biz Osmanlıların torunu olduğumuzu yedi cihana bedel olduğunu ve bunu engellemek için çok uğraştılar ne onurumuzdan ne makamımızdan nede şerefimizden taviz verdik ne olursa olsun bu toplantı yapılacak dedik ve başardık. šuna kesinlikle inanıyorumki aramızda Çin büyükelçiliği yetkilileri vardır,sizden ricam bir Türk evladının,bir Türk insanının nasıl vakur olduğunu nasıl uzlaşmacı olduğunu nasıl işgalcı olmadığını nasıl terörist olmadığınızı bu salonda hep beraber kolkola gönül gönüle olarak ayrılmanızı istiyoruz.
Çin’li yetkililer Bu topluluğun Çin hüküetine karşı kurulmuş Çin’i yıkacak bir topluluk olduğunu söylediler buna aslında ben çok sevindim demek 30 milyon Doğu Türkistan’lı 1.5 milyar Çinliyi korkutmuş.İşte bu Türk’ün gücünü bir kez daha gösteriyor ve şahsıma dedilerki siz yanlış yapıyorsunuz teröristlere destek veriyorsunuz dediler.
- Ben de onlara aynen hangi Doğu Türkistan’lı kardeşim bir Çinliyi öldürmüştür onlara zulmeden sizlersiniz hangi bir Doğu Türkistanlı örgüt PKK gibi 30 bin Çinliyi öldürmüştür hangi Doğu Türkistanlı bir Çin’linin burnunu kanatmıştır dedik dedik Çin’li yetkilililere sorduk tatmi edici bir cevap alamadık ama ben çok mutlu oldum çünkü gücümüzün ne olduğunu bir kez daha anladılar bütün Ankarayı ayağa kaldırarak toplantının iptali için çok uğraştılar hatta benim babamı bularak araya koydular fakat bunu başaramadılar çünkü ben bir Türkmen ailesine mensubum sözümüzün her zaman arkasında olduğumuzu bir kez daha teyit etmiş olduk.
Değerli bir büyüğüm bir genel’ge den bahsetti çok gururum incidi ve kırıldım acaba niçin diye kendi kendime sordum.
Almanlar,İngilizler.Amerikalılar toplantı yapıyorlar devlet erkanımızın hemen hepsi orda ama burda neden yoklar buna bir anlam veremiyorum. Ve şunu anlıyorumki bize bizden başka dost yokmuş.Bizim hükümetlerle siyasilerle işimiz yoktur bu bir milli davadır,Çin’le ticaret ilişkilerimiz bozulur diyorlar,keşke bozulsa.Türk sanayinin Çin ile rekabet gücü yoktur onlarda elektrik 3 cent bizde 9 cent,benzin onlarda 300 bin bizde 2 milyon bizde vergiler yüzde elli onlarda sıfır siz bu veriler altında nasıl rekabet edersiniz.
Türkiye’ye her sene 4 milyarlık Çin malı giriyor limanlarımıza yanaşan Çin malıyüklü bir gemi Türkiye’de bir fabrikanın kapanması demektir,bir faprikanın kapanması bin ailenin işşiz kaması demektir,keşke u toplantıyı yaptık diye Çinliler bizlere mal satmasalar.
Ben burda oda başkanlığı yaptığım ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları olduğum süre zarfında elimden gelen herşeyi Türk alemi ve Doğu Türkistan için yapılan gereken çalışmalarda yanınızdayım çünkü Türkiye’nin sizlerden ve bizlerden başka bu kutsal davaya yararlı insanlar yoktur.
šu an elimde GÖKBAYRAK dergisinin 50. sayısı bulunmakta bir çok siyasi liderin Doğu Türkistanlıların özgürlük sembolü olan Gökbayrağı havada tuttuğunu görüyoruz o Gökbayrak sallamak için değil benim yaptığım gibi odamın en güzel köşesinde duracak benim oda başkanlığı süresince o bayrak orda duracak eğer gücü olan varsa gelip kaldırsın.Ben ömrümün sonuna kadar bu kutsal davanın sizlerle birlikte yanınızdayım saygılarımla.

(12 Haziran 2003)
Ankara Ticaret Odası Meclis Salonu

  • 788 defa okundu.