1) 9.11.2001 Erciyes TV'de Doğu Türkistan Milli Kurultayı başkanı Enver Can, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel sekreteri Seyit Tümtürk, Prof. Dr. Mustafa Keskin, Prof. Dr. Mustafa Argunşah'ın katıldığı Sayın Burhanettin Akbaş'ın yönettiği canlı söyleşi programında Doğu Türkistan tarihi, medeniyeti ve son durumu ile ilgili  bilgi vermişlerdir.

2) 11.11.2001 tarihinde Büyük tarihçi ve Doğu Türkistan yılmaz savunucularından Hacı Yakup ANAT'ın cenaze namazına ve defnine katılmak için. Doğu Türkistan Milli Kurultayı Başkanı Enver Can, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ebubekir Türksoy, Başkan Yardımcısı Hayrullah Efendigil ve İstanbul Doğu Türkistan Vakfı Müdürü Hamit Göktürk Bey Ankara'ya gitmişler ve merhuma son vazifelerini yerine getirmişler, aynı gün Kayseri'ye dönmüşlerdir.

3) 12.11.2001 tarihinde Kayseri'de bulunan Tuana Restoran'ta Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin kuruluş yıl dönümü ve Doğu Türkistan'dan Kayseri'ye hicretimizin 40 yılı münasebetiyle ilgili yemekli toplantı tertip edilmiş olup. Konuşmalardan sonra Doğu Türkistan'daki son durumu içeren sinevizyon gösterisi sunulmuştur. Toplantıya başta Belediye Başkanı Bekir Yıldız Bey olmak üzere Vali yardımcısı Zübeyr Kemelek, İl müftümüz sayın Necmettin Nursaçan olmak üzere resmi erkan çok sayıda iş adamı, medya mensupları ile yaklaşık 200 kişiye yakın davetli katılmıştır.

4) 13.11.2001 Doğu Türkistan Milli Kurultayı Başkanı Enver Can, Doğu Türkistan Vakfı Müdürü Sayın Hamit Göktürk, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ebubekir Türksoy, Başkan yardımcısı Hayrullah Efendigil, Genel sekreter Seyit Tümtürk ile Ankara'da bir dizi üst düzey görüşmeler yapılmıştır. Gerekli yerlere Doğu Türkistan meselesi ile ilgili bilgi ve belgeler verilmiştir.

5) 24.11.2001 Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ebubekir Türksoy ve Genel Sekreter Seyit Tümtürk ve Gökbayrak dergimiz yazı işleri Müdürü Seyit Ömer Tümtürk bir dizi görüşmelerde bulunmak için İstanbul'a gitmiştir ve Doğu Türkistan teşkilat yöneticileri ve hemşehrilerimizle yararlı görüşmeler yapılmıştır.

6) 9.12.2001'de 10 Aralık dünya insan hakları günü münasebetiyle Pazar günü dernek yönetim kurulumuz ve hemşehrilerimizden oluşan 55 kişilik bir ekip ve Ankara'daki hemşehrilerimiz ile İstanbul'dan gelen yöneticilerimiz Türk Ocakları Genel Merkezinde DSP, MHP, DYP, SP, BBP'li milletvekillerinin katıldığı basın toplantısı düzenlenmiş ve akabinde Çin Büyük Elçiliğine siyah çelenk konulmuş. Basın bildirisi okunmuş, çeşitli sloganlar ile Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri protesto edilmiştir devamında BM Ankara temsilciğine rapor sunulmuştur.

7) 11.12.2001 Erciyes TV'de Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ebubekir Türksoy 10 Aralık Dünya insan hakları günü ile ilgili televizyon yapımcısı Nuriye Derin Hanımın sunduğu programa canlı katılmış ve Doğu Türkistan'da insan hakları ihlallerini gündeme getirmiştir.

8) 16.12.2001 'de Ramazan Bayramı münasebetiyle bayram namazını müteakip Başkan Ebubekir Türksoy ile birlikte bir heyet Hunat Camiindeki protokol bayramlaşmasına katılmış ve mahallemizde Türkistan camiinde bütün cemaatimizin katıldığı bayramlaşma gerçekleşmiş ve tüm hemşehrilerimizin evleri tek, tek ziyaret edilmiştir. 17.12.2001 Bayramın ikinci günü dernek binamızda Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız siyasi parti il başkanları Dernek ve vakıf temsilcileri ile Doğu Türkistan dostlarının katıldığı geniş katılımlı bir bayramlaşma gerçekleşmiştir. Dernekten üç ekipte karşılıklı ziyaret çerçevesinde bayramlaşmaya çıktı.

9) 20.12.2001’de TÜDEV  tarafından gerçekleştirilmiş olan 9. Türk Kurultayında Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneğini temsilen Başkan Yardımcısı Hayrullah Efendigil, Genel Sekreter Seyit Tümtürk Doğu Türkistan Milli Kurultayı ve Doğu Türkistan Vakfı ile birlikte katılmıştır. Kurultayda derneğimiz yöneticilerince gerçekleştirilen faaliyetler:
a. Kurultay salonuna 3 adet Gökbayrak asılmıştır.
b. 9.Cumhurbaşkanı sayın Süleyman Demirel'e, Kıbrıs Cumhurbaşkanı sayın Rauf Denktaş'a
ve Türk Cumhuriyetlerinden sorumlu devlet bakanı sayın Prof. Dr. Abdulhaluk Çay Bey'e Aziz Doğu Türkistan'ın ay-yıldızlı gök bayrağı Doğu Türkistan milli giysisi (doppa) ve Doğu Türkistan ile ilgili rapor sunulmuş ayrıca derneğimizin yayın organı olan Gökbayrak dergilerimizden 200 adet Doğu Türkistan'ın son durumunu içeren bildirilerden tüm protokole ve zevata dağıtılmıştır.
c. 3 adet Ulusal TV kanalı ile program yapılmış ve Doğu Türkistan'daki son durum hakkında bilgi verilmiştir. Bu kanallar BRT, TRT ve ULUSAL kanaldır.
d. Kurultayın 1. ve 2. günü dernek ve teşkilat yöneticilerimiz ve bakanlar,  milletvekilleri, Türk Cumhuriyetlerinden gelen delegeler ve diğer zevat olmak üzere birebir yoğun temas kurulmuş Doğu Türkistan'ın durumu ile ilgili bilgi verilmiştir.
e. Kurultayın ikinci günü Uluslararası ilişkiler komisyonunda milli kurultayı Başkan sayın Enver Can 15 maddelik bir raporu kürsüden okumuş ve Doğu Türkistan meselelerine değinmiş öneri ve tavsiyelerini komisyon başkanına takdim etmiştir.
f. Kurultayın üçüncü günü sonuç bildirisine Doğu Türkistan konusu alınmıştır. Türkiye'de yaşayan Doğu Türkistanlılardan bahsedilmiştir ve sonuç bildirgesinin 24. maddesinde Çin'in Doğu Türkistan'da insan hakları ihlalleri ve değişik ülkelere sığınan Doğu Türkistanlıların Çin'e iade edilmemesi ve özelde Almanya da tutuklu bulunan Abdullah Ayyup'un Çin'e iade edilmemesi için gerekli girişimlerde bulunulması yer almıştır.
g. TÜDEV Başkanı sayın Prof. Dr. Abdulhaluk Çay Bey ve Genel sekreter Atilla Şimşek Beyle dernek yöneticilerimiz birebir görüşmüş ve Doğu Türkistan ile ilgili son durum ve Türkiye'deki teşkilatlarımız hakkında kendileriyle görüş alışverişinde bulunulmuştur.

10) 28.12.2001 Cuma günü Kayserimizin en büyük tarihi camii olan Hunat Camiinde Merhum Liderimiz İsa Yusuf Alptekin ve Mehmet Emin Buğra ve Doğu Türkistan şehitlerinin ruhuna Kur'an-ı Kerim hatmi şerifi ve Mevlüd-ü şerif okutulmuştur. Namaz çıkışı üç kapıdan gül suyu, şeker ve Doğu Türkistan'da Çin'in uyguladığı zulmü anlatan binlerce el ilanı dağıtılmıştır. Bu olay Kayseri'deki yerel TV ve gazetelerde geniş şekilde yer almıştır.

11) 9.11.2001 tarihinde başta Milli Kurultay Başkanlarımız sayın Enver Can ve Doğu Türkistan Vakfı Müdürü Hamit Göktürk Bey, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ebubekir Türksoy, Başkan yardımcısı Hayrullah Efendigil ve Genel sekreter Seyit Tümtürk'ten oluşan bir heyet başta Kayseri Valisi sayın Nihat Canpolat Bey, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Garnizon Komutanı Tüm General Süleyman Arıkan, Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Bekir Yıldız Bey, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Emniyet Müdürü Bekir Tanrıkulu, Rektör Prof. Dr. Zeki Yılmaz, Hava indirme Tugay Komutanı Tuğgeneral Reha Taşkesen'e nezaket ziyaretlerinde bulunuldu ve Doğu Türkistan ile ilgili bilgi verilmişti.

12) 12.11.2001 teşkilat başkanlarımız bir heyet halinde Kayseri'de bulunan siyasi partilerden başta DSP, MHP, DYP, SP, AKP, ANAP, CHP, BBP İl Başkanlarına ziyarette bulunmuş ve kendilerine Doğu Türkistan'ın son durumu anlatılmıştır.

13) 16.10.2001 Ankara'da Kayseri'deki teşkilatlarımızın bir Şubenin açılması için bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Dernek Başkanı Ebubekir Türksoy ve Genel Sekreter Seyit Tümtürk Ankara'ya gitmiştir

  • 1109 defa okundu.