Doğu Türkistan Kültürü ile Anadolu'nun Kültürel değerleri arasında bir köprü olma mecburiyeti ve vazifesini yıllardır devam ettirmekte olan Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği bu yılda gelenek haline getirilen tarzda Dernek Salonlarında yaptığı düzenleme ile ,Doğu Türkistan'ın bayram sofrasını kurmuş olup, ziyarete gelen misafirlerini bu sofrada ağırlamıştır.
Ramazan Bayramının 2. günü yine her yıl olduğu gibi Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri ilimizde faaliyet gösteren bütün siyasi parti temsilciliklerini basın ve televizyon kuruluşlarını ziyaret ederek Doğu Türkistan'daki son durumlar hakkında bilgi vermişlerdir.

01.02.1999 tarihinden itibaren, Dernek bünyesinde faaliyet gösteren Gökbayrak Dergisi Araştırma birimi üyelerinden Erkin Beğ UYGURTÜRK tarafından Doğu Türkistanlı gençlere Uygur'ca okuma - yazma dersleri verilmekte olup gençlerimizin çok büyük bir hızla başarı sağlamakta oldukları gözlenmiştir.

10.02.1999 tarihinde Kayseri Valisi sayın Mustafa YILDIRIM Beyefendi tarafından Derneğimize, "Türk Dünyası Ormanı" kurulması etkinliklerine katılımımızdan dolayı bir adet plaket verilmiştir.

13.02.1999 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Üyeleri Derneğimiz bünyesinde yıllardır faaliyet gösteren Bayanlar Komisyonunu ziyaret etmişlerdir. Söz konusu ziyaret esnasında karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak, o esnada hazır bulunan yerel TV kameralarına yapılan açıklamalarda bundan sonraki dönemlerde Doğu Türkistan konusundaki yapılacak her faaliyette mevcut imkanlar kullanılarak daima destek olacaklarını ifade etmişlerdir.

15.02.1999 tarihinden itibaren Gökbayrak Dergisi Araştırma Birimi Üyeleri nezaretinde, öğrencilerin araştırma yapma ve yayın dünyasına hazırlanmaları hususu göz önüne alınarak "Mavi Kardelen" adı ile muhtevası şiir, aktüalite, resim, fotoğraf, araştırma yazıları ve makalelerin yer aldığı haftalık bir duvar gazetesi hazırlanmaktadır.

28.02.1999 günü Derneğimizi Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili adayı Sayı Ali AYDIN, CHP Kocasinan Belediye Başkan adayı Sayın Feyzat ÖNDER, CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Mesut AY ziyaret etmişlerdir. Ziyaret esnasında kendileri ile fikir alışverişinde bulunulmuş olup, bir tür ziyaretlerinin bundan sonra da devam ettirileceğini beyan etmişlerdir.

  • 859 defa okundu.