DERNEKTEN HABERLER

                                                                                                                  GÖKBAYRAK

1. 27 Aralık 2002 – 02 Ocak 2003 tarihleri arasında Ankara da Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği genel merkezinden Genel Başkan Seyit TÜMTÜRK başkanlığında 8 kişilik bir heyet yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti 58. Hükümetine nezaket ziyaretinde bulunmuştur.

1- TBMM. Başkan vekili Sn. Sadık YAKUT bey başta olmak üzere

2-Başbakan yardımcısı Sn. Abdullatif ŞENER

3-Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı Sn. Ertuğrul YALÇINBAYIR

4-Adalet Bakanı Sayın Cemil ÇİÇEK

5-Türk Çin Dostluk grubu Başkanı Sn. Salih KAPUSUZ (AKP grup başkan vekili)

6-Türk Cumhuriyetlerinden sorumlu Devlet Bakanı Sn. Prof. Dr.BeşirATALAY

7-Kayseri Milletvekili Sn. Taner YILDIZ

8-Kayseri Milletvekili Sn. Mustafa ELİTAŞ

9-Kayseri Milletvekili Sn. Mustafa DURU

10Kayseri Milletvekili Sn. Niyazi ÖZCAN beylerle ikili görüşmeler gerçekleştirilmiş ve ayrıca Kayseri Milletvekilleri dışında mecliste grubu bulanan diğer siyasi parti milletvekilleri ile Doğu Türkistan hakkında ikili görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler esnasında kendilerine Doğu Türkistan Gökbayrağı, milli kıyafeti ve Doppa hediye edilmiş, Doğu Türkistan'ın son durumu ve Çin'in insanlık dışı uygulamaları ile ilgili bilgi ve düşüncelerimizi içeren bir dosya takdim edilmiştir.

 

2.Ankara da kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik çalışmalar çerçevesinde ilçe Belediye başkanlarını 6 kişilik bir heyet halinde ziyaret edildi, kendilerine Bayrak ve rapor takdim edildi. Etimesgut, Keçiören, Yeni Mahalle, Sincan, Çankaya Belediye başkanları detaylı bilgilendirildi. Belediye Başkanları ziyaretlerin devam etmesini ve kendilerinin sürekli Doğu Türkistan hakkında bilgilendirilmesini talep etti.

 

3.Ankara Şubesi tarafından Kayseri den gelen yönetim kurulumuz Ankara'daki hemşerilerimiz ve 40 kadar talebemiz ile tanışma yemeği tertip edilmiştir. Denizcilik Müsteşarlığı yemekli Toplantı salonunda toplam 150 kişilik misafir ve resmi zevat katılmıştır. Toplantıda Doğu Türkistan'dan sine vizyon gösterisi ve konuşmaları yapılmıştır. Mesut Sabri BAYKOZİ, Mehmet Emin BUĞRA ve İsa Yusuf ALPTEKİN beyler anılmış, ruhları şad edilmiş ve Mesut Beyin kızı Gültekin Hanım, Mehmet Emin BUĞRA beyin yeğenleri ve Yunus BUĞRA bey, Dernek Başkanı Seyit TÜMTÜRK merhum liderimiz İsa Bey'i kısaca anlatmıştır. Bu tanışma toplantısı Ankara'da ilk olmasından dolayı hemşerilerimizden büyük takdir toplamıştır.

 

4.Yine aynı tarihlerde derneğimizin Ankara şubesinde 3 defa çeşitli Üniversitelerde öğrenim

görmekte olan talebelerimizle tanışma ve istişare toplantıları yapılmış toplantıya Doç. Dr. Erkin EKREM (Asam) Avrasya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Uzakdoğu Bölümünden,

Stratejik yorumlarda bulunmuş ve gençleri Doğu Türkistan'ın konumu hakkında bilgilendirmiştir.Aynı zamanda Ankara derneğimiz üyesi Doç. Dr. Erkin EMET Radio Free Asia (RFA) Uygurca yayının Ankara'daki faaliyetleri ve Radyonun amacı ile ilgili bilgilendirmiştir, Derneğimiz genel başkanı Seyit TÜMTÜRK Ankara şube başkanımız Hayrullah EFENDİGİL çalışmaları hakkında bilgi sunmuştur.

 

5.Ankara'daki bütün siyasi partiler, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı bürokratları, Üniversiteler ve Sivil Toplum örgütleri ile ikili görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Gelecekteki çalışmalarımız için TÖMER, Kredi ve Yurtlar kurumuna alt yapı oluşturulmuş ve bu tip görüşmeler bilgilendirme amacıyla devam edecektir.

 

6.MHP Genel Başkanı Sn. Dr. Devlet BAHÇELİ ile Doğu Türkistan Derneğimiz 7 kişilik

heyet halinde MHP genel merkezinde iki saatlik özel bir görüşme yapmış. Kendisiyle Doğu Türkistan meselesi ve Türkiye'mizin Doğu Türkistan davasının geleceği ve Çin'in tutumu ile ilgili çok ayrıntılı fikir alış verişinde bulunulmuştur. Kendisi ayrıntılı olarak bilgilendirilmiş, Bundan sonrada işbirliği ve diyalogun sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Ayrıca kendilerine hediyelerimiz ve bilgilendirme raporu sunmuştur.

 

7.  BBP Genel Başkam, Sayın in YAZICIOĞLU bey BBP [ merkezinde Parti üst düzey yöneticileri ile birlikte Dernek Genel başkanı Seyit TÜMTÜRK bir basın toplantısı düzenlemiş toplantı sonrası görüşmeye geçilmiş ve çok yararlı çalışma yapılmış, Doğu Türkistan mesesi ile ilgili derneğimizle BBP işbirliğinin daha da arttırılması kararı alınmıştır.

 

8.05 Şubat (Gulca olayları ile ilgili Dernek Genel Merkezimiz bir basın açıklaması yapmış ve kamuoyu bilgilendirilmiştir. Ankara şubemiz de Çin büyük elçiliği önünde İstanbul ve Kay seri'den gelen hemşerilerimizin katılımı ile derneğimiz Ankara Şube Başkanı Hayrullah EFENDİGİL'İN organizesi ile etkili bir protesto gösterisi gerçekleştirilmiş ve elçiliğe siyah çelenk bırakılarak Çin vahşetini kınayan basın açıklaması yapılmıştır.

 

9.Mübarek Kurban Bayramı münasebetiyle Doğu Türkistan'dan Türkiye'ye üniversite eğitimi için gelmiş bulunan Türkiye'nin çeşitli vilayetlerinde eğitim görmekte olan gençlerimiz Kayseri'ye davet edilmiş ve her bölgeden bir veya ikişer öğrenci temsilen katılmış toplam 10 talebe misafirimiz olmuş, gençlerle Türkiye'de Doğu Türkistan Davası değerlendirilmiş yararlı görüşmeler yapılmış önümüzdeki aylarda 20-25 kişilik bir grubun davet edilmesi planlanmıştır. Ayrıca yıllardır vatandan ayrı bayram geçiren gençler Kayseri'deki hemşerilerle birlikte bayram kutlamış ve kendilerine Doğu Türkistan'daki bayram havası yaşatılmıştır. Gençler bu ziyaretten duydukları memnuniyetlerini dile getirmişlerdir birlikte tüm mahalleye geleneksel Türkistan petesini (bayram ziyareti) gerçekleştirilmiştir.

 

10.Ak Parti Genel Başkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Çin ziyareti sırasında vermiş olduğu yanlış beyanatları bizleri ve Doğu Türkistan dostlarını üzmüştür. Bu vesile ile derneğimiz bu yanlışlıkları düzeltmek kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile yerel ve ulusal medyaya bir basın açıklamasında bulunmuştur. Tepkimiz ulusal ve yerel medyada yer almıştır. Başbakan Sn. Abdullah GÜL, Bakanlar ve milletvekillerine bu konu hakkında ayrıntılı bir rapor verilmiştir.

 

11.Türk Ocakları Ankara şubesinde, derneğimiz tarafından Doğu Türkistan'da Çin vahşeti konulu bir konferans verilmiş, Şube başkanımız Hayrullah EFENDİGİL ve dernek yönetim kurulu üyemiz Doç. Dr. Erkin EMET ve Türk Ocakları Ankara Şubesi başkanı birer konuşma yapmıştır.

 

12. Şubat ayının 25. günü ABD'de yayın yapan Hür Asya Radyosu (Radio Free Asia) muhabiri Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği ve Ankara şubemiz ile ilgili 3 saatlik TV çekimi ve mülakat yapmıştır. Program sırasında şube başkanımız Hayrullah EFENDİGİL, başkan yardımcımız Emekli Binbaşı Mustafa TOYGAR yönetim kurulu üyeleri Doç. Dr. Erkin EMET, Doç. Dr. Erkin EKREM ve öğrenciler de hazır bulunmuştur.

 

13.28 Şubat tarihinde Tayvan'ın yüksek tirajlı gazetesi Kayseri ve Ankara teşkilatlarımızla ilgili bir mülakat hazırlamış Tayvan'da yayınlanmıştır.

 

14.18–28 şubat tarihleri arasında Ankara şubemiz tarafından Ankara kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile yerel radyoları ziyaret etmiş 3 ayrı radyo kanalında program hazırlayarak kamuoyunu bilgilendirmiştir.

 

15.26 Şubat tarihinde derneğimiz Ankara şubesince oluşturulan bir heyet ile yapılan kongre ile parti Başkanlığına yeniden seçilen Genç parti Genel Başkanı Sn.Cem UZAN ve parti üst düzey yöneticilerine bir nezaket ziyareti gerçekleştirilmiş Genç Parti Genel Başkanı Cem UZAN ve yönetim kurulu üyeleri ile görüşülmüş kendilerine Doğu Türkistan ile ilgili bilgi verilmiştir.

 

16.Ocak ayının ilk haftası ATO meclis başkanı ve Türk Ocakları Genel Başkanı sayın Nuri GÜRGÜR bey Genel Başkanımız Seyit TÜMTÜRK ve beraberindeki 7 kişilik Doğu Türkistan Heyetini kabul etmiş ve kendilerine Doğu Türkistan ile ilgili güncel sorunlar iletilmiştir.

 

17.24.Şubat'ta Doğu Türkistan'da meydana gelen depremle aynı gün Ankara derneğimizle irtibata geçilmiş Türk Kızılay'ı ve Akut'a durum ile ilgili bilgi verilmiş yardımları talep edilerek Çin Dışişlerinden yardım ve arama kurtarma konusunda izin istenmiştir.

Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen yardım taleplerini cevapsız bırakan Çin bu konuda da gerçek yüzünü bizlere göstererek orada deprem acısı yaşayan kardeşlerimize yardım elimizi uzatmamızı engellemiştir. Bu konuya Türk Hükümetinin dikkatini çekmek için orada yaşanan dramın fotoğrafları belgelerle ispatlanarak basına dağıtılmış Çin vahşeti bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Bu konu Ulusal ve yerel basında gündeme damgasını vurmuştur.

 

18. Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Merkezi ve Ankara şubemizin yapmış olduğu faaliyetler anında (RFA) Hür Asya Radyosundan Doğu Türkistan'a yayın yapılmakta ve milletimizin en büyük ihtiyacı olan moral destek sürekli olarak teşkilatlarımız tarafından verilmektedir. Yapılan faaliyetler Çin'i çok ciddi bir şekilde rahatsız etmekte dostlarımıza güven vermektedir.

 

19. Son iki aylık zaman içinde Kayseri Genel Merkez ve Ankara Şubesinin 15'in üzerindeki faaliyetleri RFA'nın Türkiye sorumlusu Doç. Dr. Erkin EMET tarafından röportaj haline getirilerek yayınlanmıştır. Teşkilatımız Yurt dışında faaliyet gösteren teşkilatlar arasında bu manada en fazla faaliyet gösteren Radyo'ya konu olan teşkilat özelliğini de taşımaktadır. Bu konu ile ilgili değişik zamanlarda değişik teşkilatlarımızdan ve değişik ülkelerde yaşayan hemşerilerimizden takdir ve teşekkür görmüştür. Bu başarı hepimizin başarısıdır.

  • 729 defa okundu.