Çin ve İslamî Terör (!)bahanesi

 

Güler KÖMÜRCÜ

Habertürk

 

Pazar günü New YorkTimes'da Batı ÇİN-UYGUR TÜRKLERİ HAKKINDA TAM SAYFA BİR HABER VARDI... Çin’in bölgede yaşayan yaklaşık 9 milyon Türke neler yaptığı nasıl baskı altında tuttuğu, islami terör yapıyorsunuz suçlamalarıyla nasıl eziyet ettiklerini anlatılıyordu... 8 bin imamı yeniden eğitime tabii tutuyorlar mesela, gerekçe vahabiliği yayıyorlarmış. Habere göz atarken bir önceki yazımda dile getirdiğim, Amerikalı bir gelecek bilimcinin bendenize söylediği "Dünya özellikle Batı Çin ve Kuzey Afganistan'daki Türklerle-Türk ayaklanmalarıyla ilgili önümüzdeki günlerde çok önemli haberler duyacak, bekleyin" şeklindeki yorumu aklıma geldi...

ÇİN'in, Sincan bölgesi, Türk siyasi sözlüklerinde Doğu Türkistan olarak geçiyor ve bölgede biraz önce de belirttiğim gibi yaklaşık 9 milyon Uygur Türk'ü yaşıyor. Bölge, zaman zaman Çin yönetiminin kendilerine ekonomik ve siyasal baskı yaptığını, kültürlerini ortadan kaldırmaya çalıştığını ileri süren Uygur Türklerinin ayaklanmalarına sahne oluyor hali hazırda zaten. Bölgeye bilinçli olarak ekonomik yatırım yapmayan, Çinli nüfusu, ekonomik destekle bu bölgeye yerleştiren Çin yönetimi ise, geçmişte, nükleer denemelerini daha çok bu coğrafyada gerçekleştirmiş, bu denemeler aynı zamanda, Kırgızistan ve Kazakistan’ı da   etkilemişti.

Uygur asıllı Amerikalı gazeteci A. Seytoff'un dünyaya duyurduğu son gelişme, Çin yönetiminin, Uygurlar'ı, AİDS hastalığı konusunda hiç bilgilendirmediğini ve bölgenin büyük bir AİDS salgınıyla karşı karşıya kaldığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, AİDS, 1995 yılına kadar bu bölgede hiç görülmedi. Bölgedeki nüfus, o güne kadar, bir uyuşturucu türü olarak afyonla tanışmıştı ama, bu tarihten sonra, dünya uyuşturucu üretiminin merkezi olan Tayland'daki "Altın Üçgen"den bölgeye çok miktarda eroin akmaya başladı. 1996 yılında yapılan taramalarda ise, bölgedeki her dört uyuşturucu kullanıcısından birinin AİDS virüsü taşıdığı belirlendi.

Çin hükümeti, bu gelişmeye karşın bölgede hiçbir tedbir almadı ve halkı aydınlatıcı hiçbir kampanya düzenlemedi. Çin'de şu anda toplam 500 bin AİDS hastasının olduğu biliniyor. Uygurlar ise, "B/C tipi" olarak adlandırılan HIV virüsünün Çin yönetiminin bilgisi dâhilinde bölgeye yayıldığına inanıyorlar. (A.Zenturk'un yorumuyla...)

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) geçtiğimiz günlerde Çin'in DTÖ'ye üye olarak kabul etti. Çin, dünya ticaretinin yedinci büyük devi. Geçen yıl 249 milyar dolar ihracat, 225 milyar dolar da ithalat yaptı. Kısacası, yaklaşık 500 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip bu ülke.

 

  • 1033 defa okundu.