AZİZ GÖNÜLDAŞLARIM
Servet KABAKLI 
Gazeteci YAZAR


Doğu Türkistan Dostları
Candan aziz gönüldaşlarım,
Büyük Türklük Mücahidi İsa Yusuf ALPTEKİN’in ifadesiyle, “Türk Dünyası’nın yegane istinatgahı, esir ve mazlum Müslüman Türk kardeşlerimizin ümit kaynağı olan Aziz Türkiyemiz”de, Başkentimiz Ankara’da, her türlü iç ve dış müdahelelere rağmen düzenlenen bu şerefli šükran Günü törenlerinde, sizlerle beraber bulunmaktan; bir Türk Dünyası ve Doğu Türkistan hadimi olarak onur duyuyorum.
Atayurt’tan, Komünist Çin mezaliminden, işgali ve zulmü hür dünyaya anlatmak üzere ayrılan, Devletimiz ve milletimiz tarafından 50 yıl önce törenlerle karşılanarak sinemşize sarılan Doğu Türkistanlı soy ve din kardeşlerimizin, Türkiye’ye ve Türk Milleti’ne şükranlarını sunmak istemelerininden daha tabii ne olabilirdir ki…
Ben Büyük Mücahid Mehmet Emin BU¦RA’yı tanıyamadım. Ama Doğu Türkistan Türklüğü’nün lideri, onurlu devlet adamı, Büyük Türklük Mücahidi İsa Yusuf ALPTEKİN’i tanıma şerefine nail oldum. Bu büyük liderin ve Doğu Türkistan’ın Hürriyet Davası’nın, 1976 yılından beri hizmetindeyim. Erzurum’da Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi’nin taşra muhabiri iken başlamışım Doğu Türkistan’daki insanlık dramını yazmaya… O gün bu gündür, İsa Yusuf Bey’den gördüğümüz Devlet Adamı haysiyetini bizim bazı yöneticilerimizde de pertavsızla arıyoruz. O. Yakın dostu, benim sevgili amcam šeyhülmuharririn Ahmet KABAKLI’nın tarifiyle “Atayurttan gelen, bize Müslüman Türk olduğumuzu hatırlatan, komünist zulmünü gözler önüne seren bir gönül seyyahıdır.”
İsa Yusuf ALPTEKİN, İşgalci ve işkenceci Kızıl Çin’e karşı, vatanının hürriyeti için mücadele eden ve dünya çapında itibar gören Tibet Lideri Dalai LAMA’nın “Mücadelemde örnek aldım” dediği büyük bir liderdir. Ancak, “Doğu Türkistan’ın son Başbakanı olarak Türkiyemiz”de, her türlü sıkıntı içinde idame ettirtidiği hayatını, son nefesinde “Doğu Türkistan’a Hürriyet” diye haykırarak ve şehadet getirerek tamamlamıştır. Onun lütfettiği “manevi evladım” hitabını ve emanet ettiği Doğu Türkistan Davasını şerefle taşıyacağımı, bir “Türk Milliyetçisi” olarak yetiştirdiğim evladım Ahmet Burak KABAKLI’ya, en büyük miras bırakacağımı, şerefli heyetinize arz ederim.
Bu vesileyle, Doğu Türkistan’ı ve Gökbayrak’ı tanıyan, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, Göçlerini gerçekleştiren Demokrasi šehidi Adnan MENDERES’i, her zaman kol kanat geren Başbuğ Alparslan TÜRKEš’i, Doğu Türkistanlı dostlarımıza ve İsa Yusuf Beyimiz’e, mücadelelerinde sahip çıkan 8’inci Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL’ı rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum. Sayın Sinan AYGÜN ve Sayın Nuri GÜRGÜR’e de onurlu duruşlarından dolayı teşekkür ediyorum.
Halk’a ve Olaylara Tercüman Gazetesi mensupları olarak Doğu Türkistan’ın haklı davasının her zaman yanında olacağımızı da açıkça beyan ederim.
Albayrak’tan Gökbayrak’a;
Türkiye’den, Doğu Türkistan’daki esir 35 milyon kardeşimize selam olsun!...
Saygı ve Muhabetle…

(12 Haziran 2003)
Ankara Ticaret Odası Meclis Salonu

  • 841 defa okundu.