DOĞU TÜRKİSTAN’DAN HABERLER

                                                                                                                          

                                                                                                                          GÖKBAYRAK

 

Nimet ABDULKADİR SİLAHLI SALDIRI SONUCU ŞEHİT OLDU

Kırgızistan Halklar Asamblesi üyesi Nimet Abdulkadir, Mart ayında evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. Katilin kimliği tespit edilmiş olmasına rağmen yakalanamadı.

Nimet ABDULKADİR 1947 yılında Gulca'da doğmuştur

1962 yılında ailesi ile birlikte Kırgızistan'a göç ederek Bişkek'e yerleşmiş ve Politeknik Üniversitesini bitirmiştir. Ticaret ile iştigal etmekte iken ittifak Cemiyeti Başkanlığına seçilmiştir.

İkinci dönemde (1999'da) bu göreve yeniden getirilmiştir. Cesur ve atılgan bir kişiliğe sahip olup Doğu Türkistan'dan çeşitli nedenlerle Kırgızistan'a iltica edenlere sahip çıkmış ve onları korumuş, yakından ilgilenmiştir. Aynı zamanda Kırgızistan Halklar Asamblesi üyesi ve Cumhurbaşkanlığı danışmanı idi.

 

ÇİN'DE 5 UYGUR TÜRK'Ü İDAM EDİLDİ.

Çin basını, Uygur kökenli 5 kişinin idam edildiğini duyurdu. China News Service'in (CNS) haberine göre, Sincan eyaletinin başşehri Urumçi'de Çarşamba günü yakalanan 5 Uygur kökenli kişi, Çin'i parçalamak için faaliyetlerde bulunmak, silah kaçakçılığı yapmak, cinayet ve hırsızlık" suçlamalarıyla yargılandı ve idam kararından hemen sonra idam edildi.

CNS, idam edilenlerden 2'sinin yabancı bir ülkede ki bir kampta eğitim gördüğünü ileri sürdü. Haberde, sözü edilen 5 kişinin dışında 2 kişinin daha idam edildiği, 6'sının da çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığı kaydedildi, ancak bu konuda ayrıntı bilgi verilmedi. Doğu Türkistan'da son günlerde gerginliğin tırmandığı belirtiliyor.

 

İRAN CUMHURBAŞKANI HATEMİ DOĞU TÜRKİSTAN'I ZİYARET ETTİ

Çin devlet başkanı Jiang Zemin ile İran cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi iki ülke arasındaki ticari bağlantıları kuvvetlendirme yönünde anlaşmalar yaparken tarihi ipek Yolu'nu canlandırma çağrısında bulundu. 5 günlük bir ziyaret için Pekın'e giden Hatemi ile Zemin arasında 5 anlaşma imzalandı. Askeri işbirliği konusunun ele alınmadığı açıklamalarına rağmen, yayınlanan ortak bildiride "Çin ile İran’ın nükleer, biyolojik veya kimyasal silahlardan arınmış bir dünya görüşünü paylaştıkları ancak uluslar arası denetim altında her ülkenin silah teknolojisi kullanma özgürlüğüne sahip olduğu" ifadeleri yer aldı. Ayrıca "İnsan hakları bağlamında hiçbir ülkenin bir diğerinin iç işlerine karışma hakkı" bulunmadığının altı çizildi. Hatemi ziyareti esnasında Çin devletinin her türlü zulüm ve asimile yöntemlerini uygulayarak baskı altında tuttuğu ve bu nedenle tüm dünyadan izole etmeye çalıştığı Doğu Türkistan'ı da ziyaret etti.

Ziyaretinden sonra Hatemi "İran’ın bölgeye her türlü yatırımı yapmaya hazır olduğunu" açıkladı.

 

RABİA KADİRİN SAĞLIK DURUMU AĞIRLAŞIYOR

11 Ağustos 1999 tarihinde tutuklanan ve 9 Mart 2000 tarihinde 8 yıl hapse mahkûm edilen Doğu Türkistanlı ünlü iş kadını Rabia Kadir'in hapishanede gördüğü zulüm yüzünden sağlık durumunun çok kötü olduğu bildiriliyor. Tutuklanmasından sonra aile yakınları ve hatta avukatının bile ziyaretine izin verilmeyen Rabia Kadir'in gerekli muayenesinin yapılması için aile yakınlarından 5000 yüen (600$) istenmiştir. Bu ana kadar kendisinin hastaneye kaldırılma istekleri sürekli red edildi. Ayrıca hapis cezası kesinleşirse 2 nolu hapishane olarak bilinen Urumçi'deki Baijiaci kadınlar hapishanesine nakledileceği bildirildi.

Rabia Kadir ile birlikte gözaltına alınan Abdulkerim Abdurrahim ve Kahraman Abdulkerim hakkında hiçbir bilgi alınamamaktadır.

 

ÇİN 6 UYGUR'U DAHA İDAM ETTİ.

Çin hükümeti, Doğu Türkistan'da İslam'i devlet kurmayı amaçlayan bir gruba üye oldukları-iddiasıyla 6 Uygur Türk'ünü idam etti. 6 Uygur Türkü 'nün eyaletin başkenti Urumçi'deki mahkemenin verdiği kararın ardından "ülkeyi bölmekten" dolayı vurularak idam edildiklerini belirtti.

Devlet medyası, Doğu Türkistan Mahkemesi'nin Haziran ayında 13 Müslüman" ele geçirdiğini ve bunlardan beşinin derhal idam edildiğini diğerlerini

ise ömür boyu ve 17 ila 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığını açıklamıştı. Türkiye Pekin ile yaptığı anlaşmalarla bölgede özgürlük mücadelesi veren Doğu Türkistan mücahitlerini 'terörist' ilan etmiş, Türkiye de Doğu Türkistan davasının savunulmasını yasaklamış ve bağımsızlık hareketinin bastırılmasında Pekine destek taahhüt etmişti.

 

MAHALLEDEN HABERLER

 

1-Fatma TÜRKSOY 18 Mart 2000 tarihinde vefat etmiştir Merhuma Allah'tan Rahmet Kederli ailesine başsağlığı dileriz.

 

2-30 Nisan 2000 tarihinde Atilla Uygurtürk ile Zeynep Türksoy kardeşlerimiz evlenmiştir genç çifte ömür boyu mutluluklar dileriz.

 

3-25 Haziran 2000 tarihinde Abdulkerim Türkistanlı ile Asiye Aydın kardeşlerimiz evlenmiştir genç çiftlere ömür boyu mutluluklar dileriz.

 

4-Ömer ve Gülmelik Yarkentli Çiftinin bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

 

5-07 Temmuz 2000 tarihinde Abdulmecit Avşar ile Gülşah İlktürk kardeşlerimiz evlenmiştir genç çiftlere ömür boyu mutluluklar dileriz.

 

6-Hemşerimiz Kadir Mete Bey'in oğlu Abdulsamet'in sünnet düğünü olmuştur.

  • 996 defa okundu.