Birleşmiş Milletler insan Hakları Yüksek Komiseri Mary Robinson;

"Terörizm Salaşında Hakların Korunması"Çağrısında Bulunmuştur

 

HELSİNKİ, 28 KASIM (AFP).

Birleşmiş milletler insan haktan yüksek komiseri Mary ROBİNSON Çarşamba günü yapılan salaşın sivil örgütlere ağır hasar ı/erdiğini söyleyerek hükümetlere Vatandaşlarının temel haklarını korumak için çabalarını iki katına çıkarma çağrısında bulundu. Robinson Finlandiya'nın başkentinde gazetecilere "Demokratik ülkeleri terörizmle savaş için atman önlemlerin insan haklarının korunması Ve kanun yönetiminin önemi konularını baltaladığını" söyledi.

Bayan Robinson demokratik ülkelere terörizmle savaşırken uzun dönemde terörizme karşı kesin bir kale olan sivil özgürlükler gibi değerlere sahip çıkmaları konusunda ricada bulunduğunu belirtti. Robinson ayrıca Salı günü Avam kamarasının terör zanlılarını mahkeme edilmeden atıkonulabitmelerine izin Veren anti-terör kanunlarını kabulüyle ilgili kaygısını ifade etti.

Alınacak tedbirlerle ilgili okuduğu raporlarla kaygı duyduğunu zaten hali hazırda etkin tedbirlerin alınmış olduğunu tehditlerin Ve tehlikelerin ne olduğu konusunda kesin bir bilgimiz olması gerektiğini belirtti.

İnsan hakları organizasyonları ite konuşmalar yapmak için Perşembe günü Londra'ya gidecek olan Robinson terörizme karşı alınacak olan tedbirlerin sadece gerekti olduğu ölçüde Ve amacına ulaşacak ölçüde olması gerektiğini ekledi.

Başkan George Bush'un şüphe duyguları yalancı terörist zanlıların gizli askerleri mahkemelerde yargılanması konusunda ki pek çok çevreden eleştiri atan önerisi Birleşik Devletlerde sivil haklar tartışmasını alevlendirdi.

Robinson Çin'in "terörizmle mücadeleyi" Şincang bölgesindeki siyasi muhalefeti bastırmak için kullanan bir ülke olduğunu söyledi.

Robinson kaygılı olduğunu çünkü bu durumun ifade özgürlüğünü Ve yasal siyasi muhalefeti baskı altına almak olduğunu söyledi.

Bu ayın başında Çin'de olduğunu Ve Şincang bölgesindeki Müslüman Uygur konusunu gündeme getirdiğini söyledi. Birleşik Devletlere uçaklarla intihar saldırılarının yapıldığı 11 Eylülden beri insan hakları ihlalleri ite ilgili pek çok şikâyet aldıklarını belirtti. Robinson ayrıca Rusya'nın kendisinden ayrılan Çeçenistan'ta olan çatışmalarında ki insan hakları ihlallerinden rahatsız olduğunu Ve burada ki insan hakları durumunun terörizm problemi olarak değerlendirilmesini yanlış olacağını belirtti.

Ayrıca Mezar-ı Şerifte Taliban yanlısı esirlerin yattığı hapishane isyanında ki sert tedbirler için soruşturma yapılması çağrısında bulunarak Afganistan'da insan hakları suçlarına karşı sorumluluk kültürüne ihtiyaç olduğunu Ve orada durumun karmaşık olduğunu belirtti. Robinson insan hakları örgütlerine şemsiye görevi yapan işkenceye karşı Dünya Örgütü (OMCT) tarafından insan hakları ihlalleri ile ilgili konferansın açılışı için İskandinav (Kuzey Avrupa) ülkesindeydi.

Konferansa çeşitli insan hakları organizasyonlarından Ve Birleşmiş Milletlerin üst düzey görevlilerinden pek çok kişi katılıyor Ve görüşülecek konular çocuk kaçakçılığı, işkencesi,şiddeti Ve cinsel istismarını da içeriyor.

Helsinki'nin 175 Km güneybatısında Tampere şehrinde Mirleşmiş Milletler sponsorluğunda yapılacak olan konferans Cumartesiye kadar sürecek.

  • 953 defa okundu.