Gökbayrak Haber
Merkezi


Doğu Türkistan 'da İNSAN HAKLARI İhlalleri

 

Bugün, Türk ve İslam dünyasında en büyük çileyi çeken, zulüm ve, baskı altında inleyen Doğu Türkistan’dır. 1949 yılında kızıl Çin, ordularınca işgal edilen, sömürge durumuna düşürülen Doğu Türkistan, 50 yıldır milli bağımsızlık için mücadele veriyor.

 

Doğu Türkistan halkının 1000 yıldan beri bağlı bulunduğu "İslâm Dini" ni kanun dışı ilan eden, dini ibadet ve hürriyetleri kısıtlayan, birçok camiler ahır, depo haline çeviren Kızıl Çin yönetimi 50 yıldır sürdürdüğü baskılara, zulme, vahşete rağmen Doğu Türkistan halkının milli ve dini kimliklerini yıkmaya gücü yetmemiştir. 1 milyarın üstündeki insan seline rağmen Doğu Türkistan halkı ezilmemiştir.

Doğu Türkistan halkı 50 yıldır dini ve milli kimliğinden asla taviz vermemiştir... Gönüllerindeki iman ve damarlarındaki şerefli kanın verdiği güçle, ata yadigarı Doğu Türkistan için emperyalist Çin hükümetine karşı amansız bir direniş hareketi sürdürmüştür. (7 Temmuz 1998 Türkiye M.Necati ÖZFATURA)

 

ŞANLI DİRENİŞ

Doğu Türkistan'da komünist Çin yönetimine karşı özgürlük savaşçılarının mücadelesi giderek büyüyor. ABD Başkanı Bill Clinton'ın Çin'de bulunduğu sırada Çin'in Gulca iline bağlı Tavukçuyüzü Köyü'nde meydana gelen çatışmada 2'si subay 5 Çin askeri öldürüldü. 17'si de yaralandı. Aralıksız olarak devam eden çatışmalarda binlerce Çin askerinin öldürüldüğü bildirildi. Doğu Türkistanlı mücahitlerin, işgal edilmiş topraklarını komünist Çin yönetiminden kurtarmak için verdikleri mücadelede ve seslerini dünya kamuoyuna duyurmada sürekli olarak Çin hükümetinin despot yönetimi ile karşılaştıkları bildirildi.

 

Bağımsızlık Ateşi

Doğu Türkistanlı mücahitlerin Zincirli Kitap'ı (Bağımsızlık Görüşü) isimli kitabı okuduktan sonra büyük bir mücadele azmi kazandığı kaydediliyor. Bölgeden gelen haberlere göre "Bağımsızlık Görüşü" isimli kitabı okuyan binlerce gencin bağımsızlık yolunda ellerinden geleni yaptığı, komünist Çin yönetiminin bu kitabı okuyan veya yanında bulunduran kişileri 3 yıl hapis cezasına çarptırdığı, kitabın cephedeki mücahitleri etkilediği kadar büyük halk kitlelerini de etkilediği bildiriliyor. Kitabın etkisiyle ilgili olarak ayrıca şunlar da söylendi: Bağımsızlık görüşü kitabını okuyan halk, Doğu Türkistan'da bulunan Çinlilerden alışveriş bile yapmıyorlar. Bu yüzden bölgedeki Çin'li tüccarlar iflas ediyor... Doğu Türkistanlı bütün Müslümanların bağımsızlık mücadelesi için direnmeye kararlı olduğu bildiriliyor.

 

Ajan Avı

Komünist Çin yönetiminin Müslüman halk arasında ajanlar görevlendirdiği, ajanlık yaptığı tespit edilen birçok kişinin mücahitler tarafından ortadan kaldırıldığı belirtildi. (9 Temmuz 1998 Akit)

 

TÜRK'ÜN ANAYURDU DOĞU TÜRKİSTAN

Sayın M.Necati Özfatura bey her zamanki gibi mazlum milletlerin sesini dünya kamuoyuna duyurmaya devam ederek, "Türkün Anayurdu Doğu Türkistan" başlıklı yazısında Doğu Türkistan'ın siyasi, ekonomik, askeri ve stratejik yönlerini tarihini ve tarih boyunca dünya Türklüğünün anayurdu olduğunu Çin'in kendi kaynaklarından yararlanarak ilmi gerçeklerle ortaya koymuştur. Tekrar teşekkürler Sayın Özfatura (16 Temmuz 1998 Türkiye)

 

ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR

Komünist Çin yönetimine karşı ABD Başkanı Bili Clinton'ın Çin'i ziyareti sırasında devam eden özgürlük, mücadelesi bu seferde Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin'in Doğu Türkistan'ı ziyareti esnasında'da durmadan devam ediyor. Hoten İli'nin belediye başkanlığı binası yakınlarında 24 saat arayla iki bombalı eylem düzenlenmiştir. 8 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen bu eylemlerde can kaybı olmamıştır. Jiang Zemin'in ziyareti esnasında gerçekleşen bu eylemler Müslüman Türk mücahitlerinin gücünü ortaya koyması bakımından çok önemlidir. (9 Temmuz 1998 Gökbayrak Haber Merkezi)

 

YARKENT'TE 3 UYGUR'A ÖLÜM CEZASI

21 ve 22 Haziran 1998 tarihlerinde Yarkent infaz mahkemesi tarafından 20 yaşlarındaki 3 Uygur Türk'üne idam cezası verildi ve bu karar aynı anda infaz edildi.

Düzenlenen cenaze namazın yüz binlerce insan katılmıştır. Cenazeden sonra katılımcıların bir kısmı tutuklanmıştır. 5000 kişi sorguya çekilmiştir. Bu sorgulama 40 gün devam etmiştir. Sonuçta 400 civarında genç sanık olarak mahkemeye verilmiştir. Bunların birçoğuna ağır hapis cezası verilmesinden ve bazılarının da idama mahkûm edilmesinden endişe edilmektedir.

İdam edilen 3 Uygur Türk'ü gence Çinliler tarafından isnad edilen suç, sürdürülen baskı ve zulüm politikasına açıkça karşı gelmeleri ve basın yoluyla bu politikayı protesto etmeleri gösterilmiştir. (Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi)

 

İSA YUSUF ALPTEKİN'E VEFA

Doğu Türkistan Türklerinin efsanevi önderi İsa Yusuf Alptekin'in ismi Zeytinburnu'nda bir sokağa verildi. Zeytinburnu Belediyesi tarafından Nuripaşa Mahallesi'ndeki 62. sokak yeniden düzenlenerek İsa Yusuf Alptekin ismi ile dün törenle açıldı. Belediye başkanı Adil Emecan, Türk dünyasının sembol isimlerinden biri olan İsa Yusuf Alptekin'in ismini Zeytinburnu’nda yaşatacaklarını ifade ederek, "İsa beyimizi rahmetle anarken, Al ve Gök bayraklarımız önünde saygı ile eğiliyorum" dedi. İsa Yusuf Alptekin'in oğlu Arslan Alptekin, Doğu Türkistan Göçmenler Derneği adına Zeytinburnu belediye

başkanı Adil Emecan'a şükran plaketi verdi. (25 Temmuz 1998 Türkiye)

 

YILMAYIZ ASLA

Kazak Türkleri Vakfı Gençlik Kollan tarafından "Birlik, Bereket Gecesi" yapıldı. Çemberlitaştaki FKM'de yapılan gecede, Türkistan'ın milli oyunları oynandı, Doğu Türkistan'ın kurtuluşu için dua edildi. Altay folklor ekibinin, Doğu Türkistan Türklerinin kurtuluşu için mücadeleyi temsil eden "Harmaymız Asla" (Yılmayız Asla) oyunu salonda bulunanları duygulandırdı.

 

BM HİÇ DE GÜVEN VERMEDİ

Somali'nin zengin uranyum yataklarına konmak için jet hızıyla karar veren, Kuveyt'in petrolleri hatırına Irak'ı vuran, Kıbrıs'ta Rumlarda yana tavır koyan, Keşmir'e seyirci kalan, Filistin'e karşı Yahudilerin yanında yer alan, Afganistan ve Çeçenistan direnişini Rusya'nın iç meselesi sayan Doğu Türkistan'daki katliama duyarsız olan, Bosna Hersek'teki soykırım'ı 3,5 yıl görmezden gelen BM, şimdi de Kosavada oyalama taktiğine başvuruyor. Birleşmiş Milletler Teşkilatı, dünyada barış ve güvenliği korumak, milletler arasında ekonomiksosyal ve kültürel işbirliğini sağlamak üzere 1945 yılında kurulmuştur. Bu tür amaçlarla kurulmuş olmasına rağmen, BM hiçbir zaman objektif ve tutarlı olmayı başaramamıştır. (10 Ağustos 1998 Akit)

  • 749 defa okundu.