19.06.1994 Tarihinde Kayseri Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma, Derneği' nin 3. Olağan Genel Kurul toplantısı yapılmıştır.2 Yıllık dernek faaliyetlerimizin gözden geçirilmesi, değerlendirilmesi ve yönetim kurulumuzda bir nöbet değişimi olarak telakki ettiğimiz 3. Olağan Genel Kurul toplantımız dernek merkezinde yapılmıştır. Toplantının divan başkanlığını fedakar, cefakar ve gerçek Doğu Türkistan dostu Alim GERÇEL Beyefendi yapmışlardır. Kendisine derneğimiz adına teşekkürlerimizi bildiririz
Dernek üyelerimizin büyük çoğunluğunun katılımları ile oldukça heyecanlı bir şekilde gerçekleşen toplantı sonunda aşağıdaki isimler göreve getirilmişlerdir:

1- BAŞKAN : Mehmet CANTÜRK
2- BAŞKAN YRD. : Mehmet Emin BATUR
3 -BAŞKAN YRD. : Hayrullah EFENDİGİL
4 - G.SEKRETER : Kul Ahmet CANTÜRK
5 - ''YRD. : Seyfettin BATUR
6 - MUHASİP : A.Rahim TÜRKDOGAN
7 - ''YRD. : Nuri YARKENTLİ
8 - ÜYE : Cuma KÖSE
9 - ÜYE : Nurmehmet ÖZHAN

Geçirdiğimiz bu Genel Kurul toplantısının Aziz Vatanımız Doğu Türkistan'ın kurtuluşu yolunda yapılacak çalışmalarda hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak' dan niyaz ederiz.

•28.06.1994 Tarihinde 27 Mart mahalli seçimleri sonunda göreve gelen ilimiz Büyük şehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Şükrü KARATEPE ve Kocasinan ilçesi Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ Derneğimiz Yönetim Kurulu üyeleri tarafından ayrı ayrı ziyaret edilerek, kendilerine Doğu Türkistan'ın bugünkü durumu hakkında kısa bilgiler sunulmuş ve Doğu Türkistan Davası'nın Kamuoyuna duyurulması için yapılacak faaliyetlerde yardım ve destekleri talep edilmiştir.

• Esaret altındaki Aziz Yurdumuz Doğu Türkistan'ın son durumunu ve Çin 'li müstemlekecilerin buradaki son icraatları hakkında bizlere çok önemli bilgiler ulaşmakta ve bizde bu haberleri Türk ve Dünya kamuoyuna ulaştırma vazifesini ifa etmeye çalışmaktayız.

İşte bunlardan bir kaçı:

Çin Başbakanı Li Peng'in Haziran ayında başlattığı Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nden Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan Cumhuriyetleri'ndeki ziyaretleri neticesinde birçok ekonomik işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır.
Asıl amaç ise bu anlaşmaları uygulamaya koymak değil, Başta Uygurların çok olduğu Kazakistan Cumhuriyeti olmak üzere buralara Çinli göçmen yerleştirmek ve toprak satın almaktır ve nitekim bu emellerini şu anda uygulamaya başlamış bulunmaktadırlar.

Ticari amaçla Kazakistan’a gelen Çinli iş adamları sınır bölgesine yakın yerlerden başlayarak ev ve arazi satın almaktadırlar. Satın alırken gayri menkul sahiplerine, çok cazip paralar teklif etmekte ve fiyatı ne olursa olsun satın almakta olup, daha sonrada Çinlilerin kalabalık ailelerini getirip buralara yerleştirmektedirler. Amaçları Türk Cumhuriyetleri'ndeki Doğu Türkistan kökenli Uygurlar' ın faaliyet alanlarını daraltmaktır.

Çinliler bilindiği gibi Dış Ülkelerden Doğu Türkistan'a ve Çin'e gelen turistlere, sadece belirli şehir ve bölgeler ziyarete açık tutulmakta olup, onun dışındaki yerleşim bölgelerini ise değişik sebepler ileri sürerek ziyarete kapalı tutmaktadırlar. Ziyarete açık olan Doğu Türkistan vilayetlerinden biri Ürümçi'dir.Burada şu anda 10 kattan başlayıp 36 kata kadar binalar inşa edilmiş olup, buralara Çinli göçmenleri yerleştirmektedirler. Maksat, Ürümçi' de Çinli nüfusun, Türk nüfusundan çok daha fazla olduğunu ve buradaki esas amaçları Türkler'in " bağımsızlık taleplerini " tesirsiz hale getirmek suretiyle Türk nüfusunun asimilasyonunu hızlandırmaktır.

• 03.06.1994 Tarihinde Konya Selçuk Üniversitesi tarafından Doğu Türkistanlıların Lideri Sayın İsa Yusuf ALPTEKİN Beyefendi'ye Fahri Doktorluk unvanının verileceği toplantıya Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği olarak 20 kişilik bir grup oluşturularak Konya'ya gidilmiş ve toplantıya iştirak edilmiştir.

•31.07.1994 Tarihinde Erciyes Dağı Tekir Yaylası'nda, Hicretin 1415. yılı münasebeti ile Safa Vakfı tarafından organize edilen Hicret toplantısına Dernek olarak iştirak edilmiştir. Burada Doğu Türkistan çadır kurularak çadır içerisinde, Doğu Türkistan Sofra Düzeni ve bazı yiyecek çeşitleri sergilenmiş, ziyaretçilere Doğu Türkistan hakkında bilgiler verilmiştir.

Mahallerinizden Kısa Haberler:

•02.06.1994 Tarihinde değerli büyüğümüz cefakar ve yılmaz dava adamı Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Muhterem Mehmet CANTÜRK Beyefendi başarılı bir Prostat ameliyatı geçirmiştir.Kendilerine geçmiş olsun der, Cenab-ı Haktan sağlıklı bir yaşam sürdürmesini niyaz ederiz.

• Sayın Dernek Başkanımız Mehmet CANTÜRK Beyefendi'nin kızı Gülmelike
kardeşimiz ile değerli hemşerilerimizden Sayın - Nur Mehmet YARKENTLİ Beyefendi'nin oğlu Ömer kardeşimiz Doğu Türkistan örf ve adetlerine uygun bir düğün ile dünya evine girmişlerdir. Kardeşlerimize Cenab-ı Allah'tan mutluluklar temenni ederiz.

•26.06.1994 Tarihinde dava arkadaşımız Abdulsamet İLKTÜRK'ün oğulları Sedat ve Mehmet'in sünnet toyları yapılmıştır.Kendilerine mübarek olsun der.Kardeşlerimize Cenab-ı Allah'tan hayırlı ve uzun ömürler niyaz ederiz.

•10.07.1994 Tarihinde değerli hemşerilerimizden Nezir Mehmet DOST 'un oğlu İsa kardeşimizin sünnet toyu olmuştur. Kendisine Cenab-ı Allah'tan sıhhat ve afiyet dileriz.

•10.06.1994 tarihinde kıymetli dava arkadaşımız Dursun Köse'nin Ömer Faruk isminde bir oğlu olmuştur. Cenab-ı Allah'tan yavrumuzu davamız için hayırlara vesile yapmasın temenni ederiz

  • 1419 defa okundu.