Başarılı Bir Uygur Kadını

Saltanat İLYASOVA

                                                                                                                          GÖKBAYRAK

 

Uygur halkının kıymetli yazarı Yusuf İLYASOVAD beyin kızı Saltanat ILYASOVA 1955 yılında Doğu Türkistan Cumhuriyetinin Başkenti URUMÇİ şehrinde dünyaya gelmiştir. 1961 yılında ailesi ile birlikte komşu Kazakistan Cumhuriyet'ine göç ederek, Alma-ata şehrinin "GORNIY-Gİ-GANT" mahallesine yerleşmiştir. Alma-ata'da lise eğitimini takdirle tamamlamış ve Kazakistan Devlet HUKUK Üniversitesine girmiştir. Okuduğu süre boyunca il mahkemesinde çalışmıştır. Okulu tamamladıktan sonra 1981 yılına kadar komsomollar şıtabıda çalışmıştır. 1985 yılında Alma-ata vilayeti Talgur ilçe icra komisyonu savcılığına atanmıştır.

Çalışmasındaki başarılardan dolayı teminat bölümü il savcılığına getirilmiştir ve bu süre içinde özel şirketlerde hukuk danışmanı olarak çalışmıştır. Bu süre içinde, o dönemin sabık hakimi A. Islamov ile birlikte Uygur Reyibek Keğen, Kurti,Balıkaş vs. ilçelerdeki maddi açıdan ihtiyaç sahiplerine İki milyar Som yardım temin etmiştir.

Mesleği Hukukçu ve Ticaretçi olan Saltanat ILYASOVA , Uluslararası ilişkiler ve iktisat danışmanı olarak birçok ülkede çalışmıştır. 1996 yılından itibaren Kazakistan Uluslararası Tahkim Komisyonu başkanlığı ve Cumhurbaşkanı Nur Sultan NAZARBAYEV'in hukuk danışmanı görevlerini sürdürmektedir. 

Resmi görevli olarak geldiği Türkiye'de, bir günlük ziyaret için Kayseri'ye gelen Saltanat Hanım ile, kendisini Kayseri'ye davet eden Kayseri Barosu Avukatlarından Mükremin Türkmen Bey'in temasları ile tanışma fırsatı bulduk. Beraberliğimiz süresi içinde, Saltanat Hanım derneğimize davet edildi ve kendisine derneğimiz amaçları ve faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Zamanının kısıtlı olması nedeniyle, sadece bir akşam yemeği süresince misafir edebildiğimiz Saltanat Hanım, çok arzu etmesine rağmen bütün hemşerilerimiz ile tanışma fırsatı bulamadan aynı gün Kayseri'den ayrıldı.

Bu bir günlük Kayseri ziyareti esnasında, Kayseri Valisi Sayın Nihat Canpolat ve Kayseri Emniyet Müdürü tarafından kabul edilen Saltanat Hanım'ı en çok etkileyen olay hiç şüphesiz, vatanından binlerce kilometre uzakta da olsa Uygur hemşerileri ile karşılaşması oldu. Saltanat Hanım bu duygusunu beraberliğimiz esnasında mütemadiyen tekrar ettiği "Dünya ne kadar da küçük" sözleri ile dile getirdi.

Sovyetler Birliği 70 yıldan fazla bir süre zarfında Orta Asya'da; Kazak, Özbek, Kırgız,

Türkmen ve Uygur gibi Türk kavimlerinin ayrı milletler olduğu politikasını yürütmüştür. Bu politika sayesinde de Türk kavimleri arasında düşmanlık tohumları ekerek, aralarında oluşturacağı sunni anlaşmazlıklar ile Orta Asya'daki hakimiyetini devam ettirmek istemiştir. Her ne kadar da aynı dini, aynı kültürü, aynı tarihi paylaştığımız fakat bunun yanında uzun süre Rusya'nın ayrı milletler politikasına maruz kalan Kazakistan'da uluslar arası tahkim konusunda en yetkili isim olmak Saltanat Ilyasova için çok büyük bir başarı ve biz Uygur milleti için gurur vericidir. Saltanat Hanım'ın başarısı Kazakistan Uluslararası Tahkim Komisyonu başkanlığı ile sınırlı olmayıp, aynı zamanda Kazakistan devlet başkanı Nur Sultan Nazarbayev'in hukuk danışmanlığı görevine kadar uzanmaktadır.

Her ne sebeple olursa olsun vatanını terk ederek başka bir memlekette yaşamak zorunda olan insanların, bürokratik yapı içinde yükselerek üst düzeylere gelmesi ve kendini kabul ettirmesi oldukça zordur. Bunu başarmak; kesin olarak ortaya konmuş ideallere ulaşma azmi ve karşılaşılan güçlüklere karşı koymada gösterilen üstün bir iradenin varlığına bağlıdır. Saltanat llyasova'nın da, mevcut kaynakları ile ileride dünya ekonomisi ve dünya politikasında büyük ölçüde söz sahibi olabilecek Kazakistan gibi bir ülkede bulunduğu mevki ve elde ettiği başarılar, üstün bir çalışma ve kabiliyetin ürünüdür.

 

(*) Yusuf İLYAS (1914–1999) Doğu Türkistanlı yazardır. En tanınmış eseri, 1. Baskısı 1994 Alma-ata ve 2. Baskısı 1997 Urumçi'de yapılan IĞIR TINIKLAR (AĞIR NEFESLER) adlı romanıdır. Bu romanda. Yarkend Saidiye Devletinin Hükümdarı Danyal Hoca'nın hayatı ele alınmıştır. Ayrıca; Kalmuklar ile bu devlet arasındaki mücadele ile 17. Yüzyılda Doğu Türkistan'ın sosyal ve siyasal durumu çok açıkça bir üslupla romanda işlemiştir.

 

  • 964 defa okundu.