Gökbayrak Haber Merkezi
Çeviri
ÇİN CELLATININ ORGAN TİCARETİ 
Çin zihniyetinin İNSAN HAKLARINDAN ve TİCARETTEN ne anladığını en açık bir şekilde gözler önüne seriyor

İki tutuklama Pekin'in idam edilen insanların organlarıyla ticaret yaptığını kanıtlıyor.
Ölüm nişancısının yerine getirdiği görev: O beyaz eldivenleri ile tutukluların arkasında duruyor, onların kafasını tutuyor, öne eğiyor ve tabancanın namlusunu kafatasının altına dayıyor. Sonra ateş ediyor. İdam edilen kişi yere yığılıyor ve hemen ölüyor.

İnfazdan sonra olan olaylar aynen korkunç bir film gibi ve yıllardır insan hakları derneklerinin protesto konusu. Hemen infaz yerinde özel bir hasta arabasında Doktorlar ölülerin kalbini, böbreğim, akciğerini ya da pankreasını keserek alıyorlar ve bu "organları" sabırsızca organ nakli bekleyen müşterilerin bulunduğu en yakın bir hastaneye götürüyorlar.

Amnesty İnternational ve Human Rights Watch'in tahminlerine göre Çin'de nakil yapılan organların yüzde doksanı tutuklulardan almıyor. Ünlü hükümet karşıtı Harry Wu'nun iddiasına göre tutuklular devamlı olarak parçalanıyor ve Çin Hükümeti'de bu organ ticaretine katılıyor.

Bu güzide hükümet karşıtı kişi Amerika'da yaşıyor ve 19 senesini Çin'de iş kamplarında geçirdi. Bu kişi senelerdir ClintonHükümetinin Pekin üzerine baskı uygulaması için uğraşıyor. Son gelişmeler Wu'nun bu kirli ticaret hakkında delillerinin olduğunu gösteriyor. Geçen hafta FBI organ ticareti yapan Çinli kişileri ele geçirdi.

Olay Yeri: 13 Şubat, Midtown Manhattan'da "San Carlos Otelinde" bir oda.

Darbe: Harry Wu FBI ile işbirliği içinde organ alıcısı kılığına girerek kendisini bir Dializ Kliniğinin yöneticisi olarak tanıtıyor ve Çin'de Hainan eyaletinde eski bir savcı olan Cheng Yong ile bir kontak kuruyordu bu kişi ile bir alışveriş organize ediyor. Wang satılan böbreklerin infaz edilen bir tutukludan alınan taze böbrekler olduğunu garanti ediyor. Söylemesine göre kendiside bu infazlarda bulunmuş. Bu eski devlet memuru "onları ben öldürüyorum, onları ben sizin için öldürüyorum" diye övünmüş. Bu kişi söylediklerine göre bu eyalette infaz edilen kişilerden alınan 200 organın en az ellisini temin edebilirmiş. Harry Wu gizlice bu olayları video'ya almış. FBI daha fazla öğrenmek istiyor ve organ alışverişini daha iyi yapabilecek bir Undercover Agent görevlendiriyor.

Şimdi Wang arkadaşı Xinqgi Fu'yuda bu ticarete dahil ediyor. Pazarlık göz kornea tabakası üzerine yapılıyor. Ama onlar sigara içmeyen birinin akciğerini de temin edebileceklerini söylüyorlar. FBI Agent organ bağışlayanların rıza ile mi bu işi yaptıklarım öğrenmek istemesi üzerine satıcılar tutukluların bu konuda hiç bir hakları olmadığını söylüyorlar. On dakika sonra bu iki kişi tutuklanıyor.

Pekin'deki hükümet böyle bir işle ilgileri olmadığını söylüyor. Dışişleri Bakam Zhu Bangzao "böyle bir şey bizde yok" diye iddia bulunuyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bir Doktor Focus'a şöyle diyor: "Bir çok Profesör bana organ nakli için esas kaynağın infaz edilen tutukluların olduğunu teyit ettiler. Ben bile böyle organ nakli yapılan hastaları tedavi ettim". Amnesty internationale göre ölüm cezasına çarptırma, infaz etme ve organ alınması süreci şu şekilde işliyor: Mahkeme Başkanı hakim yönetime infaz edilecek kişilerin listesini gönderiyor.  Yerel Sağlık Makamları Hasteneleri infaz tarihi saati hakkında bilgilendiriyor ve infaz edilecek kişiler hakkında tıbbi bilgileri veriyor.

Organ naklinin işleyebilmesi için bilgi toplayan kişilere de para tahsis ediliyor: Komşu Asya ülkelerinden, Körfez devletlerinden ve USA'dan olan müşteriler böbrekler, akciğer ya da kalp için 50.000 $ kadar para ödüyorlar. Bu paradan ordu, memurlar ve doktorlar da paylarını alıyorlar. Müşteriler ilanlar ile yurt dışından temin ediliyor. Bir ararcı New York'daki Çince bir gazeteye şu şekilde bir ilan veriyor: "Böbrek nakli, bu şansı değerlendirin."

Amerikan televizyonu ABC'den bir muhabir grubu bütün bir organ ticareti sürecini (aracılarla buluşmadan infaz edilme ve organ nakline kadar) gizli kamera ile filme almış. Bangkoklu Apple Yoonuch geçen yıl bir Amerikan televizyonunda yayınlanan "Prime Time Live" adlı bir yayında doktorların kendisini askeri bir hastane de yapılacak bir böbrek nakli hakkında nasıl bilgilendirdiklerini anlatıyor: 3 Ocak günü bir doktor beni aradı ve dedi ki: "şimdi bir infazımız var. Siz gelmelisiniz ve beni ameliyata hazırlamalısınız."

Tıbbi bir dergi olan "Journal of Chinese Organ Transplantation" organı alman bir ölünün ölüm sebebini şu şekilde yazıyor:

"Büyük bir kafatası yarası."
1. Resim: Ölüm cezasına çarptırıldılar:
Bu adamlar 1989 öğrenci protestolarında bulunmuşlar.
2. Resim: İnfazdan önce:
Mahkeme kararından hemen sonra polisler sanıkları infaz yerine götürdüler.
3. Resim: Cellat infazı yerine getirdi:
Çoğunlukla ölüm mahkumları enselerine sıkılan kurşunla ölüyorlar.
4. Resim: Organlar infaz edilen kişilerden alındıktan sonra en kısa zamanda başkalarına nakil edilmesi gerekiyor.
5. Resim: Yabancı müşteriler elde edilen organlar (Böbrek, Kalp, ve Karaciğer) için 50.000 $ ödemektedirler.
6. Resim: Resim Kârlı Ticaret: Asya'dan, Körfez ülkelerinden
ve hatta ABD'den müşterilerin ödediği fiyatlar: 5.000 $ göz korneası, 30.000 $ böbrek başına ve 40.000 $ karaciğer için.

Tuzakla yakalandılar
FBI Ajanları 2 Çinliyi taze organ tedarik ederken yakaladılar.
"Sanki bir kasap," Katledilen insanların organlarım pazarlarken sanki bir kasap gibi rahat konuşuyordu. (Harry VVu'nun ifadesine göre.)

Yazı Almanya'nın Focus dergisinin 10/98 tarihli baskısından alınmıştır.
Tercüme sahibi Dipl. Verw. Wissenschaftler Ali Osman Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

  • 920 defa okundu.