ÇİN'DEN TAYVAN'A PAZI GÖSTERİSİ
Çin'in, Ekim 1996'da yaptığı gibi Tayvan'a gözdağı vermek için büyük bir askeri tatbikat başlattığı bildirildi. 
Resmi haber ajansı Şinhua'nın haberine göre, Çin anakarasının Tayvan Boğazı'na (Formaza Boğazı)bakan kıyı kesminde, karadenizhava kuvvetleriyle büyük bir çıkarma tatbikatı yapıldı. Tayvan devlet başkanı Li Tenghui'nin Temmuz ayında "iki ülke arasındaki yakınlaşma müzakerelerinin, iki egemen devlet arasında yapılması gerektiği" yönündeki açıklamaları, Pekin'i çileden çıkılmıştı.
(11 Eylül 1999 Zaman)

ABD'NİN DİN RAPORUNA ÇİN'DEN TEPKİ
Çin'in ABD'nin, dini özgürlüklere koyduğu kısıtlamaları artırdığı suçlamalarını reddederek, ülkedeki mahkumların inançları yüzünden değil, yasaları çiğnedikleri için hapiste olduklarını belirtti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ülkede hiç kimsenin inancı nedeniyle tutuklanmadığını söyleyerek ABD'ni ülkesinin içişlerine karışmak ve din politikasına sebepsiz yere saldırmakla suçladı.

ABD' Dışişleri Bakanlığı tarafından, dünya genelindeki dinler ve müritlerine tanınan özgürlüklerle ilgili olarak hazırlanan raporda, Çin'de eskiden geleneksel olarak Çin kültürünün bir parçası kabul edilen Budizm, Taoizm gibi dinlere Hıristiyanlık'tan daha fazla hoşgörü gösterildiği, ancak son zamanlarda bu doğu inançlarına sahip kişilerin sayısı arttıkça, hükümetin endişelendiği ve sınırlamaları arttırdığını belirtmişti. (11 Eylül 1999 Zaman)

1949 yılında Kızıl Çin tarafından işgal edilen Doğu Türkistan halkı Çin'in dini afyon gibi göstererek camileri nasıl domuz ahırına çevirdiklerini 50 yıldır haykırmaktadırlar, ama islam alemi kılını bile kıpırdatmamaktadırlar. Oysa Hristiyan dünyası sayıları çok az da olsa Cinde yaşayan Hristiyanları nasıl savunduklarını bu şekilde göstermektedirler.
Ocak 1998Haziran 1999 dönemini kapsayan raporda, Tibetli Budistlere, Müslüman Uygurlara ve resmi kiliselere üye olmaya katolik ile Protestanlara yapılan zulümlere dikkat çekiliyor.

DOĞU TÜRKİSTAN'DA DEPREM
Doğu Türkistan'ın kuzeybatısında Richter ölçeğine göre 5.1 şiddetinde bir deprem olduğu ve depremin merkez üssünün meskûn bölgelerin uzağında olmasının büyük bir şans olduğu bildirildi. Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'nin 300 km kuzey batısında meydana gelen deprem de can kaybı olmadı. (G.H.M)

ÇİN'DE BİR UYGUR İDAM EDİLDİ.
Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde (Doğu Türkistan) bir Uygur (Türk) öldürüldü. Sincan (Doğu Türkistan) Legal Daily gazetesinin haberinde, geçen yıl bir park yerinde ve polis karakoluna bomba yerleştirerek, bir polisin ölümüne ve bir sivilin yaralanmasına yol açtığı bildirilen Aymayer Niyazi Ayerşi adlı kişinin 9 Ağustosla Hoten'de idam edildiği belirtildi. Sincan (Doğu Türkistan) bölgesinde yaşayan Uygurlar bölgede bağımsız Doğu Türkistan Devleti kurmak için mücadele veriyor. 
(17.09.1999 A.A)

BİR UYGUR ÖLDÜRÜLDÜ 21 KİŞİ TUTUKLANDI
Eylül ayı başlarında kendini direniş lideri olarak niteleyen yine Hoten bölgesinde lakabı "kulakçı” olarak bilinen bir kişi Çin silahlı kuvvetleri ile girdiği silahlı çatışmada vurularak öldürüldü. Vatan hainlerini öldürmekle ve kulaklarını kesmekle tanınan bu kişi ile birlikte tamamı Uygur olan 21 kişi daha tutuklandı.(G.H.M)

3 MÜSLÜMAN İDAM EDİLDİ
Doğu Türkistan'da yayımlanmakta olan yerel bir gazetenin haberinde "ayrıkçılık"la suçlanan 3 Müslüman Türk idam cezasına çarptırılarak halkın gözleri önünde şehid edildi.
Azim Hidayet, Ablimit Gulahun, Nusret Maruf adındaki gençlerin suçu 1997 yılı Mart ayında "Cihad" çerçevesinde düzenledikleri yürüyüşün Liderliğini yapmakla suçlanıyorlardı. Kendilerine Allah'tan rahmet, kalanlarına baş sağlığı dileriz. Yine aynı tarihlerde aldığımız haberlere göre 19 kişinin daha idama mahkum edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz. (G.H.M 28.9.1999)

ÇİN-TAYVAN KRİZİ... ÇİN UYDULARI ABD ORDUSUNU İZLİYOR
PEKİN (A.A) Çin'e ait 17 adet casus uydunun ABD ordusunun tüm faaliyetlerini sürekli olarak izlediği ve bir anlaşmazlık doğması halinde Tayvan'a müdahaleye hazır olduğu bildirildi.
Sichuan Gençlik Gazetesi'nde, askeri bir uzmana dayanılarak bugün verilen haberde, "Eğer ABD'Iİ askeri yetkililer Çin - Tayvan ilişkilerine müdahale etmeye kalkışırsa, ABD'nin bütün askeri faaliyetlerinin Çin casus uyduları tarafından izlendiğini görecekler" denildi.

Zhou Guanwu adlı askeri uzman, ABD'nin, 1996 yılında yaşanan Çin-Tayvan krizinde yaptığı gibi, Tayvan yakınlarına uçak gemileri göndermeyi düşünmesi halinde, Çin'in casus uydular aracılığıyla bu gemilerin nerede bulunduğunu ve sayılarını kolayca tesbit edebileceğini kaydetti.
Çinli uzman, füzelerin uydular aracılığıyla yönlendirilebileceğini, ABD'Iİ olsun, Tayvanlı olsun, düşman birliklerin uzun süre direniş gösteremeyeceğini belirtti.

ABD'nin lazer ışınlarıyla bazı casus uydulara zarar verme imkanına sahip olduğunu da kabul eden Zhou Guanwu adlı askeri uzman, Çin'in de bu teknolojiye sahip olduğunu kaydetti. Aynı uzman, Çin'in 1997 yılı sonu itibariyle, 17'si casus, 8'li meteorolojik, 3'ü haberleşme ve 12'si bilimsel amaçlı olmak üzere toplam 40 yerli üretim uyduya sahip olduğunu söyledi. Tayvan Devlet Başkanı Lee Tenghui'nin Temmuz ayında, Çin ile "iki devlet" olarak ilişki kurmaktan yana olduklarını açıklaması üzerine iki ülke arasında kriz doğmuştu.

Bu açıklamayı "Tek Çin" ilkesine aykırı bulan Pekin yönetimi, Tayvan'ın bağımsızlık ilan etmesi ya da bölgeye yabancı Dirliklerin gelmesi durumunda güce başvurma seçeneğini saklı tutuyor.
Çin Başbakanı Zhu Rohgji, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD'nin Tayvan'a destek vermesinin bölgede çatışmaya yol açabileceğini söylemişti.  
(A.A. 4.10.1999)

3 DOĞU TÜRKİSTANLIYA DAHA İDAM
Doğu Türkistan'ın Gulca ilinde 23 Eylül 'de 3 Müslüman'ı daha idam ettikleri haberi geldi, idam sebebi olarak da ayrıkçılığı gösteren Gulca mahkemesi, 27 kişiyi daha çeşitli cezalara çarptırıldığını açıkladı. (6.10.1999 A.A)

  • 1139 defa okundu.