Gökbayrak Haber Merkezi

Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kuruluşunun 75. yılı bütün yurtta ve dış temsilciliklerde özel bir hazırlıkla kutlandı. Bu çerçevede Kayseri Valiliği tarafından da özel programlar tertip edilmiş olup bu kutlama programlarına her zamanki gibi Derneğimiz de davet edilmiştir.
24 Ekim 1998 Cumartesi günü saat 19.00'da Kayseri Atatürk Stadyumunda düzenlenen Cumhuriyet Şölenine Protokol davetlisi olarak derneği temsilen Dernek Gelen Başkanı Mehmet Emin Batur katılmıştır.

CUMHURBAŞKANINI KARŞILAMA
26 Kasım 1998 tarihinde Kayseri Valisi Sayın Mustafa Yıldırım beyin Kayseri protokolü ile Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel'i karşılama programı içinde derneğimize yapmış olduğu resmi davet üzerine Kayseri'deki Doğu Türkistanlılar ve Derneğimiz olarak karşılama törenine katılım sağlanmıştır. Genel Başkanımız Mehmet Emin Batur bizzat Cumhurbaşkanı ile görüşmüştür.

28 Ekim 1998 Çarşamba günü saat 15.00'de Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesinde Dr. Mehmet Somuncu tarafından açılan "Cumhuriyetin 75. Yılında Kayseri" konulu fotoğraf sergisinin açılışına iştirak edilmiştir.

29 Ekim 1998 Perşembe günü Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinden sonra Kayseri Valisi sayın Mustafa YILDIRIM Beyefendinin Kayseri Orduevinde vermiş olduğu "Cumhuriyet Balosunda dernek Genel Başkanı da katılmıştır. Saat 19.00'da başlayan "Cumhuriyet Balo"su seçkin davetlilerin katılımı ve Kayseri Valiliğince hazırlanıp sunulan Cumhuriyetin 75. Yılı konulu sinevizyon gösterisi ile sona ermiştir.

25 Ekim 1998 İTALYA ve PKK'yı TELİN MİTİNGİ
Bütün Kayseri halkının katılımı ile gerçekleştiren yürüyüşe Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği olarak katılım sağlanmış olup, İtalya'nın terör örgütü PKK'ya vermiş olduğu
destek yüz binlerce Kayseri halkı tarafından kınanmıştır. İŞGALİN 49. YILI 13 Kasım 1998 günü Doğu Türkistan'ın Kızıl Çin tarafından işgalinin 49. yılı münasebeti ile derneğimiz tarafından Basın Bildirisi yayınlanmış olup, aynı gün Türkistan Camisinde Şehitlerin ruhlarına ithafen Kuran'ı Kerim hatmedilmiş, mevlid okutlumuş ve Kayseri Müftülüğüne müracaatla merkezi sistemle bütün Kayseri'deki vaaz veren camilerde Doğu Türkistan şehitleri adına dua edilmesi sağlanmıştır.

DOĞU TÜRKİSTAN 
KÜLTÜR ve DAYANIŞMA DERNEĞİ 
GENEL MERKEZİ KAYSERİ 

Basın Bülteni No:10 11 Kasım 1998 

DOĞU TÜRKİSTAN'DA BURUK YILDÖNÜMÜ 

Doğu Türkistan'lılar, 12 Kasım 1933 yılında kurulan "Doğu Türkistan Cumhuriyeti'nin 65. yıldönümünü yine buruk bir şekilde geçiriyor.
Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Emin BATUR, Hoca Niyaz Hacı, Mehmet Emin BUĞRA, Mahmut MUHİTİ, Osman BATUR gibi Doğu Türkistanlı mücahitlerin ve liderlerin önderliğin de verilen mücadelenin sonucunda kurulan Cumhuriyet'in Rus ve Çin işbirlikçileri tarafından yıkıldığını söyledi. Batur, "Bu devletin yıkılışı Doğu Türkistanlılar için sonun başlangıcı oldu. Daha sonraki yıllarda kurulan ikinci devlette yıkıldı. Müslümanlar Türkler için zulümler başladı. Hala da devam etmektedir" dedi. Binlerce ayaklanma yaşandı.
Batur, Doğu Türkistan’ın Çin işgaline girmesinden sonra yurdun her tarafında irili ufaklı binlerce ayaklanma yaşandığını, bu ayaklanmaların binlerce Türk'ün şehit olduğunu söyledi. Batur, "Doğu Türkistanlı Müslüman Türkler, hiçbir zaman esareti içlerine sindiremedi. Buldukları her fırsatta istiklalleri için ayaklanıyorlar. Bu dünyada yamyamların bile istiklaline kavuştuğu bir dönemde Doğu Türkistan'ın kurtuluşunun da yakın olduğuna inanıyoruz" şeklinde konuştu. İşkenceler kanı donduruyor.
Batur, "Doğu Türkistan'da yüzlerce çeşit zulüm ve işkencenin devam ettiğini söyleyerek, insan hakları savunucularının dikkatini Doğu Türkistan üzerinde yoğunlaştırılmasını istedi." Batur, "Doğu Türkistan'da İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin esamesi okunmuyor. Çinliler gençlerimizin elinden okuma haklarını almış durumda. Esir kamplarında binlerce insanımızın çektiği eziyetler ve zulümler devam ediyor. Son aldığımız haberlere göre 18 yaşından küçüklerin girmesi ve ibadet etmesi yasaklanmış. Doğu Türkistanlı mücahitleri bu şartlar altında kurtuluş mücadelesi veriyorlar. Aziz Türk Milleti'nden Doğu Türkistanlı mücahitlerin başarısı için dua etmelerini istiyoruz" diye konuştu.
BASIN  YAYIN KOMİSYONU

2. DÜNYA KURULTAYI
12 Aralık 1998 Tarihinde derneğimize yapılan davet üzerine, bu yıl 2. si Ankara'da yapılacak olan "2. Dünya Uygur Gençleri Kurultayına Derneğimizi temsilen Dernek Genel Başkanı Mehmet Emin Batur, Genel Başkan Yardımcısı Emrullah EFENDİGİL, Dernek Genel Sekreter YardımcısıAbdulsamet İLKTÜRK, Gökbayrak Dergisi Yayın Kurulu Üyesi Celalettin BATUR ve Gökbayrak Dergisi Araştırma Birimi adına Erkin Beğ UYGURTÜRK katılmışlardır. Toplantının ilk gününde 11 dünya ülkesinden gelen Uygur Gençleri temsilcilerinin katıldığı kalabalık bir gurup olarak topluca Merhum Mehmet Emin   Buğra Bey'in mezarı ziyaret edildi.

Doğu Türkistan'ın yılmaz ve cefakar lideri Merhum Mehmet Emin BUĞRA'nın mezarı başında diğer dünya devletlerinden gelen Doğu Türkistan temsilcileri tarafından birlik, beraberlik ve davaya sadakat konusunda konuşmalar yapıldı. Daha sonra yine topluca Anıtkabir ziyaret edildi. Saat 14.'de de Türk Dil Kurumu toplantı salonunda protokol konuşmaları ile başlayan kurultay 2. gün Türk Ocakları Genel Merkezinde devam eden toplantıya eski Devlet Bakanı Sayın Namık Kemal Zeybek de katılarak bir konuşma yapmıştır.
Kendisine   Dernek   Genel Başkanımız tarafından dernek faaliyetlerimizi içeren bir kaset, bir faaliyet raporu dosyası ve Gökbayrak Dergileri takdim edilmiştir.
Kayseri Gökbayrak Araştırma Birimi Üyesi Erkinbey Uygurtürk "Uygur Gençleri" yöneticileri ile MHP Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli ile görüşmüş ve Gökbayrak Dergisi hakkında bilgi vermiştir.
Söz konusu toplantı 3 gün sürmüş olup, Doğu Türkistan temsilcilerinin birbirleri ile tanışması ve kaynaşması yolunda önemli bir görev ifa etmiştir.

DOĞU TÜRKİSTAN ŞEHİDLERİ VE İSA YUSUF ALPTEKİN
18 Aralık 1998 günü saat 19.00'da Necip Fazıl Kültür Merkezi salonunda Derneğimiz bünyesinde faaliyet gösteren Gökbayrak Dergisi Araştırma Birimi üyeleri tarafından "Doğu Türkistan şehidleri ve Isa Yusuf ALPTEKİN'İ Anma Gecesi" tertip edilmiş olup geceye Kayseri'de Meskun Doğu Türkistanlıların tamamı katılmıştır. Gecenin açılış konuşmasını yapan Gökbayrak Araştırma Birimi Üyesi Erkin Beğ Uygurtürk ayrıca Birim'in Faaliyetleri hakkında da geniş bilgi vermiştir. Isa Yusuf ALPTEKİN'in hayatı hakkında ise bilgileri Orhan BOZKURT verdi. Barın Katliamı ve şehitleri  
hakkında ise Hafız EBZAL bir konuşma yaptı. Gecenin ağırlıklı programı Doğu Türkistan şehitleri ve İsa Yusuf ALPTEKİN'in hayatını anlatan slayt gösterileri idi. Slayt programının sunuculuğunu ise yine Gökbayrak Dergisi Araştırma Birimi Üyesi Mehmet Baykara yaptı. Gecede yer alan bir mini drama izleyenlere duygulu anlar yaşattı. Fotoğraf ve video kamera çekimlerini Mehmet Nilkalı yapmıştır.

DOĞU TÜRKİSTAN 
KÜLTÜR ve DAYANIŞMA DERNEĞİ 
GENEL MERKEZİ KAYSERİ 

Basın Bülteni No: 11 17 Aralık 1998 

KATLİAMLAR DURMUYOR 

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Emin BATUR, Doğu Türkistan'ın ve Türk Dünyasının en önemli Liderlerinden isa Yusuf ALPTEKİN'in vefatının 3.yılında iki acıyı birden yaşadıklarını söyledi.
Batur, "Merhum Liderimizin ölümünün acısını bir kez daha yaşarken, Doğu Türkistan'dan gelen 15 kişinin kurşuna dizilerek şehit edilmesi haberi bizleri derinden yaraladı. Doğu Türkistanlılar olarak bir Ramazan'a daha hüzünlü başlayacağız."dedi.
Batur, Doğu Türkistan'daki katliamlar karşısında dünyanın yine sessiz kaldığını belirterek, 21 .Yüzyıla aylar kalmışken yapılan katliamın insan hakları ve insanlık adına büyük bir utanç olduğunu söyledi. Batur, "Çinliler, vatandaşlarımıza yapmadıkları zulüm bırakmadıkları gibi, bir de sudan bahaneler uydurarak bir çok gencimizi kurşuna diziyorlar. Anaları evlatsız, kadınları kocasız, bebekleri babasız bırakılıyor." dedi. İbadet Yasaklandı.
Batur, Çin'in Müslüman Türklere uyguladığı son baskı unsurunun, gençlere ibadet yasağı olduğunu söyledi. Batur, "Doğu Türkistan'da 18 yaşından küçüklerin camiye girmenin yasaklandığı hakkında duyumlar alıyoruz. Camiye gelen gençlerin ailelerine büyük para cezaları verilirken, gençler hapse atılarak işkenceye uğruyor. İnsan Hakları Beyannamesine aykırı bir durum olmasına rağmen Birleşmiş milletlerden ses çıkmıyor. Doğu Türkistan'a uygulanan çifte standart ne zaman sona erecek?" diye konuştu. Ramazan'da Mazlumları Unutmayın
Batur, Ramazan ayında tüm duaların kabul olduğuna dikkat çekerek, tüm İslam aleminden Doğu Türkistan'ın kurtuluşu için dua etmelerini istedi. Batur, "Doğu Türkistan'ı hiç olmazsa dualarımızda unutmayalım." dedi.
BASIN YAYIN KOMİSYONU

E.ÜNİVERSİTESİ'NE TEPKİ

29 Aralık 1998 günü Kamuoyuna yansıyan ve Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü Sayın Mehmet ŞAHİN tarafından Kayseri’ye davet edilmiş olan Çin'in Ankara Büyükelçisinin Kayseri'de bulunduğu haberi 33 yıldır Kayseri'de bulunan Doğu Türkistanlılarda tam bir şok etkisi yaptı.
Yıllardır müteaddit defalar Kayseri'de etkinlik sağlamaya çalışan Çinlilere bu kez üniversite
Rektörünün zemin hazırlamış olması ve Üniversite bünyesinde Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü açmayı planladıkları haberi Doğu Türkistanlıları olduğu kadar Milli ve Manevi konularda oldukça hassas olan Kayseri halkınında oldukça üzdü. Bu nahoş haberin ardından Kayseri'de mukim Doğu Türkistanlılar olarak Erciyes Üniversitesi Rektörlük binası önüne siyah çelenk bırakarak olayı protesto ettiler.
Basında ve televizyonda oldukça büyük yankılar uyandıran bu protesto eyleminin ardından siyasi parti İl Başkanlarından da basın açıklamaları yapıldı. Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Sayın Şaban SOLMAZ, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Sayın Dr. Kemal TEKDEN ve Fazilet Partisi İl Başkanı Sayın Mustafa ELİTAŞ Beyefendilerde Üniversitenin bu tutumunu kınayarak birer basın toplantısı tertip ettiler.

2 Ocak 1999 tarihinde Kocasinan Belediye Başkanı Sayın Bekir YILDIZ Beyefendi tarafından Büyükşehir Belediye Düğün Salonunda Kayseri'deki bütün Doğu Türkistanlılara bir iftar yemeği verdi. Yemekte yaptığı kısa konuşmasında söz konusu yemeğin, Doğu Türkistanlıların yalnız olmadığını hatırlatmak ve Doğu Türkistanlıların oldukça hassas olduğu Doğu Türkistan davası konusunda daima yanlarında olacaklarının bir ifadesi olarak anlaşılmasının gerektiğini söyledi.
Daha sonra salona gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ ve Fazilet Partisi Kayseri Milletvekili Memduh Büyükkılıç'da birer konuşma yaparak Doğu Türkistanlılara her zaman destek olacaklarını açıkladılar.

3 Ocak 1999 Pazar günü Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri yerel basın bürolarını ve televizyonları tek tek ziyaret ederek Erciyes Üniversitesi Rektörü Sayın Mehmet Şahin'in Kayseri Kamuoyunun konuya hassasiyetini bilmesine rağmen böyle bir teşebbüste bulunmasının kabul edilir bir davranış olamadığını ifade ederek, yazılı basın ve Televizyon yetkililerine Doğu Türkistanlılara verdikleri destekten dolayı teşekkür ettiler.

  • 1125 defa okundu.