HALUK GÖKTÜRK
 
26 Eylül 1994 günü saat: 20'de Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Merkezi'nde Doğu Türkistan'ın Çinli işgalcilerce istila edilişinin 45. yılı münasebeti dolayısı ile birtelin toplantısı düzenlenmiştir.

Toplantıya Erciyes Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, Doç. Dr. Metin Karaörs, Öğr.Görevlisi Mahmut Sarıkaya,Öğr. Görevlisi Hadi Yağcı ve kalabalık bir dinleyici grubu katılmıştır.

Toplantının  açılış konuşmasında Derneğimiz 2. Başkanı Sayın Mehmet Emin Batur, Çin'in Doğu Türkistan'ı işgalini sadece 1949 yılında ortaya çıkmış bir fikir olmadığını Çinlilerin tarih boyunca Doğu Türkistan'ı işgal emellerinin var olduğunu Doğu Türkistan işgal edilmeden yayılmacı emellerine asla ulaşamayacaklarını daha önceden bildiklerini ve bugünkü işgalin yayılmacı, emperyalist emellerinin bir parçası olduğunu söylemiştir.

Toplantı daha sonra Dernek Başkanımız Sayın Mehmet Cantürk'ün Doğu Türkistan'ı işgal şamasını anlattığı şu sözleri ile devam etmiştir: " Bundan 45yıl önce bugün, 26 Eylül 1949 tarihinde Mao Tse Tung ve taraftarları Doğu Türkistan'a girerek orayı işgal etmişlerdir. Bu işgalcilerden önce Çin'de iktidarda milliyetçi Çin (Çankeyşek) vardı. Mao'nun liderliğinde Pekin ve civarında yürütülen kominist ihtilal hareketi gittikçe güç kazanıyordu. Dolayısıyla Çankyşek Hükümeti, iktidarı bırakıp Formoza Adası'na kaçmak üzereyken, Doğu Türkistanlı liderlerden merhum Mehmet Emin Buğra ve İsa Yusuf Alptekin Beyler bu durumun farkına vararak Çankeyşekle görüşmeyi uygun görürler. Görüşmede liderler Cankeyşek'e şu tekliflerde bulunurlar; " Nasıl olsa Çin'in idaresi elimizden çıkacak, biz Doğu Türkistanlıların tarihi boyunca bağımsızlıkları için verdikleri mücadeleleri biliyorsunuz. Bu mücadele ebediyen devam edecektir, hiç olmazsa sizler yönetimden ayrılmadan DoğuTürkistan'ın

İstiklalini ilan ederseniz, bizler de sizlere minnettar kalacağız." demişlerse de Çankeyşek ve devlet erkânı ;"Sizin Doğu Türkistan dediğiniz yerin adı Sinkiang'da Çin'in bölünmez bir parçasıdır. Çin kıtasına biz tekrar döneceğiz bu konuyu o zaman görüşelim" diyerek liderlerimizi makamlarından çıkarmışlardır.

Demek oluyor ki Çin 'in karasıda, kızılıda birdir. Onlardan Müslüman Türk'e hiç bir zaman bir faydası yoktur. Sonuç olarak Doğu Türkistan'ı bir Çinli diğer bir Çinli'ye bırakmıştır. Fakat zulüm ebedi değildir.Doğu Türkistan bir gün mutlaka istiklaline kavuşacaktır.

Daha sonra söz alan Prof.Dr. Tuncer Gülensoy Uygur Türklerinin tarihi içindeki seyirleri hakkında bilgi vermiştir. Ve sözlerini. Doğu Türkistanlı öğrencilerin mutlaka Doğu Türkistan Tarihi 'ni çok iyi öğrenmeleri gerektiğini belirterek bitirmiştir. Sayın Gülensoy'dan sonra kürsüye gelen Doç. Dr. Metin Karaörs Bey'de Çinliler ne kadar kalabalık olursa olsun, ne kadar güçlü olursa olsun Cenab-ı Hak günün birinde onlara öyle bir bela verecek ki, neye uğradıklarına şaşıracak ve param parça olacaklardır. Doğu Türkistan'da layık olduğu hürriyete kavuşacaktır." diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantıya katılan Sayın Mahmut Sarıkaya'da ;" Hiç bir zaman yeise düşülmemesi gerektiğini, mutlaka hakkın yerini bulacağını, dünyadaki gelişmelerin lehimize dönebileceğini ve ayrıca özellikle, Kayseri'de faaliyet gösteren Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneğinin faaliyet grafiğinin devamlı yükseldiğini ve bu istikrarlı çalışmalar neticesinde Doğu Türkistan Davası'nın layık" olduğu yere ulaşacağını " beyan etmiştir.

Daha sonra söz alan Öğr. görevlisi Hadi Yağcı''da Uygur Tarihi'ni ve Doğu Türkistan'ın önemini anlatan bir konuşma yapmıştır.kavuşucaktır.

Daha sonra söz alan Prof.Dr. Tuncer Gülensoy  Uygur  Türleri’nin tarihi içindeki seyirleri hakkında bilgi vermiştir. Ve sözlerini. Doğu Türkistanlı öğrencilerin mutlaka Doğu Türkistan Tarihi 'ni çok iyi öğrenmeleri gerektiğini belirterek bitirmiştir. Sayın Gülensoy'dan sonra kürsüye gelen Doç. Dr. Metin Karaörs Bey'de Çinliler ne kadar kalabalık olursa olsun, ne kadar güçlü olursa olsun Cenab-ı Hak günün birinde onlara öyle bir bela verecek ki, neye uğradıklarına şaşıracak ve param parça olacaklardır. Doğu Türkistan'da layık olduğu hürriyete kavuşacaktır." diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantıya katılan Sayın Mahmut Sarıkaya'da ;" Hiç bir zaman yeise düşülmemesi gerektiğini, mutlaka hakkın yerini bulacağını, dünyadaki gelişmelerin lehimize dönebileceğini ve ayrıca özellikle, Kayseri'de faaliyet gösteren Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneğinin faaliyet grafiğinin devamlı yükseldiğini ve bu istikrarlı çalışmalar neticesinde Doğu Türkistan Davası'nın lay,v" olduğu yere ulaşacağını " beyan etmiştir.

Daha sonra söz alan Öğr. görevlisi Hadi Yağcı''da Uygur Tarihi'ni ve Doğu Türkistan'ın önemini anlatan bir konuşma yapmıştır.

 

  • 998 defa okundu.