TÜRK DÜNYASINDAN HABERLER
                                                                                                                Celalettin BATUR 

1 KASIM 1997
ELÇİBEY-ALİYEV ARASINDAKİ BUZLAR ERİYOR
Önceki gün Bakü'ye dönen Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile ilişkilerinin yapıcı yönde gelişeceğini umduğunu söyledi.

3 KASIM 1997
YUNANİSTAN POMAKLARI ASİMİLE EDİYOR

Yunanistan yönetimi, kökenleri Türk olan Pomakları Türklükten ve Müslümanlıktan koparıp Yunanlaştırmak için sürdürdükleri entrikalara hız verdiler.
Yunanlıların Pomaklara yönelik faaliyetleri "Pomakları Türkiye'nin kontrolünden kurtaralım" şeklinde sloganlarla sürdürülüyor. Kilisede devreye girerek, Hıristiyanlığı kabul etmeleri şartıyla Pomaklara iş ve karınlarını doyuracak kadar maddi olanaklar sağlıyorlar.

5 KASIM 1997
TÜRK JETLERİ KIBRIS'TA
Toros 97 tatbikatı için KKTC'ne giden Türk F-16'ları hayali S-300 rampalarını roket atışıyla yok etti.

4.ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ
Süleyman Demirel siyasi sebeplerle ortak tarihin saptırıldığını ifade ederek "Büyük Türk Dünyasının Atavurdu Büvük Türk dilidir. Bu dilin hangi lehçeyle olursa olsun konuşulduğu her yerde bir Türk kendisini evinde hisseder, saadet bulur" diye konuştu.

9 KASIM 1997
AZERBAYCAN BEYİNE KAVUŞTU

Moskof zulmünü devirdikten sonra demokratik bir seçimle Devlet Başkanı seçilen Elçibey, hain bir darbe sonucu Nahçıvan'a çekilerek 4,5 yıl sonra Bakü'ye geri döndü. "Azerbaycan'a hizmet etmeye devam edeceğim." dedi.

10 KASIM 1997
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILDI
Tüm yurtta ve dış temsilciliklerde ve KKTC'de düzenlenen törenlerle anıldı. Ata'nın
59 yıl önce hayata gözlerini yumduğu saatte bütün Türk dünyası o büyük kurtarıcıyı bir kez daha saygı ve minnetlerini sunarken, bayraklar yarıya indirildi
.
13 KASIM 1997
PETROL ZAFERİ
Baku’deki toplantıda Azerbaycan ve ABD, Türkiye’den geçecek boru hattına "resmen" onay verdi.

MEŞADOV ABD'DE
Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Meşadov, New York'taki Kennedy Havaalanında, gül, Çeçen bayrağı ve "Allahu Ekber" nidalarıyla karşılandı.

15 KASIM 1997
AHISKALI'NIN FERYADI
Ahıskalılar'ın vatanlarından sürgün edilişinin 53. yıldönümünde yine gözyaşı aktı. Stalin zulmünü yaşayan 85 yaşındaki Çiçek İsmihanlı, tüyler ürperten sürgünü anlatırken yaklaşık 100 bin Ahıska Türkü'nün hayvan vagonlarına sıkıştırılarak bindirildiğini ve bir ay süren yolculuk sırasında soğuktan ölen binlerce insanın trenden atılarak kurda kuşa yem yapıldığını söyledi.

19 KASIM 1997
ÖZBEKİSTAN'LA EBEDİ DOTLUK
Türk ve Özbekistan Cumhurbaşkanlarının başkanlık ettiği, görüşmelerin sonunda turizm, sağlık, bilim ve teknoloji alanlarında anlaşmalar ile Ebedi Dostluk ve işbirliği Anlaşması ve ortak bildiri imzalandı.

22 KASIM 1997
KAFKAS BİRLİĞİ ŞART
!
Çeçenistan Devlet başkanı Meşadov Rusya’ya karşı güçlü olabilmek için öncelikle Kafkasya birliğinin tesis edilmesi sonra da Orta Asya birliğinde buluşulması gerektiğini söyledi.

2 ARALIK 1997
ÇİN, İRAN VE RUSYA'DAN YUNANA FÜZE

Ege adalarını kısa ve orta menzilli füzelerle donatmak için harekete geçen Yunanistan, Lo
zan anlaşmasına aykırı olarak 12 adaya 500 trilyonluk füze rampası kuracak. Siparişleri ise Çin, İran ve Rusya'ya veriyor. Her zamanki gibi Türk düşmanlığı için Türk düşmanları elele.

25 KASIM 1997
GENERAL DOSTUM YÖNETİMDE TEK GÜÇ
Afganistan'ın üçte ikisini elinde tutan Taliban'a karşıt ittifakın önemli liderlerinden General Abdulmelik'in, eski rakibi General Raşit Dostum'un kuvvetleri karşısında "kaçarak" karargahını Türkmenistan'a taşıdığı öne sürüldü.

ALMANYA'DA TÜRK'ÜN GURURU
Almanya'da yılın işadamı seçilen Kemal ŞAHİN, ABD'de "Dünyayı Yönetenler Kulübü'ne" üye oldu.

28 KASIM
ELÇİBEY'İN BDT TEPKİSİ
Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, Birleşik  Devletler Topluluğu'nun hiçbir işe yaramadığını Azerbaycan’ın bu birlikten çıkması gerektiğini söyledi.
 
3 ARALIK 1997
BATI TRAKYA'DA TÜRK DÜŞMANLIĞI
Batı Trakya'nın İskeçe kentine bağlı Halıcılar Köyü'ndeki camiye aşırı sağcı bir grup tarafından saldırıda bulunuldu. Caminin elektronik seslendirme sistemini de çalan fanatik grup iç ve dış duvarlara "Türkler Trakya'dan Dışarı"diye yazdı.

ALMANYA'DAKİ TÜRK İŞÇİLERİNE MÜJDE
İkamet hakkı almış olan yabancılar uzun süre yurtdışında kalabilecekler, istenilen şartlar yabancılar dairesinden süresi geçerli pasaport, hastalık sigortası yapıldığına ve yeterli bir geliri olduğuna ilişkin belge ile 10 marklık harç bedeli yeterli oluyor.

5 ARALIK 1997
TATARİSTANLI RESSAMLARDAN SERGİ
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof.Dr. Turan Yazgan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye gelen ressamlar sergi açtı.

11 ARALIK 1997
NİHAL ATSIZ ANILIYOR
Türk Milliyetçiliği'nin yılmaz savunucularından, Türkçü, edebiyatçı, şair, yazar Nihal ATSIZ vefatının 22.yılında anılıyor. Ömrünü esir Türkler'e ve Turan Ülküsü'ne vakfeden Atsız bugün Karacaahmet'de mezarı başında anılacak.

 
12 ARALIK 1997
KÜSTAHLAŞTILAR 
Suriye ve Irak diktatörlerinin kışkırttığı Arap ülkeleri Türkiye’ye kin kustu, Ermeni işgalini kınamaya yanaşmayan Araplar Kuzey Irak operasyonu için sert eleştiriler yönelttiler, AB’nin Lüksemburg zirvesi ise"Bizans Randevusu" olarak adlandırıldı.

BÜYÜK TÜRK DÜŞÜNÜRÜ MEVLANA'YI ANIYORUZ
Sevgiye, saygıya, hoşgörü ve ahlaka büyük değer veren ve tüm insanların! Kardeşliğini savunan Hz.Mevlana, İslam felsefesini ve ahlakını en iyi bilen ve yorumlayan büyük bir bilgin ve düşünür olarak sadece Türk dünyasının değil, tüm insanlığı derin sevgi ve saygısını kazanmıştı.
Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 724. ölüm yıldönümü anma toplantıları başladı.

15 ARALIK
HAZAR TÜRKLERİNİ UNUTMAYIN
Afganistan Hazar Türkleri Kültürel sorumlusu ve Vahdet Partisi Türkiye Temsilcisi Rıza Beğ Zi-yai, ülkenin kuzeyinde yaşayan Hazar Türklerinin en büyük dertlerinin açlık olduğunu söyledi. Ziyai, Türk ve Müslüman olarak yardım beklediklerini belirtti.

SOYDAŞ BULGAR TÜRKLERİ VİZE İSTİYOR
 Başbakan Mesut Yılmaz'ın Bulgaristan'a yaptığı ziyaret sırasında soydaşlar yılların birikimini dile getirdi. Ekonomik sıkıntı ve işsizlikten bunalan Bulgaristan Türkleri, Türkiye Cumhuriyeti'nden vize kolaylığı istedi.

24 ARALIK 1997
KIBRISTA UNUTULAN VAHŞET

Kıbrıs Türk halkını çoluk çocuk demeden katleden Rumların sergilediği vahşet, şehitler haftası dolayısıyla, Türkiye ve K.K.T.C.'de yapılan etkinliklerle dünyaya yeniden duyuruluyor.
 

26 ARALIK 1997
TÜRKMENİSTAN'IN BÜYÜK JESTİ
Büyük doğalgaz kaynaklarına sahip olan Türkmenistan, Türkiye'ye yarı fiyatına gaz satmayı teklif ediyor.

28 ARALIK 1997
İSTİKLAL ŞAİRİMİZ M.AKİF ERSOY'U RAHMETLE YAD EDİYORUZ
Ölümünün 61. yıldönümünde, fazilet ve ahlâk aşığı, tevazu abidesi Akif'in geride bıraktığı unutulmaz eseri milletimizin vicdanına gümbür gümbür ilham veriyor.

TÜRKAN BEBEĞE TÖREN
Bulgaristan'da komünizm döneminde Türklere karşı girişilen isim değiştirme kampanyasında, isimlerinin zorla değiştirilmesine karşı çıkanların üzerlerine açılan yaylım ateşi sonucu ölen 18 aylık Türkan, Kırcaali bölgesindeki Maliyane köyünde kendi adına yaptırılan çeşme başında düzenlenen törenle anıldı.

  • 815 defa okundu.