Gökbayrak Haber Merkezi
UYGUR BÖLGESİ
11 Kasım 1998 tarihli Milliyet Gazetesinin Toygar Akman yazı dizisindeki bu bölümünde Çin esareti altındaki Doğu Türkistan'ı ziyareti ve izlenimlerini dile getirmiş.
Müslüman Uygur'lar, esmer ırk özelliğini koruyor. Basık burunlu değil. Onlara göre nüfusları 25 milyon ama Çin resmi kayıtları 7.5 milyon olarak gözüküyor. (Doğu Türkistan'ın gerçek nüfusu 35 milyondan az değildir.) Sayın Akman Doğu Türkistan'daki sefaletten bahsettikten sonra yazısının son tarafında, "Kazaklar'da atlarını getirmişler ve gölün kenarında dolaşmak isteyenlere, saat başı belirli bir ücret karşılığı, kiraya veriyorlardı. Ayrıca, atlar üzerinde belirli bir ücret karşılığı resim de çektiriyorlardı.
Ben de Uygur Türkçesiyle: "Tiençin'e   (Asıl adı Tanrı Dağları) gelgende, at pindirip resmim çektim!" Eh!.. Ne de olsa, Asya'dan Avrupa'ya çağlar boyu at üstünde akın yapmış bir ırkın torunlarıyız. 
(11 Kasım 1998 Milliyet)

DOĞU TÜRKİSTAN PANELLE GÜNDEME GELDİ
12 Kasım 1933 yılında kurulan Doğu Türkistan Türk - İslam Cumhuriyeti'nin 65. kuruluş yıldönümü münasebetiyle TİSAV Elazığ şubesi ve Merkezi Kayseri'de bulunan Gökbayrak Dergisi Elazığ temsilciliği tarafından bir anma paneli düzenlendi. Prof. Dr. Şaban Kuzgun, Doç. Dr. Ramazan Korkmaz, Yrd. Doç.Dr. Ali Yiğit ve Araşt. Görevlisi Celil Arslan'ın panelist olarak katıldığı toplantıyı çoğunluğunun üniversite öğretim üyeleri ve öğrencilerinin oluşturduğu seçkin bir dinleyici grubu dinledi. (Elazığ'ın Yeni Çağ, Günışığı ve bütün basın yayın organları ve ulusal gazeteler 20 Kasım 1998)

GELENEKLERİNİ YAŞATANLAR
1965 yılında Doğu Türkistan'dan Kayseri'ye göç eden Uygur Türkleri, aradan yıllar geçmesine rağmen, birçok geleneklerini yaşatmaya çalışıyorlar.
Kayseri’deki Doğu Türkistan Türklerinin temsilcisi konumundaki Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Emin Batur, Orta Asya'da yaşanan birçok geleneği Kayseri'de yaşattıklarını belirterek, "Dilimizi unutmadık. Düğünümüz, Dini bayramlarımız cenazemiz, yemeklerimiz, folklorumuz aynen yaşıyor. Kültürümüzü yaşatmak için elimizden geleni yapıyoruz." dedi.
Düğünlerin kız evinde yapıldığını ve dev kazanlarda Doğu Türkistan Pilavı pişirdiklerini söyleyen Batur, "Düğünlerimiz evlerde yapılır. Gelen misafirlere pilav ve Türkistan kebabı ikram edilir. Ayrıca folklorumuz ve müziğimizden örnekler sunularak düğün şenlendirilir." diye konuştu. Ramazan ve Kurban bayramlarının Doğu Türkistan geleneğinde çok büyük bir öneme haiz olduğunu, bayramlarda tüm Türkistanlıların evinde özel sofralar kurulduğunu ve bu sofraların bayram süresince hiç kaldırılmadığını ifade eden Batur, "Doğu Türkistan yemek geleneğini tüm aileler sürdürüyor. Anadolu Türklerinden komşularımız da bu yemekleri çok sevdikleri için hanımlardan tariflerini alıyorlar." şeklinde konuştu. (Zaman 23 Kasım 1998 Bu haber ayın haberi seçilmiştir.)

DOĞU TÜRKİSTANLI MÜSLÜMANLAR, SOYKIRIM TEHLİKESİNDE
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin yıldönümünün kutlandığı bu günlerde, hâlâ insan hakları ihlallerinin yoğun biçimde yaşandığı bir dünyada yaşıyoruz. İran'da, Suriye'de, Irak'ta, Karabağ'da, Batı Trakya'da Kuzey Afganistan'da ve Çin işgalindeki Doğu Türkistan'daki Türkler, her türlü insan hakları ve hürriyetlerinden mahrum durumda yaşam mücadelesi veriyorlar. Bilhassa Doğu Türkistan, Kerkük ve Kuzey Afganistan'da yaşayan 35 milyon Müslüman Türk; insan hakları ihlallerinin ötesinde bir soykırım tehlikesi ile karşı karşıya. (Sadece Doğu Türkistan'da 35 milyon insan var.) İnsan hakları beyannamesine, azınlık hakları sözleşmesine, BM sözleşmesine aykırı her yönetimi deniyorlar. Artık, günümüzde insan hakları gerçeğinden söz etmenin bir anlamı kalmamıştır. (19 aralık 1998 Akit)

PAKİSTAN'DA DOĞU TÜRKİSTANLI AVI
Pakistan hükümeti, ülkede bulunan ve büyük bir bölümü üniversitelerde okuyan 200 kadar Doğu Türkistanlı öğrenciye karşı yeni tutuklama kampanyası başlattı. Son bir hafta içerisinde tutuklanan Doğu Türkistanlı öğrenci ve gençlerin sayısının 40 kişiyi geçtiği bildirildi. Pakistan hükümetinin bu tutuklama kampanyasını Çin gizli servis elemanlarının 1997 yılı başından bu yana Pakistan'da serbestçe faaliyet gösterdikleri ve Pakistan polisi ile işbirliği halinde bu ülkede bulunan Doğu Türkistanlıları sürekli gözetim altında bulundurdukları da gelen bilgiler arasında yer aldı. Geçen yıl da Pakistan'da tutuklanan ve Çin hükümetine iade edilen 13 Doğu Türkistanlı gençten 12 genç kurşuna dizilerek idam edilmiştir.
(14 Aralık 1998 Kurultay)

KAZAKİSTAN'DA UYGURLARA TUTUKLAMA
Geçen yıl Kazakistan'a sığınan 12 Doğu Türkistanlı genç Kızıl Çin hükümetine teslim edilmiş ve komünist Çin hükümeti de bu gençleri idam etmişti. Yine bu ay içerisinde de 3 Uygur Türk'ü Kazak hükümeti tarafından tutuklanmış ve Kazakistan hapishanesinde bulunmaktadır. Ve aldığımız bilgilere göre bunların da iade edilmesi için Kızıl Çin hükümeti ile görüşmelerin deva ettiği aldığımız bilgiler arasındadır. 2 Ekim'de tutuklanan bu 3 Uygur Türk'ünü Kazakistan başsavcılığı temsilcisinin televizyonda yaptığı açıklamada    siyasi bir özelliklerinin   olmadığı gerekçesini göstererek iade etmek istediği anlaşılıyor. Bu söz konusu iadenin gerçekleşmemesi için Uluslararası Af Örgütü Almata Temsilcisi ile Fransa ve Belçika İnsan Hakları Kuruluşları, Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev nezdinde girişimde bulunarak bu 3 Uygur Türk'ünün teslim edilmemesi konusunda girişimde bulunuldu. Uluslararası insan hakları kuruluşlarının devreye girmesi ile Kazakistan'ın şimdilik bu iade işlemini beklettiği haberi alındı. (10 Aralık 1998 Gökbayrak Haber Merkezi)

DOĞU TÜRKİSTAN'DA TÜRKLER EZİLİYOR
Doğu Türkistan İnsan Hakları Platformu "Dünya İnsan Hakları Günü" dolayısıyla, Doğu Türkistan'da yıllardan beri devam eden Kızıl Çin zulmünü kınamak için Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluğu önüne siyah çelenk koydu. Basın bildirisinde "En son geçen hafta 17 Doğu Türkistanlının idam edilmesini protesto ediyoruz. Nükleer denemelerle oradaki Türk halkının yaşama hakkını yok ediyorlar. Çin Halk Cumhuriyetinin uyguladığı göçmen politikası ile Doğu Türkistanlılar kendi öz vatanlarında azınlık durumuna düşürülmek istenmektedir." denildi.
(14 Aralık 1998 Kurultay)

UYGUR GENÇLERİ KÜLTÜR GÜNLERİ ŞÖLENİ
Türk Ocakları Genel Merkezi'nce düzenlenen "2. Uygur Gençleri Kültür Günleri Şöleni", Doğu Türkistan Türk teşkilatları başkanlarının ortaklaşa toplantıya katılımıyla başladı. Türk Dil Kurumu konferans salonunda birinci gün gerçekleştirilen toplantı ikinci günü ise Türk Ocakları konferans salonunda devam etti.
(14.12.1998 Gökbayrak Muhabiri)

DOĞU TÜRKİSTAN'DA KATLİAM SÜRÜYOR
Doğu Türkistan'da Çin mezalimi devam ediyor. Kızıl Çin, Doğu Türkistan'da türlü bahanelerle 15 Türk'ü daha kurşuna dizerek öldürdü. Merkezi New York'ta bulunan Doğu Türkistan Milli Araştırma Merkezi, "Pan-Türkçü, Pan-İslamiyetçi, Bölücü, Yerli Milliyetçi" olarak suçlanarak, kurşuna dizilen
Türkler için protestoda bulundular.
(16 Aralık 1998 Yeni Şafak)

İNSAN HAKLARI GÜNÜNDE DOĞU TÜRKİSTAN ANLATILACAK
Çin zulmü altında yıllardır inim, inim inleyen Türklerin Ata yurdu Doğu Türkistan'daki zulüm, Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle bir kez daha dile getirilecek. Köln Üniversitesi Yabancı Öğrenciler Birliği (ASG) tarafından organize edilen panel cuma günü Köln Üniversitesi merkez binası Hörsaal Il'de saat 18.00'de yapılacak. Panele konuşmacı olarak, Yazar Dr. Baymirza Hayit, Erkin Alptekin (Doğu Türkistan, Tibet ve İç Moğolistan Halkları Genel Başkanı), Hızırbek Gayretullah (Doğu Türkistan Göçmenler Derneği Genel Sekreteri) ve Araştırmacı Şair Ozan Yusuf Polatoğlu katılacak. Çok sayıda katılımın beklendiği panelde Doğu Türkistan'ın Jeo - Sosyolojik ve Jeo - politik konumu, Uygur Türklerinin durumu ve uzun yıllardır Kızıl Çin tarafından Doğu Türkistan'da uygulanan asimilasyon, sindirme, öldürme, toplu tutuklama gibi insanlık dışı girişimlerini anlatacaklar.
(19 Aralık 1998 Türkiye Avrupa Baskısı)

DOĞU TÜRKİSTAN ŞEHİTLERİ VE İSA YUSUF ALPTEKİN'İ ANMA GECESİ
Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği (KDTKDD) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren "Gökbayrak Araştırma Birimi" gençleri tarafından 17 Aralık 1998 tarihinde Necip Fazıl Kültür Merkezinde Doğu Türkistan şehitleri ve İsa Yusuf Alptekin'i Anma Gecesi düzenlendi.
(Yerel ve Ulusal bütün basın - yayın organları Gökbayrak Haber Merkezi 18 aralık 1998)

  • 1125 defa okundu.