Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi

Çin polisi 8 Aralıkta genç Din adamı Abdurrauf Abdulahadı dini bilgiler verdiği için „Hotende" gözaltına aldı ayrıca onunla beraber sekiz kız çoçuğuda gözaltına aldı. Gözhapsine alınan kız çocukların isimleri ( Risalet Tursun, Aynur Ahmet, Nuriman Abdurrahim olarak sıralanmaktadır. Sayın Abdurrauf ünlü din adamı, “Abdulahad mahdumun" oğludur ve 39 yaşındadır. Bu ünlü din adamı uzun zamandan beri Çin polisi tarafından yakın takipteydi. Edindiğimiz bilgilere göre bu mücahid din adamı bundan öncede birkaç kez hapse atılmıştır. Öte yandan yine Hotende çocuklara dinini öğretmekte olan genç bayan “Muhabet Han" göz altına alınmış ve onunla beraber kız çocukları da göz altına alınmıştır.

Bunların isimleri de şöyledir „Nurnisa, Hatice, Ayşemgül" dür Bu çocukların yaşları 13 ila 21 arasındadır. Bayramda sözüm ona çıkması muhtemel olaylara karşı kukla Diyanet işleri başkanlığı bir takım tedbirler almıştır. Çin hükümetinin baskısıyla Ramazan bayramı 17 Aralık Pazartesi olarak kararlaştırılmıştır. Halbuki bayram bütün İslam dünyasında 16 Aralık Pazar günü olarak kutlanmıştır. Çinli yetkililer bütün camilerin imam hatiplerine talimat vererek 16 Aralık Pazar günü bayram namazı kılanların şiddetle cezalandırılacağının tehdidinde bulunmuş ve bayram için özel önlemler almışlardır.
Bu önlemler bayram yalnız bir gün olacaktır. Bayram namazı Pazartesi günü saat 08 den 09 kadar kılınacaktır. İmam hatipler namazdan sonra yetkililere rapor vereceklerdir. Her camiye Diyanetten 3 kişi görevlendirilerek bunlar cemaati gözetleyecek 18 yaşından küçük olanları ve kamu çalışanlarından bayram namazı kılmaya gelenleri camiye sokmayacaklardır. Hotenin „Tavakkul" Kasabasında camiye gelen üç kişi 18 yaşından küçük olanları camiden dışarı çıkarmış ve cemaatin tepki göstermesine rağmen cami imamı cemaate engel olmaya çalışmıştır. Bu gibi olaylar başka yerlerde de cereyan etmiştir. Bilindiği gibi Ramazan ayının başlamasıyla Çin yetkilileri Uygur Müslümanlara karşı çok sert tedbirler almıştır. Öğrencilere oruç tutmaları yasaklanmış olmakla beraber bayanların başörtüleri de yasaklanmıştır.

Ramazana iki gün kala birçok Uygur genci tutuklanmış bir kaçı da idam edilmiştir. Pekin rejimi camilerin imam hatiplerini ve bazı din bilginlerini geçen ay özel toplantıya çağırarak onlara ABD nin Afganistan’da teröre karşı başlattığı savaş hakkında bilgi vermiştir. Pekin ramazandan bir kaç gün önce Doğu Türkistan’a 15 kişilik özel bir ekip göndererek hükümetin talimatlarının uygulanıp uygulanmadığını tesbit etmeye çalışmıştır. Çin rejimi 11 Eylül olaylarından sonra Doğu Türkistanlılara karşı bunu bahane ederek baskısını şiddetlendirmiş adeta Uygur Türklerini yok etmek için bir fırsat telakki etmiştir.

  • 1040 defa okundu.