Gökbayrak Haber Merkezi

Derneğimiz bünyesinde faaliyet gösteren "Gökbayrak Araştırma Birimi "tarafından 5-6 Eylül 1998 tarihlerinde İlköğretim Okulu 5. sınıf ve lise öğrencilerinden ekipler oluşturularak bütün öğrencilerimiz arasında bilgi yarışması düzenlenmiştir.

Yarışmalar sonucunda kızlardan "Hilal Grubu", erkeklerden ise "Vatan Grubu" birinci olmuştur. Bu iki grup arasında yapılan final sonucunda da Vatan Grubu birinciliği kazanmıştır.

Söz konusu bilgi yarışmasında başarı gösteren Vatan Grubu öğrencilerine ve yarışmaya katılan bütün öğrenciler için 12-13 Eylül 1998 tarihlerinde derneğimiz Genel Merkez salonunda ödül töreni düzenlenmiştir.

Yarışmaya katılan bütün öğrencilere (35 Kişi) birer "Katılım Belgesi" verilmiş olup birinciliği kazananlar isi Gökbayrak Dergisi aboneliği kazanmışlardır. Bütün öğrencilere de çeşitli hediyeler verilmiştir.

Birinciliği Kazanan Vatan Grubu

Abdulluh TUĞCU, Atilla EFENDİGİL, Osman BATUR, Kenan SELÇUK, Sedat İLKTÜRK

İkinciliği Kazanan Hilal Grubu: Gülşen DOĞUTÜRK, Emine YARKENTLİ, S.Nisa DOST, Aygül SIVACI, Amine KAĞAN

 

DOĞU TÜRKİSTAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL MERKEZİ BASIN BÜLTENİ NO: 8 05.10.1998 DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ

 

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Emin Batur. Doğu Türkistanlı çocukların yıllardan beri çocukluklarını yaşayamadıklarını belirterek; "Çocukların büyük çoğunluğu babasız, büyüyor. Çünkü, Çinliler Doğu Türkistanlı erkeklerin büyük çoğunluğunu ya hapse atıyor yada idam ediyor. Bu zulme dur demeli denmelidir"

Batur."Dünya Çocuk Günü" münasebetiyle basın bildirisinde bu tür günleri dünya milletleri için büyük anlamı olduğunu ifade ederek. "Ancak bu tür günlerin bizler için pek anlamı yok. Çünkü bu günlerde günün önemine göre çocukların sorunlarını çözülmesi gerekirken Doğu Türkistan'daki çocuklar yıllardır Hürriyetten bihaber olarak yasıyor. Hiç birisi çocukluklarını yaşamıyor. Yokluk, sefalet ve baskı altında yaşayan Doğu Türkistanlılar için "Dünya Çocuk Günü" ne ifade eder ki? Birleşmiş Milletler madem böyle bir gün organize etmiş, bari dünyadaki çocukların sorunlarını da tam olarak gündeme getirsinler. Doğu Türkistanlı çocukların dertlerini dile getirmek tüm dünyanın boynunun borcudur" dedi. OKUMA HAKLARI YOK!

Batur, Doğu Türkistanlı çocukların Çinliler tarafından okuma haklarının ellerinden alındığı, çocukların cahilliğe itildiğini belirterek,"//e-men her yıl yeni bir alfabe değiştiriyorlar. Doğu Türkistanlı gençler Üniversitelere alınmıyor. Kendi dillerinde okuma hakkı olmayan çocuklar, Çin'in nükleer denemeleri yüzünden hastalıklı büyüyorlar. Dünya'nın bu vahşet seyirci kalması bizleri derinden yaralıyor. Çocuklarımız 21. Yüzyıla da yine hakları elinden alınmış ve zulüm altında girecekler." şeklinde konuştu.

BASIN-YAY1N KOMİSYONU

 

 

DOĞU TÜRKİSTAN KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL MERKEZİ BASIN BÜLTENİ NO: 9 12.10.1998 DOĞU TÜRKİSTAN 49 YILDIR BURUK

13 Ekim 1949'da Kızıl Çin taralından işgal edilmesinin 49. yıl dünümü Doğu Türkistan Türkleri buruk bir şekilde karşıladı. 20. yüzyıl en büyük vahşetinin Doğu Türkistan'da gerçekleştiğini söyleyen Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Emin Batur. İşgal sırasında binlerce Müslüman Türk'ün şehit edildiğini, eşlerinden yurtlarından edildiğini söyledi. Batur." 28 çeşit işkenceyle şehit edilen binlerce insanın yanında komple bir millet esir edilmiş ve kendi Yurtlarında köle gibi çalıştırılarak asimile edilmeye çalıştırılmıştır. Çinlilerin kadın, erkek, çocuk demeden yok etmeye çalıştığı insanların bir kısım zulümden kaçıncıyı başarmıştır. Kaçmayı başaran bir avuç insan dış dünyaya davayı anlatmaya çalışmaktadır Ancak, imkânsızlıklar ve dünyanın vurdumduymazlığı yüzünden Doğu Türkistan hala esaret alandadır. Er geç Doğu Türkistan'ın da kurtulacağına eminiz, Zulüm ve zalim ebediyen yaşayamaz" dedi.

NÜFUSU SAPTIRIYORLAR

Batur. Çinlilerin yıllardan beri Doğu Türkistan'daki Türk nüfusunu 7 milyon olarak göstermeye çalıştığını ifade ederek, gerçekte Türklerin 35 milyon olduğunu belirtti. Batur, " birçok konuda olduğu gibi nüfus konusunda da Çinliler yalan söylüyorlar. Doğu Türkistan'ı işgal edilmiş olan topraklar olarak nitelendiren Çinliler, sözde bölgeye özerklik tanımıştır. Ancak, özerkliğin esamesi dahi okunamamakta ve Doğu Türkistanlı Türklerin en tabii hakları bile bulunmamaktadır. Çinlilerde Türk nüfusunu sürekli düşük göstererek dünyanın gözünü boyamaktadır. Gerçek er geç ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Dünya'nın en şerefli direnişlerinden birisinin Doğu Türkistan'da devam ettiğinin altını çizen Batur, "Dünyanın en bahtsız milleti bizim galiba! Çünkü, yıllardan Kazıklı Voyvoda'ya bile rahmet okutan zulüm devanı etmesine rağmen ne İslam aleminden ne de Birleşmiş Milletlerden destek alabiliyoruz. Ancak, bir, bir avuç Müslüman Türk, seslerini duyuramamasına rağmen 1,5 milyarlık Çine karşı takdire şayan direniş göstermektedir, inşaallah, Doğu Türkistan yine Doğu Türkistanlıların gayret ve mücadelesiyle kurtulacaktır. Biz, Doğu Türkistan'da kayıtsız, şartsız, bağımsızlık istiyoruz." şeklinde konuştu.

BASIN-YAYIN KOMİSYONU

  • 743 defa okundu.