DERNEK'TEN HABERLER
GÖKBAYRAK  
Doğu Türkistan Kültür Ve
Dayanışma Derneği KAYSERİ
1. 01 Mart 2003 Ankara: Hedef Radyo’da şube başkan yardımcımız emekli Binbaşı Mustafa TOYGAR ve Denetleme Kurulu Üyemiz Abdullah AKYOL’un katıldığı proğramda Doğu Türkistan hakkında dinleyicilere geniş bilgi verilmiştir.

2.
8 Mart 2003 Kayseri: Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile Doğu Türkistan’ı ve Doğu Türkistan’lı kadınların sıkıntılarını dile getirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek maksadı ile Kayseri’de dernek genel merkez binasında basın toplantısı düzenlendi.

3. 8 Mart 2003 Ankara: Çin büyükelçiliği önünde sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcilikleri, Kayseri, Ankara ve İstanbul’dan Doğu Türkistan’lı hemşerilerimizin katılımı ile Çin’in Doğu Türkistan’daki insan hakları ve özellikle kadın hakları ihlalleri kınanmış ve elçilik önüne siyah çelenk bırakılarak protesto gösterisi düzenlenmiştir.

4. 10 Mart 2003 Gaziantep: Gökbayrak dergisi Gaziantep temsilcimiz Mustafa METE Bey Türk Ocağı toplantı salonunda Doğu Türkistan’ın dünü ve bugünü konulu bir konferans düzenledi.

5. 17 Mart 2003 Kayseri: Derneğimiz genel başkanı Seyit TÜMTÜRK Erciyes televizyonunda Doğu Türkistan tarihi, kültürü ve medeniyeti yanı sıra işgal altında yaşanan zulüm, asimilasyon ile Çin’in soykırım politikasının anlatıldığı bir program düzenlemiştir.

6. 17 Mart 2003 Ankara: Ankara šubesi yönetim kurulu TBMM insan hakları komisyonu başkanı sayın Mehmet ELKATMIš’ı ziyaret etmiştir.Sayın ELKATMIš’ın Çin’e ziyaret yapacağını ve bu ziyaret öncesi Doğu Türkistan’lılardan oluşan heyeti kabulünde Çin’deki temaslarında Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerini dile getireceğini altını çizerek ifade etmiştir. Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Ankara şube yönetim kurulu bu ziyaret esnasında sayın Mehmet ELKATMIš’a Doğu Türkistan’da özellikle Uygur halkına uygulanan Çin’in akıl almaz baskı ve işkencelerinin insan hakları evrensel beyannamesine aykırı olduğunu anlatmış sayın Mehmet ELKATMIš ise Çin’e yapacağı ziyaret öncesi kendilerinin bilgilendirilmesinden dolayı dernek yönetim kurulumuza teşekkürlerini sunmuştur.

7. 18 Mart 2003 Konya: Gökbayrak dergisi Konya temsilcimiz,Nurullah YÜRÜK ve Doğu Türkistan’lı öğrenci kızımız Mehbube DOST tarafından ÜnTV (Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Televizyonun)’da Doğu Türkistan hakkında bir program düzenledi.

8. 21 Mart 2003 Kayseri: Nevruz münasebeti ile basın bildirisi hazırlanarak yayınlandı.

9. 21 Mart 2003 Ankara: Ankara şubemiz nevruz münasebeti ile gündüz programında Gazi Üniversitesinde Çadır kuruldu. 2000 kişiye Doğu Türkistan pilavı dağıtılarak çadırımızı ziyaret edenlere geleneksel yiyeceklerimizden samsu ve zangza ikram edilerek Doğu Türkistan hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bu programa İstanbul’dan davet edilen Doğu Türkistan’lı sanatçılardan folklor ve Doğu Türkistan’dan ezgiler sunuldu. Gece programında Türk Eğitim Sen’in Başkent Öğretmen Evinde düzenlediği nevruz şenliğine bir stand açıldı ayrıca Doğu Türkistan’lı öğrenci bir kardeşimiz Doğu Türkistan müziğinden örnekler sundu.

10. 22 Mart 2003 Kayseri: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi yönetim kurulu üyeleri Aydınlar Ocağı, Türk Ocağı Kayseri şubelerini ziyaret etmiş ve bu ziyarette Aydınlar Ocağı Kayseri şube başkanı sayın Dr. Kemal TEKDEN ve Türk Ocağı Kayseri şube başkanı sayın Mustafa ÖZTÜRK bey ile her iki dernek yönetim kurulu üyeleri bundan sonra istişare ve işbirliğinin arttırılarak Doğu Türkistan ile ilgili ortak faaliyetler yapma kararı alınmıştır.

11. 9 Nisan 2003 Ankara: Gazi Üniversitesi konferans salonunda Doğu Türkistan Tarihi hakkında panel yapıldı.Bu panelin oturum başkanlığını Doç. Dr. Hale šIVGIN yaparken, konuşmacı olarak Yrd. Doç. Dr. Ender GÖKDEMİR, ve aynı zamanda Doğu Türkistanlı Öğretim Üyesi Dr. Varis ABDURRAHMAN, ile Ankara šube yönetim kurulu üyesi sayın Dr. Erkin EMET katılmıştır.

12. 11 Nisan 2003 Ankara: Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki ERGEZEN şube yetkililerimiz tarafından ziyaret edildi. Bu ziyaret esnasında sayın bakana Doğu Türkistan ve Türkiye’de yaşayan Doğu Türkistanlılar hakkında bilgi verildi. Bakan sayın Zeki ERGEZEN bu görüşmelerin kendilerini ziyadesi ile memnun ettiğini bildirdi.

13. 4 Nisan 2003 Kayseri: Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi ve Irak Türkmenleri Dayanışma Derneği ortak bir basın toplantısı yaparak Kerkük ve Musul’daki Türkmen kardeşlerimizin maruz kaldığı baskı ve zulüm dile getirilmiş Kerkük’te yaşanan trajedik olaylar nefretle kınanmış bundan sonra da Kerkük, Musul ve Doğu Türkistan’da yaşanan bu akıl almaz insanlık dışı haksızlıkların beraber hareket edilerek oradaki insanların yalnız olmadıklarını kamuoyuna duyurulması kararlaştırmışlardır.

14. 19 Nisan 2003 Ankara: šubemiz tarafından Sağlık Sen. genel başkanı sayın Mustafa BAšO¦LU ziyaret edildi. Bu ziyaret esnasında Sağlık Sen. Genel başkanı Mustafa BAšO¦LU bey sivil toplum örgütü olarak üzerlerine düşen görevleri yapacaklarını her zaman maddi ve manevi yardımlarını esirgemeyeceklerini belirtmiş ve ayni yardımda da bulunmuşlardır. šube yönetim kurulumuz Sağlık Sen. Genel başkanı Mustafa BAšO¦LU ve yönetim kurulundaki arkadaşlarına bu içten samimi desteklerinden dolayı tüm Doğu Türkistanlılar adına teşekkürlerini sunmuşlardır.

15. Nisan 2003 Ankara: Kurucuları ve yönetim kurulu içerisinde yer alan Ankara şubemizin ve 100’ün üzerindeki sivil toplum örgütünün yer aldığı Türk Dünyası Dayanışma Derneği(TÜRKDAY) yönetim kurulu toplantısında Doğu Türkistan dile getirildi. Bu toplantıda Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dışı baskı ve zulüm şiddetle kınanmış TÜRKDAY olarak Kuzey Kıbrıs konusunda olduğu gibi Türk Dünyası ve Doğu Türkistan hakkında bundan sonra yapılacak tüm toplantı ve etkinliklerde ortak hareket edilmesi kararlaştırılmıştır.

16. 30 Nisan 2003 Ankara: Ankara şubemiz yetkilileri tarafından CHP Kayseri Milletvekili Sayın Muharrem ESKİYAPAN’a nezaket ziyaretinde bulunulmuştur. Kendilerine Doğu Türkistan davasının sıkıntıları ve Türkiye’de bu davanın yapılmasında ki sıkıntılar ile bize yardımcı olabilecekleri konular iletildi. Sayın Muharrem ESKİYAPAN bu ikili görüşmelerin kendileri açısından çok yararlı geçtiğini belirterek bundan sonra gerekli yardımları yapacağını ifade etmiştir.

  • 774 defa okundu.