Doğu Türkistan Haber Bülteni

Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi tarafından yayınlanmaktadır.

 

                   No:02

 Cuma, 28 Şubat 2002

Çin Hükümeti Tursuncan Emet Olayını

Bahane Ederek

Din Üzerine Uyguladığı Siyasi Baskıyı;

Edebiyat, Sanat ve Eğitime Doğru Genişletmekte

Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi (ETÎC) muhabiri Bugda'nın 21 ocak tarihli haberi

Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de 1 ocak 2002 tarihinde düzenlenen şiir okuma gecesinde Tursuncan EMETin okuduğu şiiri bahane eden Çin hükümeti dine olan siyasi baskısını, edebiyat, sanat ve eğitime doğru genişletti. Yılbaşı günü düzenlenen bu sanat gecesinden hemen sonra, Komünist Çin hükümeti üst düzey kurulu toplandı. Bu toplantıda Sincan Uygur Bölgesi reisi Ablet Abdurreşit konuşmasında, şiir okuma gecesinde Tursuncan EMET'in okuduğu şiiri dile getirerek, adı geçen şiirde gizliden gizliye bölücülüğün savunulduğu, etkisinin çok kötü olduğunu, bu nedenle bölücülüğe karşı ciddi önlemler alınması ve ideolojik bir eğitim kampanyasının başlaması gerektiğini söyledi.

Ablet Abdurreşit konuşmasında ayrıca, medyaya ehemmiyet vermek, terör Örgütlerinin ve bölücülerin radyo,kitap,dergi,kültür,sanat ve Internet gibi iletişim araçlarından faydalanarak bölge halkı üzerindeki etkilerini önlemek, bu tür yayınları kesinlikle yok etmek ve halk arasında bölücülüğe karşı çalışmaları güçlendirmek gerektiğini söyledi. Bu toplantıda ve devam eden toplantılar sonucunda, Komünist Çin hükümeti, Doğu Türkistan'daki söz ve yayın özgürlüğü üzerindeki kısıtlamaları arttırdı.

Örneğin, Sincan gazetesinin 1 Ocak sayısında yer alan habere göre, Komünist Çin hükümeti Sincan bölgesi sekreteri Wang Lıquan ve bölge reisi Ablet Abdurreşit'in başkanlığında gerçekleşen toplantılarda, bölücülüğe karşı yapılacak olan eğitim kampanyasının stratejisi düzenlendi. Wang Lıquan konuşmasında bölücülerin görsel ve basılı yayın,internet ve edebiyat ile toplumun beynini yıkama faaliyetini hızlandırdığını, bu bu güçlerin baştan beriokulları merkez olarak kullandıklarını, uluslar arası terör güçlerine karşı mücadele hareketinin daha da güçlendirilmesi, üç güce karşı mücadelenin sarsılmadan devam etmesi gerektiğini, senelerden beri bu çalışmaların devam etmesine rağmen, bu yoldaki çalışmaların bundan sonra daha da arttırılması gerektiğini söyledi.

Başlatılan yeni eğitim faaliyetlerine, herkesin katılmak zorunda olduğu, özellikle üniversite öğretim görevlilerinin, üniversite çalışanlarının, üst düzey yöneticilerin bu kampanya kapsamına kararı alındı. Yayın, internet, kültür, sanat, eğlence merkezlerinde çalışan ve ticaret yapan herkesin bu ideolojik eğitimi alması zorunlu bir hale getirilmesi kararlaştırıldı. 31 Ocak, 1-2 Şubat tarihlerinde yayınlanan Şincang gazetesinde bölücülere karşı mücadelenin her sahada şartsız ve durmaksızın devam edileceği yönünde haberler yer aldı.

EASTERN TÜRKİSTAN INFORMATION CENTER

President: Abdulcelil KARAKAŞ

Lindvvurm str 99, 80337 Munich, GERMANY

Tel: 0049 89 513 99 024 Fax: 0049 89 513 99 398

http://www.uygur.org      E-mail: etic@uygur.com

 

  • 1344 defa okundu.