Gökbayrak Haber Merkezi

DOĞU TÜRKİSTAN'DA NEHİR TAŞINCA TOPLU MEZARLAR ORTAYA ÇIKTI
Doğu Türkistan'da İli nehri kenarında toplu mezarlar bulundu. Toplu mezarda bulunan 600 cesedin, geçen yıl Şubat ayında meydana gelen Gulca Direnişinde kaybolan gençlerin cesetleri olduğu sanılıyor. 1997 yılı 5 Şubat günü meydana gelen kanlı Gulca Direnişi'nden sonra onbinlerce Türk tutuklanmış yüzlercesi öldürülmüş, binlercesi de işkenceye tabi tutulmuştu. Ayrıca olaylardan sonra 1600 gencin kayıp olduğu, haber alınamadığı ve toplu katliamdan endişe edildiği duyurulmuştu.
Çinli yetkililer kayıp 1600 gencin anne babaları tarafından kaçırıldıkları ve gizli yerlere saklandıklarını hatta bunların sınırı geçerek yurt dışına kaçmış olabileceklerini ifade ederek olayı ört bas etmeye çalışıyorlardı. Çocuklarından haber almak isteyen anne babalar sürekli olarak rejime karşı gelmek suçuyla ya tehdit ediliyor ya da tutuklanıyordu. Çinli yetkililerin yalanları, nehir (İli nehri) taşınca su yüzüne çıkmış oldu. Gulca (ili) nehrinin tasmasıyla nehir kıyısındaki kumlara gömülü 600 ceset toplu olarak ortaya çıktı. Ailelerine ve yakınlarına teslim edilen cesetlerin bir çoğunun vücudunun parçalandığınızı ve ayaklarının kırık olduğu, vücutlarının çeşitli yerlerinde yara ve çürük izlerine rastlandığı öğrenildi. 600 gencin öldürülmeden önce çeşitli işkencelere maruz kaldığı ispatlanmış oldu. Bu olay "Kızıl Çin Vahşeti"ni bir kez daha gözler önüne sermiş oldu. (B. Kurultay 30.11.1998)

SAMANYOLU TV'DE ÇİN PROPAGANDASI
11.01.1999 tarihinde Samanyolu Ayna programında (ikinci defa gösterilen) aleni olarak Çin propagandası yapılmıştır. 
Bazıları:
% 10 - 12 büyüme hızı ile 200 milyon dolar yatırımı ile (!)
Ticaret, sanayi, ekonomi merkezi (!)
Başarılı Başkan Jiang Zemin doğru bildiği yolda ilerlemesine devam ediyor (!) (Jian Zemin Komünist Çin'in başkanı)
Şanghay Türk yatırımcıları bekliyor (!)
Çin genelinde milli gelir 700 dolar (!)
1 çiftin 1 çocuk yapmasına müsaade edildi.
Azınlıklarda (Müslüman Doğu Türkistan, Tibet, İç Moğolistan) 2'ye 3'e müsade etmiştir. Bu kontroller sosyal refahı yükseltmek için (!)
... Mao ayağa kaldırdı, Deng Şouping zenginleştirdi, sonrakiler geliştirecek (!)
1 ülke 2 sistemin mimarı efsanevi lider Deng Şouping "Zengin olun, kedinin siyah veya beyaz olması önemli değil önemli olan parayı yakalamasıdır" (!)
Çin'e özgü kapitalizmi yakalamış (!)
Çin'de 56 milletin uyumlu yaşaması gösteriliyor (!)
Çin yemekleri çok lezzetli (!) 
Aile bağları çok güçlü (!) 
Dış İşleri Başkanlıkları (Çin'in) çok güzel misafirperverlik gösterdiler (!) 
Azınlıkların toplam nüfusu 100 milyon (!)
Çin Anayasasında azınlık hakları eşittir, herkes eşittir siyasete atılabilirler ((!) 
Kendi kendini yönetme hakkı veriyoruz (!)

Bütün bunların cevabını ilerde inşallah vereceğiz. Ama Lütfen! atv'deki Coşkun Aral'ın Haberci programı gibi gerçek haber yapmaya davet ediyorum. (Celalettin BATUR)

TÜRKİYE GAZETESİNDEN
"Tanrı Dağlarından Malazgirt'e"
Türkiye gazetesinden Nihat Kaşıkçı ve Hasan Yılmaz'ın Türkistan da birbirinden güzel çektikleri diaları Süleymaniye Kültür Merkezinde izleyicilere sundular. Binlerce yıllık muhteşem Türk eserlerinin görüntüleriyle gururlanan konuklar, bu büyük coğrafyada Türklüğün yeniden ayağa kalkmasına şahit oldular. (13 Ocak 1999 Türkiye)

ÇİNE BÖREK AMBARGOSU
İstanbul'un en gözde turistik yerlerinden olan Sultanahmette bulunan Türkistan Aşevi'nde Çinli, Rus ve Sırp turistler kabul edilmiyor. Türkistan Aşevi'nin sahibi Servet Kabaklı (eski gazeteci). "Özellikle Çinli'lerin bu aşevine girmesi yasaktır. Fakat Çinli'lerden çok fazla rağbet var bu Çinli turistleri de Çin Konsolosluğunun gönderdiğine inanıyorum. Ruslar anlayış gösteriyorlar. Çünkü ülkelerindeki insan hakları ihlalleri nedeniyle bunlara nefis yemeklerden yeme fırsatları verilmiyor. Bihassa Çinlilerin buraya girmesi merhum Isa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistan şehitlerinin ruhlarına saygısızlık olur" diyor. Aşevini Doğu Türkistan'daki soykırımları anlatan fotoğraf, yazı ve Gökbayraklarla süsleyen Kabaklı "Maalesef bu gün Türkiye'de aralarında bazı gazetelerin bile bulunduğu kuruluşların gelen baskılara boyun eğdiğini vurgulayarak protestolarını sürdüreceklerini" söyledi. (G. H. M)

ÇİN VAHŞETİ BELGELENDİ
Milletler ararsı Af Teşkilatı, Çin'in Doğu Türkistan'da 2 yıl önce Pekin karşıtı gösterile
re katılmakla suçladığı çok sayıda Müslüman’ı idam etmek üzere olduğunu iddia etti. Milletlerarası Af Teşkilatı, yaptığı açıklamada, bu kişilerin, Doğu Türkistan bölgesinin Gulca kentinde geçen Ekim ayında gizlice yapılan bir mahkemede idam cezasına çarptırıldıklarını belirtirken, Çinli yetkililer, gizli duruşmayı yalanlamakla yetindi. İdam cezasına çarptırılanların 1997 yılı Şubat ayında Gulca kentin
de meydana gelen ve 10 ila 100 kişinin öldüğü Çin karşıtı gösterilere katılmakla suçlandıklarını belirten Af Teşkilatı, idam cezasına çarptırılanlardan sadece Abdulselam Şemseddin ve Abdulselam Abdurrahman isimli 2 kişinin kimliğinin belirlenebildiğini kaydetti. (17 Ocak 1999 Türkiye)

DOĞU TÜRİSTAN'DA AYAKLANMA
Çin mahkemeleri 1997 yılında Gulca ayaklanmasına katıldıkları gerekçesiyle hâlâ tutuklamalara devam ederek 29 Doğu Türkistanlıyı daha tutuklayarak çeşitli hapis cezalarına çarptırdı. Bir mahkeme yetkilisi, yaptığı açıklamada bu kişiler arasında idam cezasına çarptırılan bir kişinin cezasının bir yıl ertelendiğini diğerinin de ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi. Çin 1997 yılı Gulca ayaklanmasına katıldığı gerekçesi ile 20 kişiyi ilk etapta idam etmişti.
Arkasından bu idamlar devam etmiş ve binlerce insan çeşitli işkencelerle öldürülmüştü. Doğu Türkistanlılar 1933'de 1944de kurmuş oldukları bağımsız Doğu Türkistan Devletini kurmak için devamlı mücadele vermektedir. (Gökbayrak Haber Merkezi)

MHP'DEN MULAN'A ÖFKE
Okulların tatile girmesi ile birlikte sinemalarda gösterime giren Mulan çizgi filmine ilk tepki MHP'den geldi. MHP Genel Sekreter Yardımcısı Nazif Okumuş, filmde Türk milletinin Milli kimlik ve millet şuurunun yıpratıldığını, bunun çocuklarımıza dahi aşılanmak istendiğini vurgulayarak şöyle konuştu: "Çizgi filmde Hun Türklerinin Çinlilere en az bir milyon askerle saldırdığı ve bir avuç Çin askerinin ise ülkesini cesurca savunduğu gösterilmektedir. Ama aslı bir avuç Türk'e karşı milyonlarca Çinli savaşmıştır. Bu karton filmi izleyen çocuklarımız atalarını kötü olarak tanıyacaklardır" şeklinde konuştu. Okumuş ayrıca: Doğu Türkistan Türkleri nükleer denemelerle yok edilir ve sakat bırakılırken, Türkiye'de Türkler'e karşı Çin propagandasının yapılmasına dikkat çekti. (25 Ocak 1999 B. Kurultay)
 

GÖKBAYRAK 1 - 2
Büyük Kurultay Gazetesi yazarlarından muhterem Mustafa Buhan iki hafta üst üste Gökbayrak1,    Gökbayrak 2 başlıklı makalesini "Her türlü hüsrana rağmen elbet gün gelecek tarih hükmünü yürütecek, Türk Milletinin önünde yeni ufuklar açılacaktır. Yeni ufuklarda Gökbayrak da yerini alacaktır." ifadesi ile değerli yazılarıyla okuyucularına gerçek Doğu Türkistan sevdalısı olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Teşekkürler... (11 Ocak18 Ocak1999 B. Kurultay)

(Türkiye Gazetesi'nden 27 Ocak 1999 Çarşamba)

BAĞIMSIZ DOĞU TÜRKİSTAN
Çin yönetimi Doğu Türkistan'daki askeri birlikleri ve güvenlik güçlerini alarma geçirdi. Bu bölgede bazı grupların "Bağımsız Doğu Türkistan" sloganı altında bir araya geldiği söylentisi üzerine, Çin yönetimi bu grupların eylemlerini önlemek üzere harekete geçti. Doğu Türkistan'ın bağımsızlığı için mücadele eden bölgedeki Uygur Türkleri Çin yönetiminin tüm baskılarına rağmen bu yöndeki mücadelesini sürdürüyor. (20.01.1999 Gökbayrak Haber Merkezi, Sağduyu)

2 DOĞU TÜRKİSTANLIYA İDAM CEZASI
Uluslararası Af Örgütü, Çin yönetiminin Doğu Türkistan'da 2 Uygur Türk'ünün patlayıcı madde imal etmek suçundan idam cezasına çarptırıldığını bildirdi. Af Örgütünün bildirdiğine göre Kazakistan sınırındaki Korgas'ta 25 Ocak tarihinde yargılanan 12 Uygur’dan 2si idam cezasına çarptırıldı.
Af Örgütünün iddeası Çin li makamlarca da doğrulanırken, bir mahkeme yetkilisi, aynı duruşmada 39 kişinin çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığını bildirdi. (26.01.1999 Gökbayrak Haber Merkezi)
 
KOMÜNİST DEVLETİN KURULUŞUNUN 50'NCİ, TİBET AYAKLANMASININ 40'NCI, TİANANMEN'İN 10. YIL DÖNÜMÜ OLAN 1999'DA, ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN'DA ASAYİŞİN TAM TEMİNİ İÇİN UĞRAŞIYOR.
Çin Halk Cumhuriyeti, 50'nci kuruluş yıl dönümünü kutlayacağı 1999, aynı zamanda Tibet ayaklanmasının bastırılışının 40. yıldönümüyle Pekin Tiananmen Meydanı'ndaki öğrenci eyleminin kanla bastırılmasının 10. yıldönümü iç içe geçecek.
Çin devleti, "istikrar" kelimesini bir numaralı düsturu olarak kullanırken, bugün resmi basında Sincan Uygur özerk bölgesinde(l) 1998 yılında güvenlik güçlerinin "bağımsızlık için mücadele eden unsurara karşı girişilen operasyonların" dökümü yapıldı.
Xinjiang Legal Daily (Sincan Adli Günlüğü) gazetesinde açıklama yapan yetkililer, 1998'de Sincan'da suç işleyen teşkilatlara karşı mücadelenin sıkılaştırıldığını, 15 bombalama eyleminden ötürü 140 kişinin tutuklandığını bildirdiler.
"Terörist yetiştiren bir hücreyle silah kaçakçılığı yapan bir şebekenin çökertildiği" bildirilirken, Kaşgar Bölgsi Emniyet Müdürü Çen Zhuangvvei, "Yıl boyu, her gün ayrılıkçılara ve teröristlere yaşam alanı bırakmayacak ağır darbeler indirdik" dedi. Sincan bölgesi 1990'ların ortasından beri ayaklanma, bombalama ve suikast olaylarına sahne oldu. Çinli yetkililer "etnik karşıtlık" ile mücadelenin uzun vadeli bir programla yürütüldüğünü belirtiyorlar.
Çin güvenlik güçleri, özellikle Yılı (Gulca) bölgesinde mücadelenin "çetin" geçtiğini belittiler.

TÜRKİYE GAZETESİ TAKVİMİNDE İSA YUSUF ALPTEKİN
Isa Yusuf Alptekin Bey'in vefatından bu yana (17 Aralık 1995) Türkiye Gazetesi Takviminde "GÜNÜN TARİHİ" bölümünde Isa Yusuf Alptekin Bey'in kısaca hayatı veriliyor.

Bu sayının Basından Haberler sayfası 10 ile 19. sayfaları kapsamaktadır. 13. Sayfadan sonra basında yer alan haber ve yazılara ait gazete küpürlerine yer verildiği için söz konusu 6 sayfa burada yayınlanmamıştır.

Yazılarına Yer Verilen Gazeteler:
-Kurultay
-Milli Gazete
-Türkiye
-Hürriyet
-Yeni Şafak
-Gündüz
-Akit
-Büyük Kayseri
-Sağduyu
-Hergün
-Ortadoğu

  • 841 defa okundu.