Celalettin Batur

6 EYLÜL 1998
AH1SKA TÜRKLERİ: TÜRKLÜKLERİNİ UNUTMADAN TÖRE VE ADETLERİNİ KORUYANLAR
Iğdır Milletvekili Adil Aşırım 1993 yılında Iğdır'a yerleştirilen 178 Ahıska ailesine mensup 850 kişi arasında yaptıkları ankette, bu kişilerin 320'sinin işsiz olduğunu belirlediğini, dolayısıyla bu insanların, iş ve sosyal güvenlik hakları verilmeden Türkiye'ye gelmemelerini önerdi.
Aşırım. "Sovyet döneminde Türklüklerini inkar etmemeleri nedeniyle üç defa sürgün edildiler. Sayıları 350 Bin olan Ahıska Türkleri, eski Sovyet ülkelerinde dağınık biçimde yaşamalarına rağmen kimliklerinden ve kabile hayatlarından kopmadılar.Türkiye Ahıska Türklerine hak ettiği ilgiyi göstermedi" dedi.

26 EYLÜL 1998
CUMHURBAŞKANI DEMİREL: ORTAK ALFABE İSTEDİ
10. Milli Türkoloji Kongresinde Türk Dünyası'nın ortak bir Türk alfabesine sahip olması gerektiğini söyleyen Demirel. "Bu dünyanın bilim adamları tarafından öncelikle ele alınması gereken hususların başında gelmektedir .Ortak alfa be, ortak kaderimizin bağlarını güçlendirecek fevkalade önemli bir araçtır" dedi.

3 EKİM 1998
DÜNYA TÜRK GENÇLER BİRLİĞİ TÜRKİSTAN'DA
Kazakistan'ın Türkistan şehrinde gerçekleştirilen 8. Türk Gençleri Günleri ve Kurultayı'na katılan gençler, Türk toplulukları arasında birlik ve beraberlik sağlanmasında Türkiye'nin nemini vurguladılar. Dünya Türk Gençler Birliği (DTGB) çatısı altında toplanan 36 ülkede yaşayan Türk topluluklarından 30 gençlik kolu ve derneği temsilen 160 delegenin katıldığı Kazakistan'ın manevi ruhani başkenti Türkistan’da Türk dünyası'nın geleceği konuşuldu.
Doğu Türkistan'lı öğrenci William Molotov (Almatı Devlet Üniversitesi Ekonomi Fakültesi I. sınıf) "Türkiye' den bizi ekonomik, kültürel, siyasi olarak desteklemesini, hiç olmazsa manen yanımızda olmasını, Uygur Türklerinin Türkiye’de eğitim almasına yardımcı olmasını istiyoruz. Doğu Türkistan'da eğitim dili Çincedir. Sadece İlkokulda Uygurca öğreniliyor. Dünya kamuoyunun Tibet'e ilgi gösterdiği gibi Doğu Türkistan'la da ilgilenilmesini istiyoruz." dedi.

5 EKİM 1998 
BARZANİ, TÜRKMEN LİDERLERİN PEŞİNDE
Washington Mutabakatı ile yeni bir safhaya gelen Kuzey Irakta Mesut Bar/ani liderliğindeki KDP nin, bazı Türkmen liderleri bölgeyi terk etmeye zorladığı öğrenildi.
Bölgeye yakın kaynaklar. KDP'nin halen Türkmen okullarında Türkçe eğitim yapılmasını engellediğine ve geçtiğimiz Ağustos ayında da Türkmenlere karşı sistematik bir saklında bulunulduğuna dikkat çekiyorlar.

16 EKİM 1998 
HOŞGELDİNİZ TÜRKLER
Alman Sosyal Demokratlarla Yeşillerin koalisyon görüşmeleri sırasında varılan anlaşmaya göre. 900 Bin gurbetçimiz kolayca Alman vatandaşı olabilecek. İki parti arasında varılan anlaşmaya göre. Anne veya Babanın Almanya'da doğmuş olması veya 14 yaşından önce Almanya'ya gelmiş olması halinde. Burada doğacak çocuklarına, doğuştan Alman vatandaşlığı hakkı verilmesi öngörülüyor.

17 EKİM 1998
ROMANYA'DA KIRIM RÜZGÂRI
Romanya'nın Köstence şehrinde düzenlenen "Tatarların dünü, bu günü yarını ve Türk Dünyasındaki yeri"   konulu sempozyum Türkiye, Kırım ve Romanya'daki Kırım kökenli soydaşlarımızın bir araya gelmesine sebep oldu. Abdulcemil Kırımoğlu, "Kırım'da büyük problemlerimiz var. Biz Kırım'a vatanımızın güzelliği için dönmedik, millet olarak ayakla kalabilmek, yok olmamak için döndük, daha 250bin civarında soydaşımız maddi imkansızlıklar sebebiyle vatanlarına dönemedi " dedi.

18 EKİM 1998
TALİBAN DÖRT TÜRK KOMUTANI KATLETTİ,
8 MİLYON TÜRK TEHDİT ALTINDA
Afganistan'da yönetimi elinde bulunduran Taliban'ın Türkler'e yönelik kıyımı durmak bilmiyor. Mezarı Şerifin işgalinden sonra göz altına alınan Türk kökenli Abdulmenan Mahdum, Ahmet Palvan, Ağa Geldi ve Nebi Zerger adlı komutanlar hunharca katledildi. 1982 yılında Türk vatandaşlığına geçen Abdulmenan Mahdum'un ailesi halen Türkiye'de bulunuyor. Mahdum. General Dostum'un yardımcılığını yapıyordu.
Taliban güçlerinin Kuzey Afganistan'ı ele geçirmesinden sonra Türkiye'ye gelen General Abdülmelik, Taliban güçlerinin çok sayıda Türk'ü katlettiğini, yüz binlerce insanın ise dağlara kaçtığını söyledi. Abdülmelik. Türkiye'nin ağırlığını koyarak acilen siyasi bir dialog başlatmasını beklediklerini, aksi taktir de bölgedeki 8 milvon Türk'ün Taliban tarafından katledileceğini bildirdi.

21 - 28 EYLÜL 1998 
ELÇİBEY'E DESTEK VERİLMELİ
İstanbul'da yedi gönüllü toplum kuruluşu, bir araya gelerek yaptıkları basın toplantısında Azerbaycan’daki son olayları değerlendirdiler. Turan Kültür Vakfı, Ülkü Ocakları, Yesevi İnsan Vakfı, Aydınlar Ocağı, Avrasya-Bir Vakfı, Ahilik Vakfı kuruluşlarının ortak açıklamalarında.
 "Türk Dünyası Dil de, Fikir de, İş de Birlik şiarını savunan kuruluşlar olarak Sovyet rejiminin yetiştirdiği totaliter kafalı kişilerle yönetilen Azerbaycan ile Rusya’nın yeni çarları demokrasi ve insan hakları kavramlarını tanımamaktadırlar. Türkiye'nin görevi başta Azerbaycan olmak üzere kardeş Türk Cumhuriyetlerinin siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı da bulunulmalıdır. Bu sebeple bazı devlet büyüklerinin eski KGB generallerini destekleme turlarından vazgeçmesini istiyoruz. Ömrünü demokrasi ve insan hakları mücadelesi yolunda feda etmiş Atatürk sevgisi ile dolu, Türkiye'yi öz vatanı bilen Ebülfeyz Elçibey'e destek verilmesinin milli ve insani bir görev olduğuna inanıyoruz" dediler.

  • 758 defa okundu.