BBC - AFP
Radikal Gazetesi
 
02.01.2002
PEKİN- Dünyanın en kalabalık ve vatandaşlarına en çok idam cezası dağıtan ülkesi olan, Çin, yeni yılı adeti olduğu üzere idam dalgasıyla girdi. 2001'deki idam furyasını tamamlamak için son haftada 40 mahkumu birden öldüren Pekin yönetimi, ayrıca Çin takvimine göre şubatta başlayacak yeni yıla değin idam çarklarını hızlı döndürecek.
Çin'de yıllardır yetkililer ve cellatların yeni yıl öncesi infazları tamamlamak için acele ettiği biliniyor. Ancak geçen hafta 40 kişinin idam edilmesi, Çin standartlarında bile geçmiş yılları gölgede bırakacak derecede yüksek bir sayı. Ayrıca Çin cellatlar ay takvimine göre yılbaşının olacağı Şubat ayında da yine mesai yapmak zorunda kalacak.
SUÇUN HAFİFİ AĞIRI YOK
Geçen hafta infaz edilenlerin suçları geniş bir yelpazeye yayılıyor. Cüzdanını vermeyi reddeden bir öğrenciyi bıçaklayarak öldüren iki kişi ile cinayet ve hırsızlığa imza atan bir çetenin sekiz üyesi, geleneksel şekilde kafasının arkasına kurşun sıkarak idam edildi. Pekin, daha hafif suçlar işleyen vatandaşlarını da öldürmekte sakınca görmedi. Yasa dışı şekilde protestan kilisesi kuran iki kişi ile zimmetine 300 bin dolar geçiren bir hükümet yetkilisinin de payına idam düştü. Çin de 12 bin dolardan fazla rüşvet alıp da yakalananının sonu idam oluyor.

UYGURLAR "GÖZDE İDAMLIK"
Pekin'in bir diğer gözdesi Doğu Türkistan'da hızlandırılmış idamlardan nasibini aldı. Türkçe konuşan ve Müslüman olan Uygurların yaşadığı Doğu Türkistan'da önceki gün 11 kişi cinayet ve soygun gibi adi suçlardan ölüm cezasına çarptırıldı. 2001'de onlarca Uygur'u idam eden, onlarcasını ölüm hücresinde bekleten Pekin'in Doğu Türkistan'daki idam kampanyası ile kesin bir rakam yok.

Pekin, son "büyük atak" olmadan da infaz rekoru kırıyordu. 2001'de resmi rakamlara göre 2000'den fazla insan idam edilirken, bu rakamın aslında 5000'i bulduğu söyleniyor.

Çin tek başına dünyanın geri kalanından fazla idama imza atıyor, insan hakları örgütlerinin kıyım işlendiği eleştirileri karşısında. Pekin yöntem değiştirmekle yetindi. Artık idam cezalarının kafaya kurşunla değil zehirli iğneyle yapılması kararı alındı. İnsan hakları savunucuları zehirli iğnenin daha ucuza geldiği ve organ ticareti için mahkumların organlarının çıkarılmasını kolaylaştırdığı kanısında.

  • 1011 defa okundu.