1949 yılında Kızıl Çin tarafından işgal edilmesinin 51. yıldönümünün 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü yine ağlayarak; doğum kontrolü adı altında sakat bırakılarak geçiren Doğu Türkistanlı kadınların günlerini yine rutin dışına çıkamadan geçirmek zorunda kaldığı belirtildi.
Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Emrullah Efendigil, dünya kadınlarının demokratik haklarını aldıkları ve demokratik haklarını almak için çalıştıkları günleri temsil eden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne, Doğu Türkistanlı kadınların yine en doğal insan haklarının başında gelen yaşama haklarını koruma çabasıyla girdiğini söyledi. Doğu Türkistanlı milyonlarca kadının okuma, çalışma, evlat yetiştirme hatta istediği kişilerle evlenme haklarının bile bulunmadığını ifade eden Efendigil, "Çin dünya platformunda ve BM'de çok önemli yer işgal ettiği için maalesef insan hakları savunucuları Doğu Türkistan'a yeterince eğilemiyor. Birçok devlette ne yazık ki, 300500 milyon dolarlık menfaati için Doğu Türkistan gerçeğine sırt çevirerek, insanlık adına büyük ayıp işliyor" açıklamasında bulundu.
(A. Mecit Avşar Kayseri Zaman)

FP İL YÖNETİMİ KAYSERİ DOĞU TÜRKİSTAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ
FP İl Başkanı ve yöneticileri İsa Yusuf Alptekin'in vefatının 4. yıldönümü münasebetiyle Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneğini ziyaret ettiler.
Alptekin'in Doğu Türkistan Türklerinin lideri olarak dünya çapında verdiği mücadelelerle unutulamayacağım belirtti. FP İl Başkanı Av. Mustafa AKKAŞ, Dernek Genel Başkanı Emrullah Efendigil'den Doğu Türkistan'daki son gelişmeler hakkında bilgi aldı.
Zulüm Bitmiyor
Dünya'da insan hakları konularında katledilen büyük mesafelere rağmen Doğu Türkistan'da zulmün sürdüğünü belirten Efendigil, "Çinliler Doğu Türkistan’daki soydaşlarımızın birden fazla olan çocuklarını kara nüfus diye adlandırarak kayıtlara geçirmiyorlar, dolayısıyla da insanlar iş bulamıyorlar, Ancak tüm baskılara rağmen bağımsızlık mücadelesi devam ediyor.

Belediye Başkanlarından Memnunuz. 
Dernek Başkanı Emrullah Efendigil, Büyükşehir, Melikgazi ve Kocasinan Belediye Başkanlarının Doğu Türkistan konusundaki hassasiyetinden memnun olduklarım belirterek, sözlerini şöyle tamamladı.
"Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Şükrü Karatepe Çin Büyükelçisini kabul etmeyişini unutamıyoruz. Doğu Türkistan'dan misafirlerimiz geldiğinde Belsin'deki 'İsa Yusuf Alptekin Parkı'na götürüyoruz. Hepsine destekleri ve hizmetlerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ederiz" dedi.

  • 1110 defa okundu.