GÖKBAYRAK
1. Ador Otelinde Yapılan Basın Toplantısı :

Çin halk cumhuriyeti 11 eylülde ABD’ye yapılan saldırıyı bahane ederek Doğu Türkistan Türklerinin bağımsızlık ve insanca yaşama hak ve isteklerine terörist damgası vurmaya çalışmaktadır.
Böylece Çin Doğu Türkistan topraklarını işgalinden buyana yapmakta olduğu sindirme,baskı,zulüm,toplu katliam ve soy kırıma zemin aramaktadır.
Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapmış olduğu açıklamayla
Doğu Türkistanlıları terörist göstererek Türkiye kamuoyunu yanlış bilgilendirme çabaları bunun son örneğidir.bu nedenle derneğimizin girişimleriyle 25.01.2002 Cuma günü saat 13:30’da Tandoğan meydanı Ador otelinde Doğu Türkistan milli kurultayı önderliğinde Türkiye’nin çeşitli illerinde faaliyet yapmakta olan
Doğu Türkistan’la ilgili dernek ve vakıflar ayrıca TBMM’de gurubu bulunan MHP, DYP, AKP, SP den onbir milletvekili Çin hükümetine karşı cevap mahiyetinde ortak basın toplantısı düzenlemiştir.

2. 25.01.2002 tarihinde Türkiye cumhuriyeti 9.cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL ziyaret edilmiştir.
Sayın cumhurbaşkanımız Türk dünyası ile aziz Türkiye Cumhuriyeti arasında üstlenmiş olduğu görev Türkiye’deki ve Dünyadaki Doğu Türkistan teşkilatları ve Doğu Türkistan’daki 35 milyon kardeşimizi sevindirmiş, ümit var kılmıştır.
Bu bağlamda teşkilat başkanlarımız minnet ve şükranlarını ifade etmek için Sayın Demirel’i ziyaret etmişlerdir.
Ziyarette Sayın Demirel’e Doğu Türkistan’ın son durumu ve uluslar arası konjonktürdeki konumu ile ilgili rapor sunulmuştur ayrıca engin tecrübesinden istifade edilmiş Doğu Türkistan’la ilgili görüş ve fikirleri alınmıştır .

3. 25.01.2002 Devlet Bakanımız Sn. Reşat Doğru beyin Türk Dünyasından Sorumlu Devlet Bakanlığına atanması ile ilgili olarak derneğimiz yönetim kurulu kendisine nezaket ziyaretinde bulunularak kendisine teşkilat faaliyetlerimizin anlatıldığı ve Doğu Türkistan meselesini içeren bir rapor sunulmuştur.

4. Mısır’dan İstanbul’a aktarmalı olarak Çine gitmekte olan uçağın 30.01.2002 tarihinde Atatürk havaalanına indiği ve ,Doğu Türkistanlı üç kardeşimizinde aynı gün saat 22:00’de Çin’e iade edilecekleri İstanbul’daki arkadaşlarımız tarafından Kayseri Derneğimize haber verilmiştir.Derneğimiz haber üzerine Ankarada’ki arkadaşlarımızı bilgilendirmiş, telefon ve faks trafiği oluşturularak gerekli mercilere milletvekilleri, ve bakanlarımıza durumun aciliyeti üç gencin Çin’e iade edilmeleri durumunda bunların hayatlarının tehlikeye girecekleri anlatılmıştır.Aynı gün akşam saatlerinde sayın Sadi Somuncuoğlu sayın Prof.Dr.Nevzat Yalçıntaş, sayın Şeref Malkoç, sayın S.Arıkan Bedük, sayın Meral Akşener, sayın Mehmet Ağar, sayın Hamdi Baktır derneğimizi bizatihi telefon ile arayıp iadenin durdurulduğunu bize bildirmişlerdir.Konuya duyarlılık gösteren bütün Doğu Türkistan dostlarına en derin minnet ve şükranlarımızı sunarız.Bu olayda devletimizi yanımızda görmek bizleri ziyadesi ile memnun etmiştir.

5. 02 şubat 2002 tarihinde Pakistan’ın Ravalpindi şehrinde İlhan ve Sami isimlerindeki Uygur Türkü gençleri tutuklanmış ve kendilerinin Çin Halk Cumhuriyetine iadeleri söz konusu olduğu haberi derneğimize ulaştrılmıştır. İlgililere bu şahısların Çin’e iade edilmeleri durumunda hayatlarının tehlikeye gireceğini bildiren fakslar çekilmiştir.
Bu fakslar :
1. Dış İşleri Bakanlığı
2. İç İşleri Bakanlığı
3. Devlet Bakanı Sayın Reşat DOĞRU
4. T.C. Pakistan İslamabat Büyük Elçisi
5. Pakistan Ankara Büyük Elçisi
6. B.M. Ankara Temsilcisi
7. T.B.M.M İnsan Hakları Komisyon Başkanı
8. Uluslar Arası Af Örgütü Ankara Temsilciliği

6. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlalleri ve Doğu Türkistanlı kadınların uğramış oldukları zorunlu kürtaj ve insan olarak en tabi hakları olan anne olma hakkına konulan ambargoyu kınamak Doğu Türkistanlı Bin anneler hareketinin kurucusu ve münevver iş kadını Rabia KADİR’in mesnetsiz sebeblerle tutuklanarak hapse mahkum edilişini kınamak gayesiyle T.B.M.M’de bulunan siyasi partilerden millet vekilleri partilerin kadın kolları teşkilatları sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de katılımıyla 8 mart Cuma günü Cuma namazını müteakip Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyük Elçiliği önünde bir protesto mitingi düzenlenmiş, Büyük Elçilik önüne siyah çelenk konulmuş, basın bülteni okunarak protesto edilmiş ve Birleşmiş Milletler Ankara Temsilciliği yetkililerine Doğu Türkistan’ın son durumu ve insan hakları ihlalleri ile ilgili bir rapor sunulmuştur.

7. 9 Mart 2002 tarihinde Türk Ocaklarının düzenlemiş olduğu “Doğu Türkistan ve Türk Kültürü” konulu panel Denizcilik Müsteşarlığı Konferans Salonunda ASAM başkanı Prf. Dr. Ümit ÖZDAĞ, Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Ebu Bekir TÜRKSOY, ASAM dan Dr. Erkin Ekrem ve Türk Ocaklarından Kerim Ünal beyefendiler konuşmacı olarak katılmışlardır.Dernek Genel Başkanımız Ebubekir Türksoy muhaceretteki teşkilatlarımız, Kayseri teşkilatımız ve Doğu Türkistan Milli Kurultayı hakkında detaylı bilgiler aktarmıştır.

  • 1474 defa okundu.