Celalettin Batur

6 TEMMUZ
EROĞLUN''DAN TÜRK DÜNYASINA ÇAĞRI
İpekyolu Vakfı tarafından Antalya''da düzenlenen "1. Milletlerarası Türk İstiklal Mücadeleleri" konulu sempozyuma katılan KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu konuşmasında: "Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla Türk devletleri özgürlüklerine kavuştular, özgür olmak için halen de mücadele ediyorlar. Nerede Türklük varsa onlarda özgürlüklerini tatsınlar. Dünya ülkeleri KKTC''ne tanımamakta ısrarlı davranıyor. Uygulanan ambargolar nedeniyle güçlük çekiyoruz. Bu ambargolar Türk devletleri sayesinde kırabiliriz. Ancak özgürlüğüne kavuşan Türk devletleriyle diyaloga girmekte çok zorlanıyoruz. Türk Cumhuriyetleri KKTC''ne el vermediler. Türk Cumhuriyetleri, KKTC''ne sıcak bakmamaktadırlar. Türk Cumhuriyetleri''nin KKTC''ni tanımalarını bekliyoruz. Eğer Türk devletleri olarak birbirinizi tanımazsak, bugün başımıza gelenler yarın Azerbaycan''da Kazakistan''da onların başına gelebilir" diye, konuşmasını tamamladı.
Evet devekuşu misali başlarını kumun altına sokan yeni Türk Cumhuriyetleri''ni Doğu Türkistanlılar olarak da uyarıyoruz uyanın artık, Dünya Türklüğünün sesine kulak verin Kıbrıs''a destek verin komşunuz Doğu Türkistan halkına yardımcı olun emperyalist Çin''in pençesine düşmeden dindaşlarınıza soydaşlarınıza sahip çıkın.

21 TEMMUZ
TÜRK DÜNYASI ŞEHİTLERİ ANILDI
Türk dünyası şehitler haftasının başlaması nedeniyle Avrasya Türk Dernekleri Federasyonunun başkanlığındaki Irak Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen panele MP Genel Başkanı Aykut Edibali, MHP Genel Başkan yardımcısı Mustafa Verkaya, Kıbrıs Milli Koordinasyon Komitesi Başkanı Yakan Cumalıoğlu konuşmacı olarak katıldılar.

25 TEMMUZ
GÜLHANEDE TÜRK OTAĞI
Türk Dünyası''nın çeşitli bölgelerinde yaşayan soydaşlarımız kendi kültürlerini tanıtmak amacıyla Türk Dünyası Otağında bir araya geldiler.
İstanbul valiliği Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları Koordinatörlüğünce Gülhane Parkında açılan Türk Otağında çeşitli Türk topluluklarının temsilcileri bulunuyor.

1 AĞUSTOS
9 yıldır geleneksel olarak Erciyes Dağı''nın 2 bin 200 metre yüksekliğindeki Tekir Yaylası''nda düzenlenen ve 400 bini aşkın insanın katıldığı "9. Erciyes Zafer Kurultayı" muhteşem geçti. 24 Türk boyunu temsilen kurulan çadırlarda Türk dünyası kucaklaştı.

10 AĞUSTOS
AFGAN TÜRKLERİ ZOR DURUMDA
Şibirgan''ı ele geçiren Taliban, Türklerin yoğun olduğu Mezarı Şerife yöneldi. General Raşit Dostumla bir ara dargın olan General Malik ve ağabeyi Gülli Pehlivan''ın da direniş için doğum yeri olan Meymene''ye gittiği öğrenildi.

14 AĞUSTOS
BARZANİ 41 TÜRKMENİ KATLETTİ
Erbil''de bulunan Türkmen partilerinin bürolarına saldırarak harabeye çeviren IKDP güçleri 500 Türkmen''i de esir aldı.

  • 722 defa okundu.