Enver CAN
D. T. Milli Kurultay Başkanı
 
Nisan Ayı'nın girmesiyle birlikte Komünist Çin hükümeti bütün güvenlik birimlerine "Darbe verme çağrısı" adı altında gizli bir genelge yayınladı.

Çin makamları bu temizleme harekatını, mafyaya ve çeşitli adi suçlulara darbe vurma hareketi diye açıklasa da,Pekin hükümetinin bu emri Uygur ülkesine gelince siyasi bir harekete dönüştü.
Doğu Türkistan Uygur Özerk bölgesinin kukla reisi Ablahat Abdulreşit Bu mafyaya darbe Vurma hareketinin, bölgemizde uygulamasını şu şekilde izah eder" Bölücüler bölgemizde en büyük çetedir, bundan dolayı hareketin ana amacı bunları temizlemek olmalıdır"

13 Nisan 2001 tarihinde bölgeye gelen Çin Genel Kurmay Başkanı Chi Hao Tian bölgedeki ordu komutanları ile yaptığı toplantıda şu konuşmayı yaptı; İlkemizin bütünlüğü için bölgede bulunan bütün asker ve Bingtuan (Tarım Ordusu) ile işbirliği yaparak,bölücülere darbe vurulması konusunda emir vermiştir. Çin hükümetinin bu hareketin asıl amacının adi suçlulara darbe vurmak olmayıp,kendi topraklarında insan gibi yaşamak ve vatan için mücadele eden mücahitleri bu hareketten alıkoymak için yürütülen siyasi bir harekettir.

Bilindiği gibi 20. asrın sonlarına doğru dünyada büyük bir değişim oldu. Eski Sovyetler birliğinin parçalanmasıyla birlikte 15 bağımsız Cumhuriyet tarihteki eski yerini aldı. Özellikle Türkistan topraklarında Kazakistan,Kırgızistan,ve Özbekistan gibi kardeş Cumhuriyetlerinin bağımsızlık kazanması Doğu Türkistan'da yaşayan halkın bağımsızlık ve özgürlük arzusunu daha da güçlendirdi. Böylece işgalci Komünist güçlerine karşı mücadele eden halkın istek ve arzusu daha da güçlendi.
Çin zulmü altında inleyen Uygur Türklerinin kendi kaderlerini kendilerinin belirleme hakkını elde etmek en doğal hakkıydı. Ama Çin işgalci güçleri Uygur Türklerinin insanca özgür yaşama isteklerine kulak asmadı.Dünyada işgalci devletlerin tek, tek çökmekte olduğunu dünyada demokrasi ve özgürlük rüzgarlarının esmekte olduğunu savaş suçlusu Miloşeviç'in bile adalet önüne çıkarıldığından bile ders almadı,aksine bu devletlerin parçalanmasındaki ana sebebin Egemenliği altındaki etnik gruplara fazla özgürlük vermekten kaynaklandığını ileri sürerek , Uygur Türklerine olan baskısına daha da arttırdı.
Son 10 yılda n bu yana bu yana devam eden kendi kaderini kendi belirleme harekatını kanlı bir şekilde bastırdı.

Özellikle 1996 yılından bu yana sürekli bir şekilde devam ettirilmekte olan" Büyük temizleme hareketi" adı altında tutuklamalar sürekli devam etmekte. Cellat Wangle Cjuan'in "Bin kişi haksız tutuklansa tutuklansın, bir bölücü bile elden kaçmasın" sloganıyla binlerce Doğu Türkistanlı haksız bir şekilde tutuklandı.Binlercesi kökten dinci suçlamalarıyla hapse atıldı.Bunların pek çoğu işkenceye maruz kaldılar ve ölüm cezasına çarptırıldılar.Doğu Türkistan'da devlet terörü gittikçe artmakta,bugün yeni bir genelge yayınlanmıştır, Bu sefer ki genelge son 10 yılda yapılan kıyım hareketinin en büyüğüdür. Binlerce Doğu Türkistanlı işkence görecek ve hapse atılacak idam edilecek.
Son 10 yıldan beri bu davayı dünyanın çeşitli ülkelerinde ve birçok demokratik platformlarda anlatmaya çalışmamıza rağmen, dünya kamuoyunun dikkatini Doğu Türkistan üzerine çekemedik. Çin faşistlerinin uyguladığı bu insanlık dışı harekete dünya devletleri göz yummakta, seyretmekle  yetinmektedir.

Doğu Türkistan halkının üzülmesine sebep olan hareketlerin biride kardeş Türk Cumhuriyetleri bile kendi çıkarların uğruna kardeşlerini satmaya devam etmektedir. Çinlileri bilerek veya bilmeyerek desteklemeye devam etmektedir. Çin 1996 yılında Shangay beşlisi adı altında bir ittifak oluşturarak, Türk Cumhuriyetlerine sığınan siyasi suçluların iadesini sağladılar, Çin'in bu işgalci siyasetinden kolay, kolay vazgeçmeyecektir.

Bizler özgür dünyada yaşayan Doğu Türkistanlılar olarak kanımızın en son damlasına kadar haklı davamızı dünya kamuoyuna anlatmaya çalışacağız.

DOĞU TÜRKİSTAN Enformasyon Merkezi

  • 1174 defa okundu.