ÇİN VE ''S A R S '' GERÇEĞİ
GÖKBAYRAK 
Doğu Türkistan Kültür Ve
Dayanışma derneği
KAYSERİ
Dünya son günlerde çok önemli bir hastalığın pençesine düştü. Aylar öncesinde ortaya çıkmasanı rağmen bu konuda dünyayı bilgilendirmeyen Çin, ne kadar insanlığa değer verdiğini de ortaya koymuş oldu.
Akut solunum yolu enfeksiyonu yani bilinen adıyla SARS, yüzlerce insanın hayatına mal oldu. Nedeni bilinmiyor ama bize gelen haberlere göre Çin'in denediği bir virüsmüş. Nasıl ortalığa saçılmış o da meçhul (!) Çin, 20. yüzyılın eli kanlı devleti. Doğu Türkistan, Moğalistan ve Tibet başta olmak üzere Kore'de milyonlarca insanı haksız yere öldüren, olmadık işkencelerle hayatlarını söndüren bu devletin tek hedefi var, dünyaya hakim olmak.
Herkes Çin'i uyuyan dev olarak adlandırıyordu. O dev aslında uyumuyor sadece dünyayı uyutuyordu. çünkü, yıllırca kendi iç dinamiklerini hareketlendirmenin yanı sıra göçmenlerle dünyanın 4 bir yanına dağıldılar.
Bu konuda bir kaç rakam vermek gerekirse, ABD'de artık başkanları bile belirleyebilecek güce geldiler, Singapur, Malezya, Endonozya gibi ülkelerde ekonomi çinliler'in elinde. Çinliler öyle bir millet ki geldikleri yerde hemen kök salarlar ve orayı sömürmeden ülkelerine geri gitmezler.
Yıllarca Doğu Türkistanlılar olarak bizler başta İsa Yusuf Alptekin olmak üzere Çin tehlikesi karşısında uyardık. Ama herkes ekonomik kaygılar yüzünden bu uyarılara kulak tıkadı. Ama Çin, büyüdükçe büyüdü. Eğer önlemi alınmazsa inanın ABD'nin, İsrail'in yaptıklarına bile rahmet okutur.
Ülkemizde de son yıllarda devlet adamlarının Çin'e gidip gelmesi moda oldu.
Bunun sebebi ülkemizin en etkili lobi kurumlarından birisi olan TÜSİAD'ın ekonomi konusundaki yönlendirmeleridir. Çünkü, TÜSİAD 1997 yılında yayınladığı Çin raporunda Türkiye'nin 21. yüzyılda ticaret merkezinin odağındaki ülkenin Çin olması gerektiğini söylemesiydi. Öyle ki bu raporun ardından gelen hükümetlerin hepsi Doğu Türkistan Davası'nı bir kenara bıraktı. hatta Çin Devleti Başkanı'na nişan verildi. Doğu Türkistan davasınadestek verilmemesi için genelgeler yayınlandı. Başbakan Sayın Yayyip Erdoğan da Çin'e kadar uzanarak, hükümetlerinin gelecekteki politikalarının içinde Doğu Türkistan konusunun yer almadığını, konunun çin'in kendi iç meselesi olduğunu söyledi.
Dünya Çin'in ekonomik potansiyeline aldandı. Onu büyüttü. ABD'nin şimdiki işgallerinin altında Çin'in gelişmesini engellemek var. Ama ülkemiz ticaret uğruna, turist uğruna binlerce yıllık geçmişine sırt çeviiyor. İnşaallah biz

SARS'ılmayız. Çine eline veren kolunu
alamıyor çünkü. Aman dikkat !
SARS, koltukları da sarstı

Çin'den yayılan SARS, Sağlık Bakanı Zhang Wenkang ve Pekin Belediye Başkanı Meng Xuenong'un Komünist Parti'deki görevlerinden alınmasına yol açtı.
Resmi haber ajansı Xinhua, Zhang'ın, Komünist Parti Sağlık Bakanlığı Genel Sekreterliği görevinden, Meng'in ise Komünist Parti Pekin Belediye Komitesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden alındığını belirtti.
Komünist Parti Merkez Komitesi'nin aldığı kararın nedenini bildirmeyen ajans, Zhang'ın Sağlık Bakanı, Meng'in ise Pekin Belediye Başkanı olarak görevlerinde kalıp kalmadığına ilişkin bilgi vermedi.
Çin'deki sisteme göre, Komünist Parti'deki görevler hükümetteki görevlere göre çok daha önemli sayır. İki yetkilinin partideki görevlerinden alınması, hükümetteki görevlerinden de alınacaklarının işareti sayılıyor.
Çin, Kasım ayında ülkede patlak veren ve daha sonra seyahatlar yoluyla dünyanın birçok ülkesine yayılan ''akut solunum yetmezliği sendromu'' (SARS) nedeniyle dünyanın tepkisini topladı. Çinli yetkililer, hastalığı dünya kamuoyuna geç bildirmek ve boyutlarını gizlemekle suçlanıyorlar.

  • 832 defa okundu.