Celalettin Batur

4 Kasım 1998 
SOYDAŞLARA MÜJDE
Türkiye'nin sınır komşusu ülkelerde yaşamakta iken Türkiye'ye yerleşen soydaşların aileleri de Türkiye'ye gelip ikamet edebilecek. Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Türkiye'nin sınır komşusu ülkelerde yaşamakta iken, İskan Yasası çerçevesinde Türkiye'ye yerleşen ve Türk vatandaşlığını kazanan soydaşların, komşu ülkelerde yaşayan ve Türkiye'ye girmeleri yasalar gereği yasaklanmış bulunmayan, milli güvenlik ve devletin dış siyaseti bakımından sakıncalı olmayan eşleri, 18 yaşından küçük çocukları geliri ve bakacak kimsesi olmayan yaşlı anne ve babaları Türkiye'ye seyahat ve ikamet edebilecekler.

22 Kasım
OSMAN BATUR'UN KOMUTANLARINDAN
Türkiye’de 35.000 civarında Kazakistan asıllı Türk vatandaşına hitap eden Dil gazetesi bu yılın Mart aylarında yayın hayatına başladı. Kazakistan'ın tanınmış simalarından Osman Kumandan'ın sahibi olduğu gazete 4.000 adet satılıyor.
Osman Kumandan, Doğu Türkistan'ın efsanevi kahramanlarından Rus ve Çin ordularına karşı savaşmış olan Osman Batur'un kumandanlarından Oraz Kumandan'ın oğlu.

2 Aralık
BALKAN TÜRKLERİ SAHİPSİZ DEĞİL
Balkan ülkelerinden Türkiye'ye göç eden yaklaşık 25 bin soydaşımızın üye olduğu üç dernek birleşerek, Rumeli Türk Dernekleri federasyonunu kurdu. Federasyonun Kurucu Başkanlığı'na seçilen Taner Mustafaoğlu basın toplantısı düzenledi. Mustafaoğlu, amaçlarının Rumelili soydaşları örgütlemek yoluyla Balkanlar'da toplumlararası uzlaşma ortamını sağlamak olduğunu belirtti.

12 Aralık
UÇ BOYLARI BULUŞTU
Türk Dünyası'nın uç bölgelerinde bulunan Gagauz Türkleri ile Çin esareti altında yaşayan Doğu Türkistan Türkleri, Zeytinburnu’ndaki bir davette bir araya geldiler. Gagauz eski başbakanı Mihail Kendigelen'in de katıldığı davette, Kazak Türklerinin geleneklerine göre döşenmiş evde misafirlere Türkistan pilavı ve sütlü çay ikram edildi.

15 Aralık
ELÇİBEY'E SINIR DIŞINA ÇIKMA YASAĞI
Azerbaycan Cumhuriyet Başsavcılığı, Halk Cephesi Partisi (AHCP) Genel Başkanı ve eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey'in, ülke sınırları dışına çıkmasını yasakladı. Başsavcılık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Elçibey'in "Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in bölücü terör örgütü PKK'nın kurulmasına katkısı olduğu" şeklindeki iddiaları nedeniyle hakkında açılan soruşturmanın devam ettiği ve bu nedenle Elçibey'in ülke dışına çıkmasının uygun görülmediği belirtildi.

PAKİSTAN'DA DOĞU TÜRKİSTANLI AVI
Pakistan hükümeti, ülkede bulunan ve büyük bir bölümü üniversitelerde okuyan 200 kadar Doğu Türkistanlı öğrenciye karşı yeni bir tutuklama kampanyası başlattı. (Geniş bilgi sayfa 15'te)

17 Aralık
İRAN AZERİLERE YUMUŞUYOR MU?
İran'ın Güney Azerbaycan'da yaşayan 20 milyon Azeri Türk'ünün kültürel değerlerini koruması konusunda yumuşamaya başladığı ileri sürülüyor. Geçtiğimiz hafta Tebriz'e 60 km uzaklıkta gerçekleştirilen ve üç gün süren Birinci Uluslararası Azerbaycan Tanıtım Sempozyumu'na Tahran yönetiminin izin vermesi ve toplantıyı yakından izlemesine rağmen hiçbir müdahalede bulunmaması, katılımcılar tarafından olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

  • 1120 defa okundu.