Celalettin Batur

13 OCAK 1999
1998 TÜRKSAV ÖDÜLLERİ
Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı tarafından her yıl belirlenen "Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri"nin 1998 yılı ödül sahipleri açıklandı. Ödüllerin sahipleri, Türk dünyasına sanat, kültür, siyaset ve ekonomi alanında hizmetleriyle tanımış olanlar arasından seçiliyor. Türk Dünyasına Hizmet Ödülü, yönetim ve siyaset alanında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbeyev'e verilecekmiş(l) (Vakıf yöneticilerinin galiba haberleri yok. Çin Cumhurbaşkanı ile imzalamış oldukları Şanghay anlaşması gereği Uygur Türk mücahidlerini Çin askeri birliklerine teslim ettiklerini).

18 OCAK 1999 BARZANİ SADDAM GİBİ!
Türkmen cephesi Türkiye temsilciliği tarafından düzenlenen "K. Irak ve Türkmeler" panelinde konuşan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ekrem Pamukçu Irak'taki 2.5 milyon Türkmen'in etnik temizlik ile Kerkük'ten uzaklaştırmaya çalışıldığını söyledi. Pamukçu, "Türkmenler ne Saddam'a ne de Kürt Liderlere güvenmektedir. Kürt yönetimi altındaki Türkmenler akıl almaz baskılarla karşılaştılar. Yöneticilerin görevlerine son verildi. Türkçe ve Arapça eğitim veren okullar kürtçe eğitime zorlandı. Saddam'ın Güney Irak'ta uyguladığı baskıyı 36. parelelin üstünde Barzani uyguluyor." diye konuştu.

16 OCAK 1999
KIRIM'DA PROVOKASYON
Kırım Tatar Milli Meclisi'nin Kırım'ın başkenti Akmescit'te bulunan binasına molotof kokteyli atıldı. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu'nun odasına atılan molotof kokteylinin odanın tamamen yanmasına neden olduğu belirtildi. Bu olaydan sonra Kırımoğlu'nun şu ifadeleri dikkat çekti: "Bu saldırı, son günlerde Kırım Tatarları aleyhine artan provokatif eylemlerin bir sonucudur. Ukrayna Devleti'ni, Kırım tatarları'nın korunması ve gözetilmesinde daha duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi.

25 OCAK 1999
ZULMEDİLEN   VE   KATLEDİLEN SOYDAŞ VE DİNDAŞLARIMIZI UNUTMAYALIM
Mübarek Ramazan bayramının birinci günü. MHP Genel Merkezindeki bayramlaşma esnasında bir konuşma yapan Genel Başkan Devlet Bahçeli: "Müslüman dünyası içerisinde ve Türk Milleti'nin dünya yüzüne yayılmış birçok yöresinde gerek Ramazan ibadetlerini, gerekse Ramazan bayramı'nı özgürce yaşayamayan, esaret, baskı ve zulüm altında bulunan, katledilen soydaşlarımız ve dindaşlarımız var. Cenabı Allah'dan onlara da, yardımcı olmasını ve sabırlar vermesini niyaz ediyorum." dedi.

26 OCAK 1999
ELÇİBEY YARGILANIYOR
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in şeref ve haysiyetine hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (ACHP) lideri Ebul Fez Elçibey hakkındaki davanın görüşülmesine başladı. Aliyev'in bölücü terör örgütünün kurulmasında parmağı olduğunu iddia eden ve Aliyev'e hakaret etmekle suçlanan Elçibey'in 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği bildiriliyor.

30 OCAK 1999
ÇEÇENLER ÖCALAN'IN PEŞİNDE
Çeçenlerin ünlü komutanlarından Salman Raduyev, PKK'nın başı Öcalan'ı yakalamak için harekete geçti. Öcalan'ın Karabağ'da olabileceğini belirten Raduyev, "Yakalarsak Türkiye'ye iade edeceğiz " dedi.

8 ŞUBAT 1999
KÜLTÜREL KİMLİKLERİNE KAVUŞACAKLAR
Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce, İç politikada olduğu gibi dış politikadaki kararsızlık ve tutarsızlık yüzünden ülkenin kaybolan itibarını yeniden kazanmasına katkıda bulunmak için aday adayı olduğunu açıkladı. Aslıyüce, yıllardır bağımsızlık mücadelesi veren Doğu Türkistan'da yaşanan Çin ve Yunan zulmünün MHP iktidarıyla sona ereceğini ve bu insanların kültürel kimliklerine kavuşacağını söyledi.

18 ŞUBAT 1999
DOĞU TÜRKİSTAN'A DİKKAT
Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygur halkına karşı uyguladığı baskıları giderek tırmandıran Çin yönetimi, 12 Şubatta polise karşı geldiği gerekçesiyle gözaltına aldığı 300 Uygur gencinden 150'sini tutukladı. Merkezi Hong Kong'da bulunan "Çin'de İnsan Hakları ve Demokrasi Hareketi Enformasyon Merkezi" tutuklamaların Doğu Türkistan'da gerçekleştiğini duyurdu.

Kazakistan 3 Kişiyi İdama Gönderdi.
Kazakistan'ın geçtiğimiz günlerde Çin'e iade ettiği Doğu Türkistan'lı üç Türk'ün Çin tarafından idam edilebileceği açıklandı. İade edilen 3 kişiyle ilgili bir bildiri yayınlayan Uluslararası Af Örgütü, söz konusu kişilerin siyasi faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle işkence görebileceğini hatta idam edilebileceğini açıkladı.

  • 855 defa okundu.