09.08.1994      Tarihli   Türkiye Gazetesi’nde "ÖLÜME TERKEDİLDİLER" başlığı ile çıkan haberde " Kazakistan sınırındaki bölgede yaşayan Müslümanlar, Çin'in seneler önce uygulamaya koyduğu korkunç plan neticesinde tamamen radyoaktiviteden zehirlenmişti. Nehirlerinde balıkların bile yaşamadığı bu bölgedeki insanlar akıbetlerine terk edilmiş durumda. Herkes sessizce ölümü bekliyor" diyor ve nükleer denemeler sonucunda sakat doğan çocuklarında işler acısı resimlerine yer veriyordu.

 

09.08.1994 Tarihli Zaman Gazetesinde "UYGUR TÜRKLERİ'NDEN İSBİRLİĞİ ÇAĞRISI’’Onur Kaya'nın haberinde, Uygur Otonom 5. Bölgesi Ticaret Odası Başkanı Rabia Kadir, Türkiye'yi ziyareti esnasında iki şeyden çok memnuniyet duyduğunu ifade ederek söyle diyor; " buradaki kardeşlerin örf-adet.dil ve sima olarak bize çok yakın olması, tarihi değerlerimizi ve kültürümüzü çok iyi korumanız "Türkiye'deki iş adamlarını da Doğu Türkistan'a davet ettiğini bildiren Rabia Kadir, Türkiye'den son derece memnun olarak ayrıldığını ifade ediyor.

 

11.09.1994    Türkiye    Gazetesi'ndeki bir haberde"BOĞAZ'DA GÖKBAYRAK ZİRVESİ" diyor ve devam ediyor," Doğu Türkistan Türkleri'nin lideri İsa Yusuf Alptekin ile Kırım Türkleri'nin lideri Mustafa Cemiloğlu yat gezisinde İhlas Türk Dünyası Servisi yöneticisi Servet Kabaklanın misafiri oldular.Boğazdaki yat gezisi Gökbayrakların zirvesine dönüştü diyor.

 

17.09.1994 Tarihinde Ortadoğu Gazetesi'nde yer alan bir haber şöyle diyor: "Almanya    Hamburg Üniversitesi araştırmacılarından Prof. Dr. E.T. Degens tarafından hazırlanan Doğu Türkistan raporu yayınlandı. Degens raporunda Doğu Türkistan'ın uranyum rezervleri açısından dünyanın en zengin yataklarına sahip olduğunu açıkladı. Doğu Türkistan'ın uranyum potansiyelinin 12 tirilyon ton olduğu bildiriliyor. Çin işgali altındaki Doğu Türkistan petrollerini Japon ve Çin özel sektörü işletiyor"

 

18.09.1994 Tarihli Ortadoğu Gazetesi'nde "Doğu Türkistan'da yeni sömürü düzeni " başlığı altında şunlara yer veriyor," Çin işgali altındaki Türk yurdu Doğu Türkistan'da Türkiye büyüklüğündeki bir toprak parçası Çin petrol şirketlerin eline geçti.Yılda 7.5 milyon ton petrol üretiminin gerçekleştiği alanda yeni 35 gaz ve petrol alanı daha keşfedildi.Çevreyi olumsuz yönde etkileyen tesislerden 230 tür ürün elde edildiğini’’bildiriyor.

  • 1053 defa okundu.